Προς το περιεχόμενο

Ερώτηση για μικρόφωνο: studio projects tb1 ή c1;;


reverbfun

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα φίλοι μου και καλή χρονιά. :)

Έχω ένα ευχάριστο δίλημμα: Εχθές βρήκα σε πολύ καλή τιμή ευκαιρίας τα δύο μικρόφωνα που γράφω στον τίτλο του μηνύματός μου. Θα ήθελα λοιπόν να ρωτήσω την γνώμη σας και γενικά την γνώμη όσων από την κοινότητα του noiz τα έχουν χρησιμοποιήσει καθώς και να ρωτήσω τα εξής που με προβληματίζουν:

1) Δεν έχω χρησιμοποιήσει πάλι λαμπάτο πυκνωτικό μικρόφωνο. Τι είδους φροντίδα χρειάζεται σε σχέση με τα άλλα πυκνωτικά;;;;

2) Επειδή είμαι μεσόφωνος, ποιο από τα δύο θα ήταν καλύτερο για την φωνή μου σε σχέση με αυτό το χαρακτηριστικό της;;Γενικά για ποιες χρήσεις είναι πιο καλό το καθένα;;;

Να συμπληρώσω πως  κάρτα ήχου έχω την focusrite scarlet 2i2 και έχω ένα ακόμα πυκνωτικό μικρόφωνο το se electronic x1

Η βοήθειά σας θα ήταν πραγματικά πολύτιμη

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!! :) :) :) :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να στο κανω ...τριλημμα  ;D  μιας και δεν εχω αποψη για τα συγκεκριμενα,αλλα συμπαθω ιδιαιτερα το παρακατω και το εχω ενταξει στους μελλοντικους στοχους αγορων μου?

 

http://www.thomann.de/gb/oktava_mkl2500.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έκανες όντως.....τρίλημμα ;D ;D

Αλλά και τα δύο τα έχω βρει πιο φθηνά από αυτό που παραθέτεις

Κάποιος άλλος που να έχει γνώμη για τα μικρόφωνα αυτά;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eπειδη και εγω "ξυνομαι" να παρω πυκνωτικο και εχω ανοιξει θεμα σε ξενο φορουμ, τωρα που το σκεφτομαι θα ανοιξω και εδω, πες μου το μυστικό σου αν θες και αν είναι κάτω από 200€.

 

Πρότασή μου - δεν έχω ακούσει κανένα από τα δύο - να πάρεις το C1 γιατί απλά το TB1 δεν είναι γνωστό, ΟΧΙ πως αυτό σημαίνει πως δεν μπορεί να είναι καλύτερο αλλά θα ξέρεις πως παίρνεις κάτι γενικά καλό, τέλειο μικρόφωνο δεν υπάρχει... Διάβασε και αυτό που βρήκα ρίχνοντας μια ματιά http://www.digitalprosound.com/2002/09_sep/features/mic_shootout2.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε Stoyo, πράγματι είναι κάτω από 200 ευρώ και τα δύο σε κατάστημα στην Ελλάδα (κάτι ξέρεις μου φαίνεται ;))  και είναι απίστευτο ότι πλέον έχουν σχεδόν ίδια τιμή με το se electronics x1 ενώ κανονικά η τιμή τους είναι τριπλάσια!!! :o

Ενδιαφέρον το άρθρο που παρέθεσες

Τα έχω ακούσει και τα δύο στο youtube και το tb1 σε κάποιες ηχογραφήσεις...Ομολογώ ότι το C1 με έχει εντυπωσιάσει αρκετά...Για του λόγου το αληθές εδώ http://www.youtube.com/watch?v=tqUcNFd0A40, φαίνεται η ποιότητά του. Αξίζει το σχόλιο κάποιου που ψηφίζει το c1 και το αποκαλεί "neumanny"

Για να είμαι όμως ειλικρινής θα ήθελα να είχα ένα λαμπάτο (για έναν κάπως πιο ζεστό ήχο) και το tb1 είναι καλή περίπτωση και μάλιστα από πιο παλιά το είχα σταμπάρει....Αλλά και το c1 σε τιμή 155 Ευρώ δύσκολα το ξαναβρίσκεις!Το θέμα είναι αν το c1 κάνει για την φωνή μου γιατί έχω ακούσει πως είναι αρκετά τσιριχτό και χωρίς μεγάλη ευαισθησία!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε με εντυπωσιασε το C1 σε σχεση με το αλλο, ειναι πιο αδυναμο και αχρωμο/ψυχρο. Εχουν βεβαια και διαφορα πανω απο 50€ αλλα νομιζω ειναι απλα η κατασκευη και οχι η διαφορα τιμης... Τωρα για το μεσοφωνος που ανεφερες καλη ερωτηση, δεν εχω ιδεα αλλα εγω πχ εχω ψιλη και ψηλη φωνη οποτε νομιζω θα μου ταιριαζε κατι που τονιζει τα μπασα ωστε να μου δωσει τον ογκο που μου λειπει γιατι ο ηχος που θελω πρεπει να ειναι γεματος και αυτο μου λειπει. Αν ηθελα πχ. να τραγουδαω GunsNRoses (ψιλη, τσιριχτη, διαπεραστικη) θα διαλεγα αλλο μικροφωνο αποτι αν τραγουδουσα IronMaiden (γεματη, ζεστη, πιο καθαρη) πιστευω δεν ειναι μονο ο τυπος της φωνης αλλα και το υφος που θες απο τη φωνη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ νομίζω ότι το άλλο στο βίντεο είναι λίγο καλύτερο!!!Για αυτό δεν θέλω να πάρω κάτι που είναι ουδέτερο από ήχο αλλά να έχει ''χρώμα'', ''ζεστασιά'' κάτι τέλος πάντων που να το χαρακτηρίζει!!!Οπότε το βλέπω μάλλον να απομακρύνεται το c1 και να κοιτάω είτε το tb1 είτε το λαμπάτο mxl 9000 που αναφέρθηκε σε άλλη συζήτηση!!!Η ''λάμπα'', μας φωτίζει το δρόμο από ότι φαίνεται :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου