Προς το περιεχόμενο

Engl Ενισχυτές-Namm 2014-Νέος Invader-Engl rack


sotiroubas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

(ΣΗΜΕΙΩΣΗ)

H Engl καταλαβε εγκαιρως το λαθος της με τον INVADER 150W και τον απεσυρε βγαζοντας τον 100w. Ο λογος ηταν οτι "εσπαγε" η ενταση του ενισχυτη πολυ δυνατα και εχανε στα χαμηλα πολυ απο τον ογκο και την χροια των 150w. ΕΙΔΙΚΑ ΣΤΑ ΚΑΘΑΡΑ.

Ομως ειναι HOLY GRAIL για καθαρα σε σχεση με ολους τους υπολοιπους ENGL μονο και μονο για αυτο τον λογο. Περι ορεξεως κολοκυθοαγγουρια.

 

ΕΧΩ ΠΑΙΞΕΙ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟΥΣ 2 ΚΑΙ ΞΕΡΩ...ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ!

EBMM John Petrucci 7

Jackson DK2

Yamaha Pacifica

ENGL Powerball-Invad

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 51
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Καλησπερα σε όλη την παρεα.

 

Ειμαι ενας πανευτυχης ιδιοκτητης-πρωην των POWERBALL, INVADER, THUNDER 50 COMBO.

 

 

Γεια και χαρά σου πανευτυχή ιδιοκτήτα ;D ;D αν έπαιρνες και τον special edition και τον ironball θα ήσουν κομπλέ ;D ;D ;D :P :P,αλλά πρώην είπες, τώρα τι έχεις??? να ούμμμμ...
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Satanas

Όπως εσύ διαφωνείς με εμάς έτσι και εμείς διαφωνούμε με εσένα. Δεν καταλαβαίνω γιατί θεωρείς ότι εμείς σε ακυρώνουμε ή σε βγάζουμε τρελό ενώ εσύ δεν κάνεις κάτι τέτοιο. Από που κι ως που η δικιά σου διαφωνία είναι θεμιτή και λογική και η δικιά μας αθέμιτη και παράλογη; Ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί πιστεύεις ότι υπάρχει τέτοια διαφορα. Εσύ λες άσπρο εμείς λέμε μαυρο, το πρόβλημα δεν βλέπω που είναι.

 

Δεν γουστάρεις τον ήχο ενός 100άρη σε χαμηλές εντάσεις (επαναλαμβάνω, όχι ψιθύρου, απλά χαμηλές), κανένα πρόβλημα. Εμάς μας αρέσει. Με το ζόρι κανένας δεν πάει να σε πείσει για κάτι.

 

Αυτό που έχει αξία στην συζήτηση είναι να γίνει κατανοητό ότι δεν υπάρχει κάτι στα περισσότερα κυκλώματα λαμπάτων που να τα κάνει να έχουν πολύ διαφορετική συμπεριφορά σε διαφορετικές εντάσεις. Το master volume μπαίνει συνήθως ακριβώς πρίν την τελική ενίσχυση και χρησιμεύει στο να κόβει ποσοστό της έντασης που η προενίσχυση παράγει. Το τελικό σήμα τροφοδοτείται στο τελικό στάδιο όπου ενισχύεται κατά ίδιο ποσοστό πάντα.

 

Τι σημαίνει αυτό τελείως χοντρικά. Έστω X η ένταση του ήχου που φεύγει απ' την προενίσχυση. Με το master volume μπορούμε να πειράξουμε το σήμα ώστε να έχει ευρος Χ-Υ όπου το Υ κυμαίνεται από 0 έως Χ. Όταν δηλαδή το master volume είναι στο 10 το Y είναι ίσο με 0, όταν είναι στο 0 το Υ είναι ίσο με Χ. Το τελικό στάδιο ενισχύει το σήμα κατά ένα ποσοστό, έστω Ζ, το οποίο είναι πάντα το ίδιο. Άρα η ένταση του τελικού ήχου είναι ίση με (Χ-Υ)Ζ. Το σημείο που μας ενδιαφέρει είναι το ότι το Ζ είναι σταθερό. Διορθώστε με αν κάνω κάποιο λάθος.

 

Σίγουρα οι τελικές λάμπες δεν έχουν τελείως γραμμική συμπεριφορά, όμως σύμφωνα με τα προηγούμενα δεν υπάρχει κάποιος λόγος να υποθέσουμε ότι στους μεγάλους ενισχυτές, όπου το Ζ είναι μεγάλο, όταν το Υ αυξάνεται αλλάζει και κάτι στην ποιότητα του ήχου.

 

Απο τους 3 που ειχα την χαρα να παιξω μαζι τους ο "χειροτερος" σε ενταση ηταν ο COMBO ο Thunder 50 γιατι "ανοιγε" αποτομα.

 

Τον είχα κι εγώ και όντως το έκανε αυτό.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω φιλε satanas θα σου κανω μια απλη ερωτηση και αν θες απαντας..

Σε ΕΝΤΑΣΕΙΣ ΔΩΜΑΤΙΟΥ,εσενα σου ΑΡΕΣΕΙ περισσοτερο

α)ο JVM η β)ο Blackstar ht5?

Η ερωτηση ειναι πραγματικη και καθολου ειρωνικη.

α η β λοιπον??

Καλημερα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τωρα εχω μονο τον INVANDER.

 

Σε συγκριση με Laney VHR100W και Peavy Triple XXX

η ENGL ηταν ετη φωτος μπροστα οταν εψαχνα να παρω κεφαλι. Ηεξοδου σηματος κανει την επεξεργασια στην προενισχυση και η τελικες υπαρχουν μονο για τον "πολλαπλασιασμο" του σηματος εξοδου. (εχω αλλαξει και τις τελικες λαμπες και οι διαφορες ηταν αμελητεες)

 

το 95% της χροιας του σηματος στους ENGL γινεται στην προενισχυτη (HIGH GAIN ΕΝΙΣΧΥΤΕΣ ΕΙΝΑΙ) εγω απλα προτεινω να μην μασατε απο το marketing του ΠΑΡΕ 1W για να το ανοιγεις τσιτα και να δεις την διαφορα που σου πλασαρει ο καθε διαφημιστης.

 

ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΑ ΜΟΔΑ ΓΙΑ ΝΑ ΠΟΥΛΗΣΟΥΝ ΚΑΤΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ.

 

Αυτες ειναι οι προσωπικες μου εμπειρειες και η γνωμη μου για την αγορα των ενισχυτων οποιος θελει λεπτομερειες ευχαριστως να το συζητησουμε ιδιαιτερως.

EBMM John Petrucci 7

Jackson DK2

Yamaha Pacifica

ENGL Powerball-Invad

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω φιλε satanas θα σου κανω μια απλη ερωτηση και αν θες απαντας..

Σε ΕΝΤΑΣΕΙΣ ΔΩΜΑΤΙΟΥ,εσενα σου ΑΡΕΣΕΙ περισσοτερο

α)ο JVM η β)ο Blackstar ht5?

Η ερωτηση ειναι πραγματικη και καθολου ειρωνικη.

α η β λοιπον??

Καλημερα!

 

Αγαπητοι συμφορουμιτες εγω μιλαω για τους ENGL και μονο για τους ENGL καθως αυτους εχω λιωσει στα benchmark χαχαχαχα ειμαστε 3 φιλοι GASoκαμενοι.

Μην παρεξηγηθουμε ετσι αγαπουλες?

EBMM John Petrucci 7

Jackson DK2

Yamaha Pacifica

ENGL Powerball-Invad

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια και το γυρίσαμε κάπως το θέμα θα πω τι κάνω εγώ.

 

Για παράδειγμα, εγώ παίζω με τον engl screamer 50watt head και καμπίνα crate, celestion speakers 4x12green.

 

Οι εντάσεις που παίζω 1-2 περίπου όταν μελετάω και 3-4 ζωηρεύω.. και το απολαμβάνω.

 

Ο χώρος που παίζω είναι σχετικά μεγάλος(κρεβατοκάμαρα ;D) απο τους γείτονες no problem κάνουν πιο πολύ θόρυβο.

Το πρόβλημα είναι με κάποιους κακομαθημένους εδώ στο σπίτι που διαβάζουν και με ενοχλάν... ;D :P.

 

Τώρα για την αγορά ενός ενισχυτή  τον πρώτο λόγο νομίζω ότι έχει το οικονομικό.

 

Τον δεύτερο λόγο τον έχει ο ήχος, ο τόνος, η χροιά, το sustain(κράτημα-διάρκεια νότας).

 

Αυτά όλα σε συνδυασμό με το στυλ της μουσικής-είδος που παίζουμε, εφ'όσον είμαστε σχετικά κατασταλαγμένοι.

 

Ενα σοβαρό θέμα επίσης που πρέπει να σκεφτούμε είναι η μεταφορά, σε studio, προβάδικα, σπίτια, επαγγελματικοί χώροι, κλπ.

 

Εαν είχα το χρήμα τι θα παιρνα??? για παράδειγμα τον engl special 670 el 34 και μια slanted καμπίνα με vintage30 για το σπίτι, οικιακή κατάσταση :P.Α.. θα άλλαζα τα κουμπιά του μ'αυτά του invader η θα έπαιρνα αυτόν, αυτός είναι ο μόνος μου καυμός :P :P.

 

Προσωπικά μου αρέσει η ένταση στην φάση που γίνεται το feed back νομίζω ότι είναι η πεμπτουσία για κάθε κιθαρίστα, αυτό σε live όμως.Χωρίς noise gate το σιχαίνομαι.

 

Αυτά :) ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια χαρα τον χαιρομαι τον powerball σπιτι με την engl 1x12...χαλαρα παιζουν και ηχογραφουν και σε μικρες εντασεις ...ισως καποια στιγμη με εψηνε και ενα μικρο κεφαλακι engl αλλα μονο για λογους πρακτικοτητας στις προβες..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν λέω, έχουν την γοητεία και τον χαβαλέ τους τα τέρατα 100+ Watt αλλά για την κρεββατοκάμαρα (εμένα τουλάχιστον) μου φαίνονται ψιλοανούσιοι-εως-και-γελοίοι, ειδικά αν κάθονται πάνω σε καμμιά 12αρα καμπίνα και περισσεύουν μισό μέτρο δεξιά-αριστερά  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένας-ένας σιγά σιγά εκδηλωνόμαστε όλοι οι Aν-Εngl-φαλικοί ;D ;D στο τέλος θα κάνουμε Ελληνικό  Engl Fan Club :o :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου