Προς το περιεχόμενο

Marshall JCM 2000 απορίες και κουβεντα να γινεται..


Miltos23

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα!

 

Τις προαλλες σενα προβαδικο δοκιμασα τον εν λογο ενισχυτη. Επειδη εχω καταλαβει οτι έχουν βγει διαφορα μοντελα ποσταρω μια φωτογραφια:

http://cdn1.gbase.com/usercontent/gear/3138516/p1_uh304opp4_so.jpg

 

Στο διαταυτα τωρα,

δοκιμαζοντας το καθαρο καναλι καρφι την κιθαρα επαθα πλακα, μου φανηκε απλα τελειο!

 

Στο καναλι της παραμορφωσης δεν μπορεσα να φτιαξω ηχο.. με τιποτα ομως.. Αυτο συνεβαινε γιατι (αν το λεω σωστα) ο ηχος ηταν πολυ "fuzzy" στις ψιλες συχνοτητες οτι και αν εκανα με το presence και το treble. Fuzzy γραφοντας εννοω οτι θολωνε ο ηχος, εξινε πολυ και οταν χτυπαγες 2 χορδες απλα ακουγοταν σαν βαβουρα και οχι νοτες..Ηχητικα ήταν πολύ "σκληρα" τα πριμα του. Για να καταλαβετε ειχα το presence 5/10 treble 2/10, middle 2/10 και bass 5/10 για να καταφερω να βγαλω εναν ανεκτο ηχο.

Nα τονισω οτι το παλεψα κοντα μιση ωρα δοκιμαζοντας τους 2 ηχους που εχει στην παραμορφωση καθώς επισης και διαφορα επιπεδα παραμορφωσης.

 

Βαζοντας το podxt live στο input στο καθαρο καναλι δεν τρελαθηκα αλλα επαιζε αρκετα καλα. Σημ: το εχω κουμπωσει σε διαφορουν ενισχυτες, οπως blackstar ht5, vht 12/20, Voc ac 30 και παντου ειχα πολυ καλο ηχο αλλα ποτε σε Marshall.

 

Η κιθαρα ειναι μια prestige με Seymour duncan sh13 dimebucker, η καμπινα του δεν ξερω ποια ηταν αν κρινω απο την εμφανιση μια 4χ12 της σειρας AVT της Marshall

 

Οι αποριες μου ειναι οι εξης:

1. Μπορει να ειχε καποιο προβλημα ο ενισχυτης? Γενικα δεν περιμενα να εχει τοσο χαλια ηχο λογο "εταιρειας"

2. Αυτο το στυλ της παραμορφωσης το εχουν ολοι οι Marshall? γιατι τοτε σιγουρα δεν θελω Marshall  ;D ;D

3. Υπαρχουν αλλοι τετοιο γνωστοί "fuzz-ατοι" ενισχυτες? για να τους αποφυγω!  ;D ;D

 

 

Μπορειτε να προσθεσετε οτιδηποτε αλλο σας φαινεται σημαντικο γυρω απο αυτόν τον ενισχυτη.

 

Ευχαριστω πολυ!

 

 

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

  Και εγώ θα ήθελα να γίνει κουβέντα γύρω από το θέμα JCM2000, γι'αυτό ποστάρω ... Eίχα πάει για ένα πετάλι ή κάτι τέτοιο σε ένα κατάστημα και λέω κάτσε να τον δοκίμασω... (τον dual τον combo).

 

  Ωραίο το καθαρό κανάλι, το drive δεν κατάφερα να βγάλω άλλον ήχο πέρα από μια fuzz-ίλα.. όλα αυτά μέσα σε ένα 5λεπτο... είμαι όμως πεπεισμένος ότι κάτι έκανα λάθος, έχω ακούσει ότι ο ενισχυτής έχει υπεραρκετό γκάζι για σολαρίσματα και τέτοια(?)!

 

  Paul Gilbert, Bad Company, Europe και άλλοι τόσοι παίζουν με JCM 2000 στα λάιβ, εμάς δεν θα μας κάνει??

   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παίδες,

Η πρώτη μου ερώτηση είναι η βασική: Τους βρήκατε κάπου καινούριους (στοκαρισμένους σε μαγαζί) ή μεταχειρισμένους, γιατί απ' όσο ξέρω η σειρά αυτή δε βγαίνει πια..

Παρακάτω τώρα, θίγετε ωραίο ζήτημα γιατί κι εμένα με τρώει το χέρι μου με τους συγκεκριμένους, ενώ έχουν ακουστεί τα μύρια όσα. Πχ ότι δεν έχουν καμία σχέση με τον JCM 800 (ακόμα και τον JCM 900!!) ούτε κατασκευαστικά ούτε ηχητικά. Αυτά όμως είναι και γούστα.

Το ψάχνω κι εγώ το ζήτημα με τους συγκεκριμένους. Όπως μου έχουν πει κάποιοι πιο ειδικοί η συγκεκριμένη σειρά είχε πρόβλημα με την πλακέτα η οποία ανέβαζε θερμοκρασία αδικαιολόγητα.. Κάποιοι άλλοι λένε ότι αυτό ίσχυε για τα μοντέλα μέχρι 2003, οπότε από τότε και εξής διορθώθηκε το πρόβλημα. Έχει τύχει να δοικιμάσω μία κεφαλή JCM 2000 50W, και μπορώ να πω ότι δε με ενθουσίασε. Τα καθαρά ΟΚ αν και όχι ιδιαίτερα γεμάτα, λίγο πιο πριμαριστά για τα γούστα μου. To drive κανάλι είναι κλασσικό Marshall (και άρα πολύ καλό) για crunchy χροιές, αλλά όταν ανεβάζεις το gain αρχίζει να γίνετα fizzy. Νομίζω όμως, ότι ακριβώς επειδή μιλάμε για λάμπα, για να μπορέσεις να τον ακούσεις κανονικά θα πρέπει να τον σπρώξεις αρκετά. Όσο μένεις χαμηλά ακούς όλη τη βρωμιά χωρίς να ακούς τα υπόλοιπα.

Ωστόσο δε με έχει πείσει για τον όγκο και για τη δυνατότητα να βγάλεις πιο μοντέρνο ήχο (ίσως με κάποιο πετάλι λειτουργεί..).

 

Ετυμηγορία: Έτσι όπως τον έχω ακούσει κι εγώ μου φαίνεται λίγο "στεγνός". Ωστόσο θα του έδινα άλλη μία ευκαιρία, ειδικά στη μορφή head με κάποιο καλό 2 ή 4Χ12 ηχείο, γιατί δεν μπορεί.. Marshall είναι (αυτή είναι βέβαια και η παγίδα).. 

 

ΥΓ: τί μουσική περίπου παίζεις (ίσως το πρώτο που έπρεπε να ρωτήσω)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

....treble 2/10, middle 2/10 και bass 5/10 ...

 

 

Δεν ειχα ποτε στην κατοχη μου marshall,αλλα νομιζω επαιξα με αρκετα απο τα "μεγαλα" τους στη ζωη μου,και για να πω την αληθεια δεν θυμαμαι κανεναν τους να μπορει να ακουστει "σωστα" (για μενα) με τοσο χαμηλες ρυθμισεις στα ρυθμιστικα των τονων.

Παντα τα ξεκινουσα απο το τερμα (σε μετρια προς χαμηλη ενταση) και εκοβα οτι με ενοχλουσε και τελικα κατεληγα να ειμααι σε ολα (b-m-t) απο τη μεση και πανω,και νομιζω οτι ακουγοταν αρκετα καλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αδερφέ τον έχω από το 2001 ακριβώς τον ίδιο με μια καμπίνα Marshall

1936 2x12 150 watt.

 

Τον είχα/έχω για εξάσκηση/πρόβα/live κτλ. Δεν είχα ποτέ

κανένα πρόβλημα και διανύει αισίως τον 13ο χρόνο μαζί μου.

ΠΟΤΕ δεν με έχει απογοητεύσει. Δεν είμαι Marshall-ικός και οι

Mesa μου αρέσουν και οι VOX και ο Blackstar που πήρα τώρα

μ'αρέσει. Αλλά αν είχα να επιλέξω έναν θα ήταν αυτός.

 

Τώρα αν σου λεγα ότι με αυτόν παίζουν από ροκάδες μέχρι μεταλάδες

θα με πίστευες; Η αλήθεια πάντως είναι αυτή.

 

Το μηχάνημα που έπαιξες μήπως είχε τεζαρισμένες λάμπες;

Μήπως έπαιζε τίποτα με την καμπίνα του;

Μάλλον λάμπες θα θέλει γιατί και ο δικός μου πριν κάνω την

αλλαγή είχε ψοφήσει η παραμόρφωση, στα καθαρά έπαιζε καλά.

Όταν τις άλλαξα όλες και ήταν και πάλι όπως πρέπει.

 

Α! Και πεταλομηχανή...του χω βάλει πάνω τα πάντα και παίζει

όχι αστεία. Συνήθως του έχω τα delay στο FX loop για να έχω

τα drive πετάλια μου αλλά και το δικό του γκάζι που τα σπάει.

Για μένα από τους καλύτερους all around Marshall ever.

Μου άρεσε και ο Vintage Modern (άσχετο)...

 

Τον είχαν αποσύρει αλλά μετά από απαίτηση του κοινού τον έχουν

ξαναβγάλει αλλά δεν είναι made in England πια και δεν έχει κανονικό

spring reverb αλλά ψηφιακό. Δεν ξέρω τι λέει, δεν έχω παίξει.

 

Μακρυά από το combo DSL401...καμιά σχέση με το κεφάλι και τον ήχο

του. Μια βλακεία ήταν. Τώρα τα καινούργια combo που έχουν βγάλει δεν

ξέρω τι λένε.

 

Ό,τι θέλεις ρώτα...

Yeah Babe!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα φίλε,ας πω και εγώ μια άποψη μιας και τον είχα στην κατοχή μου.Ο jcm 2000 είναι ευέλικτος ενισχυτής για πολλά είδη rock γι'αυτό και είναι και κατά κάποιο τρόπο τετρακάναλος.Πολύ ωραίος για σπίτι και για Live με τα πεταλάκια ανταποκρίνεται πολύ καλά.Το γκάζι που έχει είναι ένα θέμα όμως..Θεωρώ και εγώ οτι "ξύνει" αρκετά και στερείται στιβαρότητας,σα να λασπώνει,ειδικά αν παίζεις με μονό μαγνήτη κατα τη γνώμη μου δεν ακούγεται..Προσωπικά γι'αυτό ακριβώς τον έδωσα.Ο jcm800 είναι ο πλέον αντιπροσωπευτικός ήχος για γκάζι marshall και δεν έχει ΚΑΜΙΑ σχέση,χωρίς να σημαίνει οτι θα σου αρέσει κιόλας.Ο jcm 900 έχει καταπληκτικά καθαρά αλλά το od ξύνει λίγο παρομοίως..Δε νομίζω οτι σε γέλασαν τα αυτιά σου πάντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ο ενισχυτής που έβαλες στη φωτό είναι και αυτός που έπαιξες, είναι ο JCM2000 DSL50 (50w) και αντίστοιχα υπάρχει και ο JCM2000 DSL100 (100w) και οι 2 Made In England.

 

Η συγκεκριμένη σειρά, δυστυχώς δεν παράγεται πλέον.

 

H επανέκδοση είναι ο DSL100H και είναι Made In Vietnam.

(Για κάποιο λόγο επίσης η Marshall δεν τον έχει ονομάσει με τη σειρά JCM2000 αλλά σκέτο DSL100H).

 

Όπως ανέφερε και ο soulseller, όντως σε πολλά κομμάτια κυρίως μέχρι τη χρονιά 2002, είχε παρουσιαστεί πρόβλημα με την pcb board προκαλώντας "bias-drift", υψηλές θερμοκρασίες κτλ...

 

Ο DSL100 & DSL50 έχει πολύ καλές κριτικές και για αρκετούς γνωστούς κιθαρίστες είναι ενισχυτής που δε λείπει απο το rig τους.

(Ανάμεσα στα ονόματα που αναφέρθηκαν, συμπληρώστε και του Joe Bonamassa)

 

Θεωρώ πολύ πιθανό λοιπόν, ο ενισχυτής να μην είναι έχει σωστά ρυθμισμένο bias και να τα έχουν "παίξει" οι τελικές του.

 

-Σημαντικό ρόλο παίζει και η καμπίνα και η AVT δεν είναι και ότι καλύτερο..-

 

Γενικότερα πιστεύω οτι συγκαταλέγεται στους πιο αξιόλογους ενισχυτές που μπορεί να έχει κάποιος (σύμφωνα πάντα και με το budget που ο καθένας διαθέτει).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχικά ευχαριστώ για τις απαντησεις σας!

 

jeff beck and paul gilbert can't be wrong

Αυτό λέω και γω, δεν μπορεί να είναι τοσο χαλια, αλλά με δεδομένο το ότι έχω παιξει με αρκετους (οχι πολλους) ενισχυτες και με βαση τα 30 λεπτα που ειχα μου κανει εντυπωση που δεν μπορεσα να βγαλω εναν ηχο της προκοπης..

 

Αν πω οτι οι λαμπες του ειναι παραπαιγμενες παιζει αυτο?

Αυτο ειναι το πιο λογικο σεναριο μιας και ο ενισχυτης ειναι σε προβαδικο αρα λογικά εχει παιχτει πολυ.

 

To drive κανάλι είναι κλασσικό Marshall (και άρα πολύ καλό) για crunchy χροιές, αλλά όταν ανεβάζεις το gain αρχίζει να γίνετα fizzy. Νομίζω όμως, ότι ακριβώς επειδή μιλάμε για λάμπα, για να μπορέσεις να τον ακούσεις κανονικά θα πρέπει να τον σπρώξεις αρκετά. Όσο μένεις χαμηλά ακούς όλη τη βρωμιά χωρίς να ακούς τα υπόλοιπα.

Ωστόσο δε με έχει πείσει για τον όγκο και για τη δυνατότητα να βγάλεις πιο μοντέρνο ήχο (ίσως με κάποιο πετάλι λειτουργεί..).

 

Ετυμηγορία: Έτσι όπως τον έχω ακούσει κι εγώ μου φαίνεται λίγο "στεγνός". Ωστόσο θα του έδινα άλλη μία ευκαιρία, ειδικά στη μορφή head με κάποιο καλό 2 ή 4Χ12 ηχείο, γιατί δεν μπορεί.. Marshall είναι (αυτή είναι βέβαια και η παγίδα)..  

 

ΥΓ: τί μουσική περίπου παίζεις (ίσως το πρώτο που έπρεπε να ρωτήσω)

 

Συμφωνω απολυτα μαζι σου! Επισης με μια γρηγορη ψακτικη στο ιντερνετ οι αποψεις διαφερουν, σε αλλους αρεσει το drive του και σε αλλους τους φαινεται πολυ fizzy.

Τελικα λεγεται fuzzy ή fizzy, να ξερω πως να το λεω!

 

Ειδος μουσικης:

Εν συντομια παιζω τα παντα, και την κιθαρα την εχω κανει all around με fernandes sustainer (μηχανισμος και μονος μαγνητης) στη θεση neck, μονος στην μεση και ο Dimebucker που σπλιταρει στην θεση bridge. Στον συγκεκριμενο επαιξα στο καθαρο του μερικα funk-οειδη ρυθμικα, μερικα ρυθμικα σε στυλ tears of the dragon και στο crunch του βαρεσα και ενα hell's bells οπου ηταν κορυφαιος. Στο αρχικο ποστ ξεχασα να γραψω οτι και το crunch καναλι ειναι πολυ καλο.

 

Στο καναλι της παραμορφωσης ξαναεπαιξα λιγο ac/dc με χαμηλη παραμορφωση, λιγο bad penny - οπου υπηρχε η fizz-ιλα και μετα με περισσοτερη παραμορφωση λιγο maiden, metallica και για χαβαλε machine head. Nα τονισω οτι πειραξα το tone shift, και τα voicings του overdrive καναλιου και επαιξα με το σπλιταρισμα του διπλου για να μειωσω το output. Δηλαδη δοκιμασα το "πολυ gain μονος μαγνητης", "λιγο gain διπλος μαγνητης" και "πολυ gain - διπλος μαγνητης" αλλα πουθενα δεν ειχα καλο αποτελεσμα. Δεν μπορεσα να βγαλω ομως τον ροκ ηχο που μου εδινε το crunch καναλι.

 

Για να σας προλαβω ειμαι ο τυπος "κραταμε τα αλλα σταθερα και πειραζουμε μια μια τις μεταβλητες" και ετσι ξεκινησα και δοκιμαζα..

 

Α! Και πεταλομηχανή...του χω βάλει πάνω τα πάντα και παίζει

όχι αστεία. Συνήθως του έχω τα delay στο FX loop για να έχω

τα drive πετάλια μου αλλά και το δικό του γκάζι που τα σπάει.

Για μένα από τους καλύτερους all around Marshall ever.

Μου άρεσε και ο Vintage Modern (άσχετο)...

Συμφωνω για το πεταλομηχανη, για τα 5 λεπτα που εβαλα το podxt live ηταν κομπλε.

Να προσθεσω οτι το podxt live το εχω απτο 2006 και μετα περιπου απο 50 λαηβ απο τοτε ποτε δεν ειχα προβλημα να βγαλω ηχο σε ενισχυτη. Φυσικα στα πρωτα λαηβ ψαχνομουνα αλλα μετα παντα ειχα καλο ηχο συμφωνα με το τι ακουγα πανω και τα σχολια των απο κατω.

 

Ο jcm800 είναι ο πλέον αντιπροσωπευτικός ήχος για γκάζι marshall και δεν έχει ΚΑΜΙΑ σχέση,χωρίς να σημαίνει οτι θα σου αρέσει κιόλας.

Δεν τον εχω δοκιμασει, μονο το modelling του, το οποιο φυσικα δεν ειναι αντιπροσωπευτικο του αληθινου, αλλα ειναι απτα αγαπημενα μου preset τοσο στο pod οσο και το "εικονικο" rack της novation 2/4 που εχω (όπως και ο voc ac30). Γνωριζω οτι δεν αντιπροσωπευουν τους ενισχυτες, αλλα για να σας προλαβω εχω δοκιμασει set up του "εικονικου" vox σε κανονικό και πηρα παρομοιο ηχο. Βεβαια το θεωρω τυχαιο γεγονος και οχι κανονα. Να τονισω οτι παλι ειχα στην διαθεση μου κανα 30λεπτο να πειραματιστω με τον VOX.

 

Θεωρώ πολύ πιθανό λοιπόν, ο ενισχυτής να μην είναι έχει σωστά ρυθμισμένο bias και να τα έχουν "παίξει" οι τελικές του.

 

-Σημαντικό ρόλο παίζει και η καμπίνα και η AVT δεν είναι και ότι καλύτερο..-

 

Γενικότερα πιστεύω οτι συγκαταλέγεται στους πιο αξιόλογους ενισχυτές που μπορεί να έχει κάποιος (σύμφωνα πάντα και με το budget που ο καθένας διαθέτει).

 

Ειμαι 90% σιγουρος οτι επαιξα με αυτον της φωτογραφιας. Συμφωνω επισης για την καμπινα. Δυστυχως στην προβα δεν ειχαμε το Zoom r24 να εγραφα ενα δειγμα εστω και με καποιο φτηνο μικροφωνο για να περνατε μια ιδεα.

 

Συμπερασματικα,

πως μπορει να ερμηνευτει αυτή η διχογνωμία γυρω απο τον ενισχυτη, δηλαδη που η πλειοψηφια οσων των εχουν δοκιμασει τους αρεσει αλλα υπαρχουν και αυτοι που λενε οτι βγαζει μια fizz-ιλα?

Να τονισω οτι οταν τον δοκιμασα δεν ειπα "ειναι χαλια παρατα τον" αλλα "δεν μπορει να ειναι τοσο χαλια, κατι κανω εγω λαθος" αλλα οσο και να το παλεψα δεν εβγαλα εναν καλο ηχο παραμορφωσης.

 

Γενικα καποια στιγμη στην ζώη μου θα ηθελα να αγορασω εναν Marshall, οχι αμεσα βεβαια αλλα με παραξένεψε τοσο πολύ ο συγκεκριμενος..

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου