Προς το περιεχόμενο

Engl Ενισχυτές-Namm 2014-Νέος Invader-Engl rack


sotiroubas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 51
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

ναι...

Σίγουρα πάνω από 1000 ευρά αν  κρίνω από τις τιμές των παλιών μοντέλων, πάντως

ο Thomann το έχει 999 ευρά( τώρα το είδα) με κάθε επιφύλαξη γιατί από ότι φαίνεται είναι νέο μοντέλο. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να ευχαριστήσω ΘΕΡΜΑ εσάς που υποστηρίζετε πως μπορείς να έχεις ΚΑΛΟ ήχο με τα θηρία σε χαμηλές εντάσεις!!! Και αυτό γιατί όταν πριν από κάποιους μήνες υποστήριξα αυτήν την άποψη, έπεσαν κάποιοι "politically correct" αναγνώστες του forum να με φάνε ζωντανό!  :)

Let nobody blame you that you cannot hear the superiority of TUBES!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αντίθεση μ' αυτό που μερικές φορές εννοείται από μερικούς, οι μεγάλοι σε βατ ενισχυτές ΔΕΝ έχουν φτιαχτεί ΜΟΝΟ για να παίζουν δυνατά, αν έχουν φτιαχτεί σωστά. Η αναλογία με τις Φερράρι δεν είναι σωστή. Ένας καλός ενισχυτής μπορεί να παίξει ωραιότατα σε εντάσεις δωματίου και να δείξει την ποιότητά του. Εκτός βέβαια αν είσαι απ' τους λίγους που αρέσκονται στο power amp distortion. Αν ήταν οι εταιρίες να φτιάχνουν ενισχυτές μόνο για τους μεγάλους επαγγελματίες θα είχαν φαληρήσει εδώ και καιρό .

 

 

+ απειρα

 

Δεν θα μπορουσα να συμφωνησω περισσοτερο.

 

 

 

Οπως και στην παρατηρηση για την αναλογια με τις φερραρι.

Οπως ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ αυτοκινητο εχει ΓΚΑΖΙ και ΦΡΕΝΟ,ετσι ακριβως και οι ενισχυτες εχουν ενα ποτενσιομετρο που γραφει VOLUME,και για να το βαζουν καπου ΟΛΟΙ οι κατασκευαστες καποιο λογο υπαρξης θα εχει.

Με τη λογικη του παραδειγματος της φερραρι,ΚΑΝΕΝΑ αυτοκινητο δεν θα μπορουσε να κυκλοφορησει στην πολη μιας και ολα εχουν τελικη σιγουρα πολυ παραπανω των 50 km/h και προφανως (παντα συμφωνα με τη λογικη του παραδειγματος) δεν μπορει να τα οδηγησει κανενας πιο αργα.

 

Εχω και μεγαλους ενισχυτες,εχω και ενα 5w,και ολοι παιζουν μια χαρα σε εντασεις πολυ πιο χαμηλες απο τον μικροσκοπικο σκυλο του γειτονα  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο σκύλος πόσα watt είναι; ;D

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

+ απειρα

 

Δεν θα μπορουσα να συμφωνησω περισσοτερο.

 

 

 

Οπως και στην παρατηρηση για την αναλογια με τις φερραρι.

Οπως ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ αυτοκινητο εχει ΓΚΑΖΙ και ΦΡΕΝΟ,ετσι ακριβως και οι ενισχυτες εχουν ενα ποτενσιομετρο που γραφει VOLUME,και για να το βαζουν καπου ΟΛΟΙ οι κατασκευαστες καποιο λογο υπαρξης θα εχει.

Με τη λογικη του παραδειγματος της φερραρι,ΚΑΝΕΝΑ αυτοκινητο δεν θα μπορουσε να κυκλοφορησει στην πολη μιας και ολα εχουν τελικη σιγουρα πολυ παραπανω των 50 km/h και προφανως (παντα συμφωνα με τη λογικη του παραδειγματος) δεν μπορει να τα οδηγησει κανενας πιο αργα.

 

Εχω και μεγαλους ενισχυτες,εχω και ενα 5w,και ολοι παιζουν μια χαρα σε εντασεις πολυ πιο χαμηλες απο τον μικροσκοπικο σκυλο του γειτονα  ;D

Επειδή ΟΛΟΙ σας ψοφατε για ίντριγκα και αντιπαράθεση θα δηλώσω τούτο...

Υπάρχει κανείς με Ferrari που πάει με 50 στο δρόμο?? Και δεν μιλάω για τη Χαρ.Τρικούπη μην κάνετε τους Κινέζους ντάξ???

Όσο για τον ΗΧΟ και τι φτάνει στ αυτιά σας είναι καθαρά ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΓΝΩΜΗ..μην προσπαθείτε με άπειρα ποστ να ακυρώσετε την γνώμη κάποιου άλλου...

Τώρα αν εσείς γουστάρετε να αγοράσετε το ΘΗΡΙΟ που περιέγραφε ένας φίλος λίγο παραπάνω με τα !.000+ € για να παίζετε σε συνθήκες ψιθύρου(αλλά ο ήχος του 50-100ρη λαμπάτου να σπέρνει  ???) ή όπως ο μικροσκοπικός(ευνουχισμένος μάλλον) σκύλος του γείτονα και σχεδόν ΠΟΥΘΕΝΑ ΑΛΛΟΥ στην Ελληνική επικράτεια(το γιατί το αιτιολόγησα σε άλλη σελίδα (clubs,studios,mic) εγώ απλά γελάω(επιτρέψτε μου)  ;D.

Δεν σας ακυρώνω όμως ή δεν σας βγάζω τρελούς...

Σας ομιλεί κάτοχος JVM,5150,6260 και πολλών μικρών ΗΤ5,JC22

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σε όλη την παρεα.

 

Ειμαι ενας πανευτυχης ιδιοκτητης-πρωην των POWERBALL, INVADER, THUNDER 50 COMBO.

 

Γενικά όλα τα μοντέλα ENGL παίζουν εξήσου καλά σε χαμηλές εντάσεις.

ΜΗΝ ΑΚΟΥΩ ΤΕΡΑΤΟΥΡΓΙΕΣ του στυλ δεν βγαζει ογκο δεν κανει το ενα δεν κανει το αλλο.

 

Παιδια δεν παιζουν ρολο τα watt ξεκολλιστε επιτελους. Μην γινεστε θυματα του marketing.

50 χρονια βγαινουν 50w-120w κεφαλια λετε να καναν λαθος και τα τελευταια 5 χρονια να τα διορθωνουν????? ΘΥΜΑΤΑ ΤΟΥ ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΙΣΜΟΥ ΣΟΒΑΡΕΥΤΕΙΤΕ.

 

Αν ο ενισχυτης διαμορφωνει το gain του στην προενισχυτη...το διπλα δωματιο κοιμουνται και εγω σολαρο για πλακα με τον INVADER. Χωρις καμια υπερβολη πιο πολυ ακουγονται οι χορδες παρα ο ενισχυτης γιατι απλα ειναι "κουρδισμενος" ετσι ωστε να αποδιδει και στα χαμηλα.

 

Απο τους 3 που ειχα την χαρα να παιξω μαζι τους ο "χειροτερος" σε ενταση ηταν ο COMBO ο Thunder 50 γιατι "ανοιγε" αποτομα.

 

Φιλακια και καλη εβδομαδα σε ολους.

EBMM John Petrucci 7

Jackson DK2

Yamaha Pacifica

ENGL Powerball-Invad

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου