Προς το περιεχόμενο

Engl Ενισχυτές-Namm 2014-Νέος Invader-Engl rack


sotiroubas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λυπάμαι που θα διαφωνήσω αλλά...

Δεν είναι δυνατόν να παίζεις με 5 W λάμπα στο 5 σε πολυκατοικία, ανεξάρτητα καμπίνας..

Αλλιώς παίζει ο Blackstar HT5 στο 5 αλλά και αλλιώς ο JVM μου στο 5 που σπέρνει, όχι από ένταση φυσικά ΜΟΝΟ.

Αλλιώς παίζει ο μικρός λαμπάτος στο 1 και αλλιώς ο JCM 800 στο 1 που απλά δεν παίζει.

Φυσικά δεν θα πω άλλα παραδείγματα και γιατί ΟΛΟΙ οι κατασκευαστές έχουν στραφεί στα μικρά κεφάλια και το modelling γιατί πάλι θα αρχίσετε το να τ άλλο....

Το παράδειγμα δε με τη Ferrari αφού το είπε ο φίλος ότι είναι λάθος έτσι θα είναι, όσοι το διαβάσετε θα καταλάβατε τι είναι λαάθος και τι όχι...

Οι μεγάλοι λαμπάτοι θέλουν KAI VOLUME για να δείξουν αυτό που κρύβουν μέσα τους...

Τώρα αν εσάς αυτό που ακούτε σας αρέσει, περί ορέξεως κουρκουμπίνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 51
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Να πω ότι όταν βγήκε η Engl σαν εταιρεία, τα πράγματα ήταν περίπου γνωστά και κατασταλαγμένα θα έλεγα.Αρκετές εταιρίες γνωστές  είχαν μερίδιο σ'αυτό που λέμε ''πίτα'' της αγοράς..

 

Όπως Marshall Amplification, Peavey elect, Fender, Vox,Trace elliot, Music man, Mesa boobie

κλπ.Πάντα  όμως υπάρχει ελεύθερο πεδίο για να αναπτυχθούν κάποιοι καινούργιοι.

Φαίνεται λοιπόν πως η Engl βρήκε αυτό το κάτι που χρειαζόταν η αγορά και το κατέκτησε, δεν της δόθηκε τσάμπα...Από ότι φαίνεται μέχρι τώρα έχει μια σοβαρή πορεία, διότι για να εδραιωθείς ανάμεσα σε μεγαθήρια πρέπει να έχεις κάτι αξιόλογο, που να έχει και διάρκεια.

 

Τώρα τι είναι αυτό που έχει η Engl και την έκανε ξεχωριστή στα μάτια και στα αυτιά της αγοράς?, είναι  κυρίως ο ήχος που παρουσίασε, η κατασκευαστική ποιότητα,  η μορφή, ο σχεδιασμός, τα υλικά που χρησιμοποιεί, που θέλω να πιστεύω ότι δεν αντέγραψε κάποιον, η σταθερή πορεία της κλπ.Η στόχευση... ίσως σε ένα συγκεκριμένο είδος-φάσμα-χώρο η μουσικής ας πούμε κατεύθυνσης.

 

Κι αυτά τα λέω όχι  γιατί γουστάρω την Engl και είμαι κολλημένος, αλλά γιατί έτσι είναι τα πράγματα. Άλλωστε ακούω και δοκιμάζω και άλλους ενισχυτές, όλοι ψαχνόμαστε μ'αυτά, μας αρέσει να ανακαλύπτουμε καινούργια πράγματα, ήχους, gadget, πειραματιζόμαστε κι ας μην είμαστε επαγγελματίες γιατί αυτή  είναι η κ@υλα μας  ;).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω ότι όταν βγήκε η Engl σαν εταιρεία, τα πράγματα ήταν περίπου γνωστά και κατασταλαγμένα θα έλεγα.Αρκετές εταιρίες γνωστές  είχαν μερίδιο σ'αυτό που λέμε ''πίτα'' της αγοράς..

 

Όπως Marshall Amplification, Peavey elect, Fender, Vox,Trace elliot, Music man, Mesa boobie

κλπ.Πάντα  όμως υπάρχει ελεύθερο πεδίο για να αναπτυχθούν κάποιοι καινούργιοι.

Φαίνεται λοιπόν πως η Engl βρήκε αυτό το κάτι που χρειαζόταν η αγορά και το κατέκτησε, δεν της δόθηκε τσάμπα...Από ότι φαίνεται μέχρι τώρα έχει μια σοβαρή πορεία, διότι για να εδραιωθείς ανάμεσα σε μεγαθήρια πρέπει να έχεις κάτι αξιόλογο, που να έχει και διάρκεια.

 

Τώρα τι είναι αυτό που έχει η Engl και την έκανε ξεχωριστή στα μάτια και στα αυτιά της αγοράς?, είναι  κυρίως ο ήχος που παρουσίασε, η κατασκευαστική ποιότητα,  η μορφή, ο σχεδιασμός, τα υλικά που χρησιμοποιεί, που θέλω να πιστεύω ότι δεν αντέγραψε κάποιον, η σταθερή πορεία της κλπ.Η στόχευση... ίσως σε ένα συγκεκριμένο είδος-φάσμα-χώρο η μουσικής ας πούμε κατεύθυνσης.

 

Κι αυτά τα λέω όχι  γιατί γουστάρω την Engl και είμαι κολλημένος, αλλά γιατί έτσι είναι τα πράγματα. Άλλωστε ακούω και δοκιμάζω και άλλους ενισχυτές, όλοι ψαχνόμαστε μ'αυτά, μας αρέσει να ανακαλύπτουμε καινούργια πράγματα, ήχους, gadget, πειραματιζόμαστε κι ας μην είμαστε επαγγελματίες γιατί αυτή  είναι η κ@υλα μας  ;).

Σιγουρα δεν δουλεύεις στον αντιπροσωπο της ENGL??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λυπάμαι που θα διαφωνήσω αλλά...

Δεν είναι δυνατόν να παίζεις με 5 W λάμπα στο 5 σε πολυκατοικία, ανεξάρτητα καμπίνας..

Αλλιώς παίζει ο Blackstar HT5 στο 5 αλλά και αλλιώς ο JVM μου στο 5 που σπέρνει, όχι από ένταση φυσικά ΜΟΝΟ.

Αλλιώς παίζει ο μικρός λαμπάτος στο 1 και αλλιώς ο JCM 800 στο 1 που απλά δεν παίζει.

Φυσικά δεν θα πω άλλα παραδείγματα και γιατί ΟΛΟΙ οι κατασκευαστές έχουν στραφεί στα μικρά κεφάλια και το modelling γιατί πάλι θα αρχίσετε το να τ άλλο....

Το παράδειγμα δε με τη Ferrari αφού το είπε ο φίλος ότι είναι λάθος έτσι θα είναι, όσοι το διαβάσετε θα καταλάβατε τι είναι λαάθος και τι όχι...

Οι μεγάλοι λαμπάτοι θέλουν KAI VOLUME για να δείξουν αυτό που κρύβουν μέσα τους...

Τώρα αν εσάς αυτό που ακούτε σας αρέσει, περί ορέξεως κουρκουμπίνια.

 

Διαβασε παλι αυτα που γραψαμε ο octapus κι εγω...

Μιλας γενικα και αοριστα...

Εμεις δωσαμε παραδειγματα και αιτιολογηση...

master volume-μεγαφωνα...

Αν δε μπορεις να παιξεις και να "χαρεις"(οχι να Καβλ&&*^$) με τον JVM σε εντασεις δωματιου,με συγχωρεις που θα το ξαναπω αλλα καπου αλλου ειναι το προβλημα...

Τον ειχα σε 4Χ12 και επαιζε ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ σε εντασεις ΤΗΛΕΟΡΑΣΗΣ....

Απο τα καλυτερα master volumes που κυκλοφορουν...

Ειδικα με τα g12T-75 που εχουν χαμηλη ευαισθησια εχεις ΗΧΑΡΑ απο ΠΑΑΑΡΡΑΑΑ ΠΟΛΥ ΧΑΜΗΛΑ...

Και επειδη εχω ακουσει εκτενως το blackstar(και το θεωρω πανακριβο σκουπιδι) στην ΙΔΙΑ ενταση ο JVM ηταν κλασεις πανω...

βρηκες σα παραδειγμα τον jcm 800 που εχει θεματακια με το master volume(συμφωνω οτι δε παιζει καν στο 1 και αρπαζει αποτομα) αλλα και παλι υπαρχει λυση γι'αυτο...PPIMV(pre phase inverter master volume)...οπως επισης και αλλαγη του master και treble pot με PEC ωστε να αρπαζει πιο αργα...

Τα lunch box ειναι μια βλακεια της μοδος...

Θα περασει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγουρα δεν δουλεύεις στον αντιπροσωπο της ENGL??

χάχαχα ;D ναί φίλος.... πριν πάρω τον Engl, είχα Mesa Boogie, πριν από τον Mesa Boogie είχα Marshall, πριν από τον Marshall, είχα ένα ράδιο παγκοσμίου λήψεως Vega, με το πράσινο ματάκι... είχε μια λάμπα μόνο εκεί έβαζα την κιθάρα, και την γιαγιά(κακιά..) από το διπλανό  διαμέρισμα την έστειλα στα θυμαράκια... ;D ;D ;D
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δε μπορεις να παιξεις και να "χαρεις"(οχι να Καβλ&&*^$) με τον JVM σε εντασεις δωματιου,με συγχωρεις που θα το ξαναπω αλλα καπου αλλου ειναι το προβλημα...

Τον ειχα σε 4Χ12 και επαιζε ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ σε εντασεις ΤΗΛΕΟΡΑΣΗΣ....

 

Από τους πιο απολαυστικούς ενισχυτές σε χαμηλές εντάσεις που έχω παίξει ποτέ.

 

Και επειδη εχω ακουσει εκτενως το blackstar(και το θεωρω πανακριβο σκουπιδι) στην ΙΔΙΑ ενταση ο JVM ηταν κλασεις πανω...

 

Οι συγκεκριμένοι blackstar είναι πιο πολύ gadget παρά proper ενισχυτές.

 

Έχω ENGL και τώρα που το σκέφτομαι δεν έχω παίξει ποτέ πολύ δυνατά, δεν χρειάζεται. Έχεις εξαιρετικό ήχο χωρίς να πρέπει φοβάσαι μην σπάσεις τα τζάμια.

 

Για να είμαι ειλικρινής ποτέ μου δεν κατάλαβα γιατί να πρέπει να τσιτώσεις έναν ενισχυτή για να έχεις καλό ήχο. Αν το τελικό στάδιο δεν έχει φτιαχτεί για να βρωμίζει και αν το master volume βρίσκεται στην κατάλληλη θέση (σαν attenuation της εξόδου της προενίσχυσης) το μόνο που κάνει είναι να αυξάνει την ένταση του ήχου, τίποτα περισσότερο τίποτα λιγότερο. Προφανώς ανάλογα τον σχεδιασμό και ανάλογα τις λάμπες δίνει και το δικό του ηχόχρωμα αλλά σχετικά γραμμικά σε όλο το φάσμα των εντάσεων.

 

Ειδικά οι high gain ενισχυτές που όλη την δουλειά την κάνουν στην προενίσχυση δεν βλέπω γιατί να μην μπορούν να παίζουν σε χαμηλές εντάσεις. Προφανώς δεν λέμε σε εντάσεις ψίθυρου.

 

Τα lunch box ειναι μια βλακεια της μοδος...

Θα περασει...

 

Όχι απλώς δεν θα περάσει, θα θεωρείται μεγάλο μείον για μια εταιρία να μην έχει στην γκάμα των μοντέλων της έναν. Οι συγκεκριμένοι ενισχυτές έχουν φτιαχτεί για συγκεκριμένη χρήση και πλέον φαίνεται να κάνουν πολύ καλή δουλειά. Δεν έχει νόημα να τους συγκρίνουμε με τα μεγάλα αδερφια τους.

 

Το παράδειγμα δε με τη Ferrari αφού το είπε ο φίλος ότι είναι λάθος έτσι θα είναι, όσοι το διαβάσετε θα καταλάβατε τι είναι λαάθος και τι όχι...

 

Αυτό πάλι δεν το κατάλαβα, δεν μπορούμε να διαφωνήσουμε; Άλλο και τούτο.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω ενα Engl fireball 100 με τον οποιο οδηγω μια framus 212 με v30.

Μου εχει δοθει η ευκαιρια να τον δουλεψω με το master volume απο το 0,2 εως το 4...

Το αποτελεσμα ειναι εξισου εκπληκτικο..

Το μονο που αλλαξα για να παρω ΑΚΡΙΒΩΣ τον ιδιο ηχο,ηταν το eq..

Παιζοντας με ενα κτηνος στο δωματιο σου με το master χαμηλα,δινεις διαρκεια ζωης στις τελικες του λυχνιες και δε χανεις απολυτως τιποτα σε ποιοτητα ηχου.

Just my 2 cents που λεν και τα αμερικανακια..

By the way τρομερος ο invader ii ειτε για live στο ΟΑΚΑ,ειτε για τζαμαρισμα στο υπνοδωματιο στις 3 το πρωι :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω ενα Engl fireball 100 με τον οποιο οδηγω μια framus 212 με v30.

Μου εχει δοθει η ευκαιρια να τον δουλεψω με το master volume απο το 0,2 εως το 4...

Το αποτελεσμα ειναι εξισου εκπληκτικο..

Το μονο που αλλαξα για να παρω ΑΚΡΙΒΩΣ τον ιδιο ηχο,ηταν το eq..

Παιζοντας με ενα κτηνος στο δωματιο σου με το master χαμηλα,δινεις διαρκεια ζωης στις τελικες του λυχνιες και δε χανεις απολυτως τιποτα σε ποιοτητα ηχου.

Just my 2 cents που λεν και τα αμερικανακια..

By the way τρομερος ο invader ii ειτε για live στο ΟΑΚΑ,ειτε για τζαμαρισμα στο υπνοδωματιο στις 3 το πρωι :)

 

Σωστός ο παίχτης ;) τι καμπίνα έχεις?
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω ενα Engl fireball 100 με τον οποιο οδηγω μια framus 212 με v30.

Μου εχει δοθει η ευκαιρια να τον δουλεψω με το master volume απο το 0,2 εως το 4...

Το αποτελεσμα ειναι εξισου εκπληκτικο..

Το μονο που αλλαξα για να παρω ΑΚΡΙΒΩΣ τον ιδιο ηχο,ηταν το eq..

Παιζοντας με ενα κτηνος στο δωματιο σου με το master χαμηλα,δινεις διαρκεια ζωης στις τελικες του λυχνιες και δε χανεις απολυτως τιποτα σε ποιοτητα ηχου.

Just my 2 cents που λεν και τα αμερικανακια..

By the way τρομερος ο invader ii ειτε για live στο ΟΑΚΑ,ειτε για τζαμαρισμα στο υπνοδωματιο στις 3 το πρωι :)

 

ά συγγνώμη ;D καμπίνα framus, νόμισα κιθάρα framus τι μπούφος που είμαι..
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου