Προς το περιεχόμενο

Ενισχυτης για μπουζουκι... Bugera V22???


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χρονια πολλα με υγεια σε ολους.

 

Λοιπον, προκειται για εναν φιλο που ψαχνει ενισχυτη.... τον συγκεκριμενο δεν τον εχω ακουσει αλλα εχω ακουσει τα καλυτερα για τα καθαρα του και οχι μονο.

Τα 22 βατακια καλυπτουν μια χαρα εναν μεσαιο χωρο, αν χρειαστει και παραπανω κολλαει κι ενα μικροφωνο (SM 57 ?) και βγαινει και απο το PA.

Ποια η γνωμη σας;

Που θα μπορουσαμε να τον ακουσουμε σε Αθηνα - κεντρο;

Προτασεις για κατι αλλο αναλογο καλοδεχουμενες, αν συνοδευονται και απο καποια διευθυνση μαγαζιου στην Αθηνα για την απαραιτητη δοκιμη  ;D

Γιώργος, μόνο με μηδέν λιπαρά please

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 23
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Καλημερα, μολις πηρα τον bugera (οπως θα δεις σε προηγουμενα μου ποστ) και μονο τα καλυτερα μπορω να πω ( και οχι μονο επειδη ειναι φθηνος, γιατι αληθεια οταν πας live να παιξεις δεν θα σε ρωτησουν) αλλα επειδη εχει απιστευτο ηχο!

 

Τωρα, δεν ξερω γιατι να βαλει ενισχυτη για το μπουζουκι στα live, εκτος αν θελει να εχει εκεινο τον ηχο του Χιωτη που επαιζε μεσα απο ενισχυτη.

 

Περι ορεξεως... Απλα η δικη μου εμπειρια μονο θετικα μπορει να βγαλει.

 

Τωρα, δεν ξερω ποσο θα κρατησει στο χρονο να πω αληθεια (αν και ολοι οι λαμπατοι θελουν το... Protherm τους. )

 

Ομως, μιας και θεωρειται πως θα βγαλει και χρηματα απο τις εμφανισεις, να ψαξει τα παντα

;)

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα και ΧΡΟΝΙΑ πολλα και απο μενα  :)

1st post of 2014 yeahhhhhh !!!!  ;D ;D ;D

 

Λοιπον.Αυτο που ψαχνει ο φιλος σου το εχω δοκιμασει πριν καιρο με τον δικο μου bugera και με εναν μπουζουξη ;)

Τα συμπερασματα ??? Χμμμμ Δεν κανει

Ο bugera εχει ΠΟΛΥ ωραια καθαρά αλλα για κιθαρα οχι για μπουζουκι που ειναι ακομα πιο πριμο οργανο.Το προβλημα εντοπιστηκε στο οτι "οταν χτυπησεις πιο δυνατα τις χορδες,λογω των λαμπων ο ηχος αρχιζει και βρομιζει".Και επειδη βρομιζει ειναι σχεδον αδυνατον να παιξεις καποιο ακορντο πανω του και να ακουστει καθαρο.Δεν ξερω τι γινεται με αλλους μαγνητες αλλα εμεις δοκιμασαμε στο ιδιο μπουζουκι και EMG και savvas.

 

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω για την απαντηση Holystone, χρονια πολλα.

Με τους επαγγελματιες στο μπουζουκι τα πραγματα ειναι καπως δυσκολα για συνδεση στο PA.

Πρωτον και κυριον στο 99% δεν υπαρχει ξεχωριστο μονιτορ να ακουνε μονο το μπουζουκι, ακουνε απο τα ηχεια μαζι με φωνες κλπ., μετα ο ηχος ειναι ντενεκες οτι και DI η προενισχυτακια να βαλουν.

 

Ο φιλαρακος εχει το solitaire, αρκετα δυνατο (και σκληρο) μηχαμημα αλλα τον εχει κουρασει το solid state και θελει να "γλυκανει" το αυτακι του με κατι λαμπατο.

 

Για τον κλασικο ενισχυτη για μπουζουκια τον fender δεν υπαρχουν χρηματα κι ετσι του προτεινα τον bugera.

 

Περιμενω κι αλλες προτασεις αν υπαρχουν.

Ποιος εχει τα bugera στην Αθηνα;

Γιώργος, μόνο με μηδέν λιπαρά please

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα και ΧΡΟΝΙΑ πολλα και απο μενα  :)

1st post of 2014 yeahhhhhh !!!!  ;D ;D ;D

 

Λοιπον.Αυτο που ψαχνει ο φιλος σου το εχω δοκιμασει πριν καιρο με τον δικο μου bugera και με εναν μπουζουξη ;)

Τα συμπερασματα ??? Χμμμμ Δεν κανει

Ο bugera εχει ΠΟΛΥ ωραια καθαρά αλλα για κιθαρα οχι για μπουζουκι που ειναι ακομα πιο πριμο οργανο.Το προβλημα εντοπιστηκε στο οτι "οταν χτυπησεις πιο δυνατα τις χορδες,λογω των λαμπων ο ηχος αρχιζει και βρομιζει".Και επειδη βρομιζει ειναι σχεδον αδυνατον να παιξεις καποιο ακορντο πανω του και να ακουστει καθαρο.Δεν ξερω τι γινεται με αλλους μαγνητες αλλα εμεις δοκιμασαμε στο ιδιο μπουζουκι και EMG και savvas.

 

Ναι ε; απογοητευση.... savvas και EMG εχει κι ο φιλος....

 

Για τον Fender Blues Junior καποια γνωμη;

 

 

 

Γιώργος, μόνο με μηδέν λιπαρά please

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θελει οπωσδηποτε ενισχυτη και οχι solid state ας ψαξει για καποιο μεταχειρισμενο παλιο deluxe reverb.

Βεβαια ειναι πιο πανω απο το budget του v22 αλλα θα τον αποζημιωσει με το παραπανω.  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διάολε αυτή η τρέλα με τους μπουζουξήδες που αγοράζουν ενισχυτές κιθάρας πρέπει να σταματήσει.. χαχαχα αστειεύομαι φυσικά :P

Φίλος μου είχε πάρει απο επαγγελματία μπουζουξή δεν είναι πλακα αυτό που θα πώ .... κρατηθείτε .... Mesa/Boogie Dual Rectifier Roadster για το θεό!!!!  ;D  ;D

Ωωω ναι!! Πήγενε για Fender και του φούσκωσαν Mesa/Boogie!!! .. Τον πήρε γιατί είχε λέει fender καθαρά  ::)

 

Λίγο off topic το post μου αλλά ήθελα να το μοιραστώ μαζί σας αυτό!! χαχαχα  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θελει οπωσδηποτε ενισχυτη και οχι solid state ας ψαξει για καποιο μεταχειρισμενο παλιο deluxe reverb.

Βεβαια ειναι πιο πανω απο το budget του v22 αλλα θα τον αποζημιωσει με το παραπανω.  ;)

 

Καλη ιδεα αλλα που να το βρεις τον deluxe reverb... και το κυριοτερο, ΠΟΣΟ θα τον βρεις

Γιώργος, μόνο με μηδέν λιπαρά please

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διάολε αυτή η τρέλα με τους μπουζουξήδες που αγοράζουν ενισχυτές κιθάρας πρέπει να σταματήσει.. χαχαχα αστειεύομαι φυσικά :P

Φίλος μου είχε πάρει απο επαγγελματία μπουζουξή δεν είναι πλακα αυτό που θα πώ .... κρατηθείτε .... Mesa/Boogie Dual Rectifier Roadster για το θεό!!!!  ;D  ;D

Ωωω ναι!! Πήγενε για Fender και του φούσκωσαν Mesa/Boogie!!! .. Τον πήρε γιατί είχε λέει fender καθαρά  ::)

 

Λίγο off topic το post μου αλλά ήθελα να το μοιραστώ μαζί σας αυτό!! χαχαχα  :P

 

ΧΑ χα ωραιος !!! αλλα αφου διεθετε τα λεφτα για Boogie γιατι οχι;

 

Μεταξυ μας τωρα, ολοι οι ενεισχυτες στην παγκοσμια αγορα για κιθαρες βγαινουν και καποιοι απο αυτους ταιριαξαν στο μπουζουκι, πχ. fender...

Γιώργος, μόνο με μηδέν λιπαρά please

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνώμη μου είναι πως ο ήχος των fender ταιριάζει γάντι στο μπουζούκι ακόμη κι αν πρόκειται για solid-state, ας δοκιμάσει ο φίλος, δε χάνει τίποτε... π.χ εκείνος ο champion ο 40άρης... είναι και πολύ οικονομικός...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου