Προς το περιεχόμενο

Αυξηση εντασης ενισχυτη μετα απο πολλη ωρα παιξιματος


hariskats

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα,μετα απο καιρο παρατηρησα ενα φαινομενο που θα ηθελα να μου εξηγησετε αν ειναι φυσιολογικο και παρατηρειται γενικα σε ολους τους λαμπατους η γινεται μονο στον δικο μου οποτε εμφανισε καποιο προβλημα..

 

Στην αρχη της προβας ανοιγω κανονικα τον ενισχυτη τον αφηνω και ζεσταίνεται λιγα λεπτα και μετα κανω τις ρυθμισεις μου..μετα απο κανενα 2ωρο (μπορει λιγοτερο μπορει και περισσοτερο) παρατηρω μια αυξηση στην ενταση γενικα στον ενισχυτη και σε ολα τα καναλια του..Βεβαια εκτος απο την ενταση παρατηρω και ωραιοτερο γενικα ηχο..περισσοτερες αρμονικες ισως και λιγο περισσοτερο γκαζι αλλα γιαυτο δεν ειμαι σιγουρος..Γενικα ειναι σαν μετα απο καποια ωρα ο ενισχυτης να "αρπαζει"..

 

Αυτο το φαινομενο λοιπον παρατηρειται σε ολους τους ενισχυτες και μετα απο τοση ωρα λογω τ οτι ζεσταινονται καλα οι λαμπες ..?? η πρεπει να ανησυχω ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλώς ήρθες στον μαγικό κόσμο της λάμπας!

 

Εγώ είχα το ανάποδο "πρόβλημα" στις αρχές, άφηνα τον ενισχυτή να ζεσταθεί στο stand by μερικά λεπτά αλλά ο ήχους μου φαινόταν "λίγος"..  ε, αφού έπαιζα κανά 20' και είχαν ζεσταθεί για τα καλά οι λάμπες άλλο πράγμα..

 

Γενικά κατέληξα οτι τα 5-6΄ ζεστάματος που αναφέρονται στα manuals κτλ είναι για να μην πάθει κακό η λάμπα, για να βγάλει τον πραγματικό ήχο της θέλει τον χρόνο της (τουλάχιστον στον δικό μου ενισχυτή). Τώρα πια προσπαθώ να την αφήνω να ζεσταθεί καλά πριν παίξω..

 

Επίσης όσο παίζεις, τόσο πιο πολύ "ζορίζονται" οι λάμπες σε σχέση με το stand-by με αποτέλεσμα να ζεσταίνονται πιο πολύ και να σου βγάζουν αυτό που ακούς...οπότε θα έλεγα να μην ανησυχείς

ΔΕΝ ΦΩΝΑΖΩ, ΣΦΗΝΩΣΕ ΕΝΑ ΣΟΥΣΑΜΙ ΤΟ ΚΑΠΣ ΛΟΚ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μείωση έντασης θες να πεις!  ;D

 

Φυσιολογικό ακούγεται αυτό που περιγράφεις και δεν είναι μόνο οι λυχνίες που "ζεσταίνονται" περισσότερο αλλά πχ και οι μετασχηματιστές, ειδικά ο τροφοδοσίας.

 

Ανάλογα τον ενισχυτή και τις εντάσεις, οι μεταβολές στα ρεύματα, bias, κτλ, μετά από κάποια ώρα παιξίματος, είναι διαφορετικές. Πχ, αν παίζεις εκεί που αρπάζει το τελικό στάδιο τότε μετά από κάποια ώρα που θα έχουν ανέβει και οι θερμοκρασίες θα σπάει διαφορετικά, συνήθως μειώνεται το headroom. Αν παίζεις με καθαρό τελικό αλλά έχεις gain στην προενίσχυση τότε κάτι παρόμοιο συμβαίνει στην προενίσχυση.

 

 

Ωστόσο, να τους αφήνετε να ζεσταίνονται με το stand by ανοιχτό και όχι κλειστό! Το να ζεσταίνεις μόνο τα νήματα δεν έχει νόημα.  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ωστόσο, να τους αφήνετε να ζεσταίνονται με το stand by ανοιχτό και όχι κλειστό! Το να ζεσταίνεις μόνο τα νήματα δεν έχει νόημα.  ;)

 

+1

ΔΕΝ ΦΩΝΑΖΩ, ΣΦΗΝΩΣΕ ΕΝΑ ΣΟΥΣΑΜΙ ΤΟ ΚΑΠΣ ΛΟΚ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραια καπως ησυχασα τωρα .. ο ενισχυτης μου ειναι 15αρης που μου επιτρεπει να τον ανοιγω και να τον εχω παντα στις προβες και στα live στα ορια του σπασιματος των τελικων..ειδικα στα drive καναλια...το καλο με τα λιγα watt!!! :)

Επισης δεν εχει stand by...ανοιγει και κλεινει μονο απο το power...οποτε ολα καλα ..!

Eυχαριστω .. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ωστόσο, να τους αφήνετε να ζεσταίνονται με το stand by ανοιχτό και όχι κλειστό! Το να ζεσταίνεις μόνο τα νήματα δεν έχει νόημα.  ;)

 

Γιώργο, πόση ώρα προτείνεις να τους αφήνουμε να ζεσταίνονται? Κάνα δυο λεπτά είναι αρκετά ή παραπάνω?

Ars longa, vita brevis.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4-5 λεπτα με τα knobs της τελικης ενισχυσης στο 40-60%. Αυτο αρκει.

EBMM John Petrucci 7

Jackson DK2

Yamaha Pacifica

ENGL Powerball-Invad

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιώργο, πόση ώρα προτείνεις να τους αφήνουμε να ζεσταίνονται? Κάνα δυο λεπτά είναι αρκετά ή παραπάνω?

 

Δύο λεπτά είναι υπεραρκετά!

 

4-5 λεπτα με τα knobs της τελικης ενισχυσης στο 40-60%. Αυτο αρκει.

 

Τα knobs της τελικής ενίσχυσης γιατί? Φαντάζομαι αναφέρεσαι σε master volume, δεν έχουν καμιά σχέση αυτά με τα bias ή κάτι σχετικό οπότε είναι περιττό αυτό που προτείνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου