Προς το περιεχόμενο

eq pedal σαν δευτερο καναλι


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ειχα μια ιδεα για τους μονοκαναλους ενισχυτες μου και σκεφτομουν αφου ενα πεταλι eq μπορει να μπουσταρει ενα καναλι τοτε μπορει να κοψει βρωμα και να καθαρισει το σημα (αντι να κοβουμε με το  volume).

Αρα θα μπορουσε να λειτουργει σαν καθαρο καναλι με αναμμενο το eq και με κλειστο το eq να λειτουργει ως βρωμικο με την original  βρωμα του ενισχυτη χωρις σε αντιθετη περιπτωση να πουσαρουμε απο πεταλακια που μπορει να επηρεασουν τον μαμισιο χαρακτηρα του.το εχει δοκιμασει κανεις;χρησιμοποιειται σαν μεθοδος η θεωρειται τραβηγμενο και εξω απ τα συνηθισμενα(αντι να  αρχιζω απο καθαρο και να  μπουσταρω με πεταλι  ναρχιζω απο βρωμικο και κοβω με πεταλι)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θέλεις να καθαρίσεις με το volume αλλά να το κάνεις με το πόδι μέσω κάποιου πεταλιού τότε

 

http://www.noiz.gr/index.php?topic=193813.0

 

Και πιό φτηνή λύση και χωρίς πολύ ψαχούλεμα με τα eq,ότι κάνει με το χέρι στην κιθάρα το κάνεις και με το συγκεκριμένο πετάλι,ρυθμίζεις το ποτ πόσο θέλεις να κόβει ώστε να χαμιλώνει και μετά το μόνο που κάνεις είναι να πατάς  ;)

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το volume απλα θα πεσει η ενταση αρκετα αυτο ειναι το θεμα.καθαρο μεν πολυ χαμηλο δε....

 

Απ'όσο κατάλαβα και με το χαμίλωμα που κάνεις στην κιθάρα έχεις πρόβλημα έντασης

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αρκετα ειτε με το  volume πεταλακι η ποτενσιομετρο πεφτει πολυ...και δεν καθαριζει και τοσο οσο με ενα  10band eq λογικο ειναι στο eq πειραζεις ξεχωριστα καθε συχνοτητα ειναι πιο παραμετροποιησιμο....οπωσ και σε εναν ενισχυτη με καθαρο και βρωμικο...αν εχεις πεντακαθαρο ηχο και πολυ βρωμικο μπορεις κοβοντας το δευτερο καναλι να εχεισ στην ουσια και ενα 3ο  με μετριο break up....θεωρω οτι ειναι πολυ χρησιμο....στην ουσια θεωρω αυτην την αναποδη μεθοδο δηλαδη κοβω απ την βρωμα παρα μπουσταρω σε μετριο gain η καθαρο καναλι πλεονεκτημα στο να εχω τον αυθεντικο hi gain ηχο του ενισχυτη χωρις να επηρεαζω την χροια απο αλλα πεταλακια.οταν παιρνεις πλεξι θελεις βρωμα πλεξι η jcm800 δεν θελεις κατι που να θυμιζει πλεξι με ενα πεταλι μπροστα.περι ορεξεως βεβαια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσοι δεν αντεχουν αυτες τις αναλυσεις  να αγορασουν εναν κεμπερ η  axe fx ....θα εχουν τον τελειο πλεξι ηχο σε δευτερολεπτα...εγω τελικα τα εδωσα και προτιμω ακομα να μαζοχιζομαι δεν ξερω γιατι.....εναν ψυχιατρο.....ασχετο ποστ αλλα  απορω κι εγω με τον εαυτο μου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειχα μια ιδεα για τους μονοκαναλους ενισχυτες μου και σκεφτομουν αφου ενα πεταλι eq μπορει να μπουσταρει ενα καναλι τοτε μπορει να κοψει βρωμα και να καθαρισει το σημα (αντι να κοβουμε με το  volume).

Αρα θα μπορουσε να λειτουργει σαν καθαρο καναλι με αναμμενο το eq και με κλειστο το eq να λειτουργει ως βρωμικο με την original  βρωμα του ενισχυτη χωρις σε αντιθετη περιπτωση να πουσαρουμε απο πεταλακια που μπορει να επηρεασουν τον μαμισιο χαρακτηρα του.το εχει δοκιμασει κανεις;χρησιμοποιειται σαν μεθοδος η θεωρειται τραβηγμενο και εξω απ τα συνηθισμενα(αντι να  αρχιζω απο καθαρο και να  μπουσταρω με πεταλι  ναρχιζω απο βρωμικο και κοβω με πεταλι)

Καλη  Χρονια απο εμενα κοιτα το παρακατω βιντεο ο Paul Gilbert κανει  αυτο που λες με το HBE Detox eq το χρησιμοποιει σαν cut και οχι σαν boost ;)    https://www.youtube.com/watch?v=Xz2-wO6vBIo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως συνήθωσ boostaρεισ το σημα με μεσαια , οταν κοβεισ το σήμα θα πρεπει να προσθεσεισ καποια πριμα και μπασα. Μονο με eq μπορει να γινει αυτό, εχω και εγω ενα boss eq και δουλευει μια χαρα. Το volume της κιθαρας κοβει πριμα. Καλό ειναι το eq να εχει μεγαλο level boos/cut

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου