Προς το περιεχόμενο

Συγκρητικό Kemper Profiler με real


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 36
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Moderator

Ήμουν επί 2 βδομάδες σε δίλημμα,ανάμεσα στο Kemper και το Axe Fx II.

 

Επειδή τα είχα ακούσει και τα 2 παλαιότερα για 1-2 ώρες το καθένα,έθεσα τα προσωπικά μου κριτήρια,όπως η ευκολία στη χρήση,η ποικιλία δυνατοτήτων και κυρίως η ανεξαρτησία.

 

Το Kemper είναι πιο ''amp-like'' μηχάνημα,το Profiling φτάνει τη ρεαλιστικότητα σε εξωφρενικά επίπεδα,απλώς εγώ δεν το επέλεξα γιατί ούτε έχω τη δυνατότητα,ούτε θέλω να πάρω παγανιά όλα τα Studios και τα σπίτια φίλων για να κάνω profiling.

 

Επιπλέον έχει το αρνητικό -για μένα- ότι παίρνει χρωματισμό και από την καμπίνα απ'όπου κάνει Profiling,το μικρόφωνο,το χώρο,κλπ.

 

Επίσης αν δεν κάνεις εσύ ο ίδιος το Profiling και κατεβάσεις patches από τα διαδίκτυο θα έχεις θέμα,γιατί το Kemper αποδίδει 100% με τις ακριβείς συνθήκες που έγινε το Profiling,μέχρι και η κιθάρα που δίνει dynamics μετράει.

 

Πάντως αν κάποιος είναι ''on a budget'',το Kemper είναι καταπληκτική επιλογή,μαζί με τη Fractal Audio πήγαν το amp modeling αιώνες μπροστά από τους υπόλοιπους!

 

Ένα επίσης πολύ εντυπωσιακό video είναι το παρακάτω,όπου γίνεται Profiling στον αγαπημένο μου -no metal-ενισχυτή!

 

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει πάμπολλα συγκριτικά στο youtube παρόμοια με αυτό το βίντεο! Τα αποτελέσματα είναι εντυπωσιακά! Kαι τις περισσότερες φορές ξέρουμε ποιός ήχος είναι του κανονικού ενισχυτή και ποιός του Kemper οπότε ίσως ακούμε διαφορές που δεν υπάρχουν ή είμαστε προκατειλημμένοι με το Kemper, τα blind test είναι που μετράνε και έχουν όλο το ενδιαφέρον! Προσωπικά σε θέμα πιστότητας ενισχυτών είναι ένα σκαλί πάνω από το AxeFx και είναι λογικό, γιατί δεν είναι modelling μηχάνημα αλλά ουσιαστικά sampler, άλλο να πλησιάζεις τον ήχο ενός ενισχυτή και άλλο να τον κοπιάρεις! Είναι φτιαγμένο κάπως περισσότερο για live χρήση σε σύγκριση με το AxeFx που είναι κάπως πιο studiακό μηχάνημα, χωρίς φυσικά να αποκλείεται η άλλη πλευρά και για τα 2! Ειδικά το Kemper είναι ιδανικό για αυτούς που έχουν 2-3-4 ενισχυτές και θέλουν 1-2 ήχους από αυτός αλλά δε μπορούν να τους παίρνουν όλους στα live! Προσωπικά πούλησα οτιδήποτε άλλο είχα από εξοπλισμό και πήρα την έκδοση με τον ενσωματωμένο τελικό (Powerhead) για να μπορώ να παίζω και σε κιθαροκαμπίνες και για να τα έχω όλα σε ένα! Kαι δεν το έχω μετανιώσει ούτε στιγμή, από τότε έχω ησυχάσει και από θέμα gas (κι όμως, είναι πολύ σημαντικό αυτό ;D)!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε πρέπει να μπορείς να βρεις δύο τρία ακριβά αληθινά μηχανήματα που θέλεις να κάνεις Profiling για να πιάσουν τόπο και τα λεφτά που θα δώσεις ή κάνω λάθος?

 

 

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

από τότε έχω ησυχάσει και από θέμα gas (κι όμως, είναι πολύ σημαντικό αυτό ;D)!

 

Συμφωνώ με όλα όσα είπες Μιχάλη,αλλά κρατάω αυτό,γιατί λες μεγάλα λόγια και εδώ θα 'μαστε και θα γελάμε σε λίγο καιρό! ;D ;D 8)

 

Οπότε πρέπει να μπορείς να βρεις δύο τρία ακριβά αληθινά μηχανήματα που θέλεις να κάνεις Profiling για να πιάσουν τόπο και τα λεφτά που θα δώσεις ή κάνω λάθος?

 

Ο Μιχάλης είναι πιο αρμόδιος να σου απαντήσει,αλλά χοντρικά εγώ απαντώ πως όχι.Με λίγο tweeking φέρνεις τα patches στα μέτρα σου,αλλά πάντα το καλύτερο θα είναι να κάνεις εσύ ο ίδιος το Profiling!

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με λίγο tweeking φέρνεις τα patches στα μέτρα σου,αλλά πάντα το καλύτερο θα είναι να κάνεις εσύ ο ίδιος το Profiling!

 

Αυτό αναρωτιόμουν και'γω αν τα patches είναι κάπως "flat" και με λίγο σκάλισμα αν να πάρεις αυτό που θέλεις

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Αυτό αναρωτιόμουν και'γω αν τα patches είναι κάπως "flat" και με λίγο σκάλισμα αν να πάρεις αυτό που θέλεις

 

Όλα φτιάχνουν σε αυτά τα 2 μηχανήματα με λίγο tweeking!

 

Το θέμα είναι πόσα εύκολα γίνεται αυτό και πόση απόσταση υπάρχει τελικά από τον πραγματικό ενισχυτή.

 

Είναι και τα 2 καταπληκτικά μηχανήματα,άμα σου αρέσουν τα κουμπάκια όπως εμένα και του Μιχάλη,δώστου! ;D 8)

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι πόσα εύκολα γίνεται αυτό και πόση απόσταση υπάρχει τελικά από τον πραγματικό ενισχυτή.

 

 

Αυτό είναι όντως το ζητούμενο,πόσο πιστά έρχεται στην πραγματικότητα από τα patches (αν έρχεται τόσο καλά όπως το Profiling) και πόσο εύκολα.

 

Αν είναι να φάει κάποιος κανένα χρόνο για να φτιάξει κανένα ήχο μέχρι τότε μπορεί να το πετάξει και από το παράθυρο(αν δεν λυπάται τα λεφτά του  ;D)

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Αυτό είναι όντως το ζητούμενο,πόσο πιστά έρχεται στην πραγματικότητα από τα patches (αν έρχεται τόσο καλά όπως το Profiling) και πόσο εύκολα.

 

Αν είναι να φάει κάποιος κανένα χρόνο για να φτιάξει κανένα ήχο μέχρι τότε μπορεί να το πετάξει και από το παράθυρο(αν δεν λυπάται τα λεφτά του  ;D)

 

Χρειάζεται ένα αρκετά μεγάλο διάστημα καθημερινής ενασχόλησης για να πεις ότι ξέρεις απόλυτα το μηχάνημα,όλοι λένε 1 μήνα,άλλοι λένε 3,άλλοι λένε ότι ποτέ δεν το μαθαίνεις 100%.Εγώ πιστεύω ότι 3 μήνες είναι αρκετοί για να φτιάξεις 10-20 presets και να είσαι έτοιμος για τα lives σου.Τώρα στο studio έχεις το χρόνο να το κάνεις επί τόπου ανάλογα με τις ανάγκες του κομματιού.

 

Εν τέλει όμως,η ποιότητα και η πιστότητα σε ανταμείβουν και με το παραπάνω.Αξίζει μια τέτοια επένδυση αν μπορείς να ζήσεις και χωρίς τη λάμπα και δε μπορείς να κουβαλάς γομάρια στα lives και παράλληλα θέλεις HQ sound με πληθώρα επιλογών.

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Εν τέλει όμως,η ποιότητα και η πιστότητα σε ανταμείβουν και με το παραπάνω.Αξίζει μια τέτοια επένδυση αν μπορείς να ζήσεις και χωρίς τη λάμπα και δε μπορείς να κουβαλάς γομάρια στα lives και παράλληλα θέλεις HQ sound με πληθώρα επιλογών.

 

Αν ο ήχος που θα βγάλει θα είναι "λάμπας" τότε τι την θέλεις την αληθινή θα έχεις πολλά σε ένα μηχάνημα και δεν θα σου φεύγει και η μαγκιά στο κουβάλημα.

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου