Προς το περιεχόμενο

Θα γίνει της Κορέας....λόγο κρίσης...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Την καλησπέρα μου σε όλους. Σκέφτομαι για μια φτηνή κιθάρα για αγορά ισως και ανταλλαγή. Με ενδιαφέρουν συγκεκριμένα χαρακτηριστικά, δηλαδή μαόνι σώμα σε set in/through μπράτσο και stoptail η string through body. Τα ηλεκτρικά οπως και τα μεταλικά μέρη καλό θα ήταν να είναι καλά απο την κατασκευή της κιθάρας. Αλλα μιας και ολα αυτα αλλαζουν, με ενδιαφέρει περισσότερο η ποιότητα του ξύλου, και το δέσιμο της η ακόμη και το βάψιμο. Κοιτάω για κάποια ltd η epiphone. Ειχα τις ακριβότερες esp/gibson, αλλα λόγω καταστάσεων τις πούλησα... Έχω μαζέψει κάποια χρήματα για αγορά αλλα είναι περιορισμένο το ποσό και θα μείνει έτσι. Υπάρχει και μια κιθάρα για ανταλλαγή, καλύτερης αξίας απο αυτές που σκέφτομαι, αλλα δεν μου κάνει. Δεν εχω εμπειρία απο τις Κορεάτικες, οπότε και σκέφτηκα να ρωτήσω εδω. Μήπως και κάποιος μπορεί να με βοηθήσει οσον αφορά τις διαφορές τους ποιοτικά. Υπερτερεί κάποια απο τις δυο σε θέματα κατασκευής? Δεν εχω πολύ χρόνο για να δοκιμάσω διάφορες. Αν και φυσικά θα γίνει στο τέλος, εστω και με περιορισμένο χρόνο. Ευχαριστώ για τον χρόνο σας, ακόμη και για να διαβάσετε το θέμα! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 33
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Φιλε ειναι γνωστο το "οτι δινεις-παιρνεις"

μη κοιτας ενα οργανο "αποσπασματικα" και αν εχει καλα επιμερους χαρακτηριστικα μονο.

το hyundai δεν ειναι mercedes -ουτε και θα γινει ποτε ...

καλυτερα μαζεψε κατι παραπανω και παρε κατι που να μη το μετανιωσεις σε 2 μηνες.

οι αγγελιες ειναι γεματες απο "κορεα" - "κινα" κλπ εξωτικα προιοντα. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

διαβάζοντας το thread σου η πρώτη κιθάρα που μου'ρθε στο μυαλό είναι η dearmond (by guild)

 

στο e-bay πάνε κάτω από 400 ευρώ και είναι top κιθάρες για τα λεφτά τους. made in USA μαγνήτες και γενικά προσεγμένες κατασκευές. Είναι λίγο βαριές. Made in Korea.

έχω μία σε μπλε sparkle Μ75 με bigsby τύπου τρέμολο και τη γουστάρω με χίλια. Άμα βρεις καμιά από ευρώπη (για να γλιτώσεις τα τελωνεία κλπ) πάρτην και δεν θα το μετανοιώσεις.

DEARMONDcFTM75_004.jpg

big%20dearmond%20m75tDSCN6739.jpg

%24T2eC16dHJHgFFlgz0Ri5BRcb2Hr0Wg~~60_35.JPG

30639d1375473412-ngd-dearmond-starfire-guild-guild-starfire-special-dearmond-011.jpg

big%20dearmond%20s65DSCN4984.jpg

όλες κούκλες εεεεε?

 

 

Ars longa, vita brevis.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

διαβάζοντας το thread σου η πρώτη κιθάρα που μου'ρθε στο μυαλό είναι η dearmond (by guild)

 

απλα να τονισουμε οτι εχουν πλεον σταματησει να παραγονται και μονο ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΕΣ θα τις βρει καποιος

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oλες οι κορεατικες κιθαρες ειναι εξαιρετικα κατασκευασμενες και εχουν κορυφαιο value for money,μη ξεχνας οτι τα μεγαλυτερα εργοστασια κατασκευης κιθαρων στον κοσμο εκει βρισκονται ,λειτουργουν ΠΟΛΛΑ χρονια και εχουν πλεον ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ ικανο και εκπαιδευμενο προσωπικο.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Δεν ξέρω τι ακριβώς ψάχνεις αναφορικά με είδος μουσικής και τιμή,οπότε θα προτείνω 2 όργανα που λατρεύω έχοντας δοκιμάσει και τα 2 ενδελεχώς.

 

Είναι οικονομικά,είναι all around,είναι κουκλιά και απ'όσο ξέρω είναι κατασκευασμένα στην Κορέα.Και να μην ήταν όμως,έχουν τρομερή ποιότητα κατασκευής και αίσθηση στο χέρι.

 

LP Style--> http://www.thomann.de/gr/prs_se_245_tobacco_sunburs_b_stock.htm

 

Strat Style-->http://www.thomann.de/gr/prs_se_custom_24_dcs_60th_ann.htm

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου