Προς το περιεχόμενο

Συγκρητικό Kemper Profiler με real


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Αν ο ήχος που θα βγάλει θα είναι "λάμπας" τότε τι την θέλεις την αληθινή θα έχεις πολλά σε ένα μηχάνημα και δεν θα σου φεύγει και η μαγκιά στο κουβάλημα.

 

Αυτό είναι σχετικό.Όπως είπε και ο Μιχάλης,όσοι κάνουν blind tests ανάμεσα σε Axe Fx/Kemper/Tube Amp,ξεβρακώνονται,τόσο κοντά έχει φτάσει η τεχνολογία,απλώς ορισμένοι έμαθαν αλλιώς και καλά κάνουν στην τελική.

 

Δε χρειάζεται να φυσάει τα πόδια μου ο ενισχυτής για να έχω ήχο,αλλά αυτή είναι απλά η προσωπική μου γνώμη.Γι'αυτό αυτή τη στιγμή πουλάω όλο μου το rig εκτός από τις κιθάρες μου,για να πάρω το Axe Fx II.

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 36
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αυτό είναι σχετικό.Όπως είπε και ο Μιχάλης,όσοι κάνουν blind tests ανάμεσα σε Axe Fx/Kemper/Tube Amp,ξεβρακώνονται,τόσο κοντά έχει φτάσει η τεχνολογία,απλώς ορισμένοι έμαθαν αλλιώς και καλά κάνουν στην τελική.

 

Δε χρειάζεται να φυσάει τα πόδια μου ο ενισχυτής για να έχω ήχο,αλλά αυτή είναι απλά η προσωπική μου γνώμη.Γι'αυτό αυτή τη στιγμή πουλάω όλο μου το rig εκτός από τις κιθάρες μου,για να πάρω το Axe Fx II.

 

Τελικά θα δώσεις τον marshall?

 

Το κάνεις μόνο για το recoridng που έλεγες χωρίς μικρόφωνο ή και για τπτ άλλο?

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Τελικά θα δώσεις τον marshall?

 

Το κάνεις μόνο για το recoridng που έλεγες χωρίς μικρόφωνο ή και για τπτ άλλο?

 

Ένας λόγος είναι αυτός.Ένας άλλος λόγος είναι ότι στο σπίτι τον ανοίγω ως το 1.5 και ξενερώνω.Του χρόνου μετακομίζω σε πολυκατοικία με τοίχους χαρτόνια,οπότε ούτε το 1.5 θα είναι εφικτό και τέλος,έχω την τύχη να έχω κλείσει αρκετά lives από Σεπτέμβρη και μετά,αλλά επειδή στα μαγαζιά που θα βρεθώ δεν υπάρχουν καμπίνες,θα πρέπει σταθερά να κουβαλάω 60 κιλά εξοπλισμού πέρα δώθε.

 

Δε σφάξανε! Κιθάρα-Axe Fx II-P.A-monitors και τέλος όλα αυτά.Σπίτι επίσης θα ηχογραφώ και θα κάνω practice μέσα από monitors και τελείωσε η ιστορία.

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένας λόγος είναι αυτός.Ένας άλλος λόγος είναι ότι στο σπίτι τον ανοίγω ως το 1.5 και ξενερώνω.Του χρόνου μετακομίζω σε πολυκατοικία με τοίχους χαρτόνια,οπότε ούτε το 1.5 θα είναι εφικτό και τέλος,έχω την τύχη να έχω κλείσει αρκετά lives από Σεπτέμβρη και μετά,αλλά επειδή στα μαγαζιά που θα βρεθώ δεν υπάρχουν καμπίνες,θα πρέπει σταθερά να κουβαλάω 60 κιλά εξοπλισμού πέρα δώθε.

 

Δε σφάξανε! Κιθάρα-Axe Fx II-P.A-monitors και τέλος όλα αυτά.Σπίτι επίσης θα ηχογραφώ και θα κάνω practice μέσα από monitors και τελείωσε η ιστορία.

 

Καλή μαγκιά ακούγεται  ;)

 

Αυτό το ρημάδι ( Axe Fx II ) τι κουστούμι έχει με footswitch και χωρίς?

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Καλή μαγκιά ακούγεται  ;)

 

Αυτό το ρημάδι ( Axe Fx II ) τι κουστούμι έχει με footswitch και χωρίς?

 

Χοντρικά 2000 χωρίς FS,2800 με.

 

Εγώ θα το πάρω μτχ,υπολογίζω γύρω στα 1500,χωρίς FS στην αρχή.

Αργότερα,θα πάρω το foot controoler της Behringer,που είναι τρομερό.

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χοντρικά 2000 χωρίς FS,2800 με.

 

Εγώ θα το πάρω μτχ,υπολογίζω γύρω στα 1500,χωρίς FS στην αρχή.

Αργότερα,θα πάρω το foot controoler της Behringer,που είναι τρομερό.

 

Άντε καλή ευκολία τότε και να βρεις αυτό που ζητάς  ;)

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ σας ζηλεύω εσάς που έχετε χρόνο/υπομονή/διάθεση να παίζετε με 2000 κουμπάκια/φωτάκια/μενού-υπομενού, και δεν το λέω καθόλου μα καθόλου ειρωνικά.

 

Με έναν Kemper ή Axe έχετε λύσει (σχεδόν) όλα τα θέματα ήχου με κορυφαίο portability και οικονομία χώρου...respect!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Άντε καλή ευκολία τότε και να βρεις αυτό που ζητάς  ;)

 

Σ'ευχαριστώ πολύ!Προς το παρόν κάνω υπομονή και οικονομία! ;D

 

Πολύ σας ζηλεύω εσάς που έχετε χρόνο/υπομονή/διάθεση να παίζετε με 2000 κουμπάκια/φωτάκια/μενού-υπομενού, και δεν το λέω καθόλου μα καθόλου ειρωνικά.

 

Με έναν Kemper ή Axe έχετε λύσει (σχεδόν) όλα τα θέματα ήχου με κορυφαίο portability και οικονομία χώρου...respect!!

 

Δυστυχώς δε γίνεται να τα έχουμε όλα,κάτι δίνεις,κάτι παίρνεις!Προς τα κάλλη τι είναι ο πόνος;Αν και για μένα τα κουμπάκια είναι χαρά! ;D ;D ;D

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ σας ζηλεύω εσάς που έχετε χρόνο/υπομονή/διάθεση να παίζετε με 2000 κουμπάκια/φωτάκια/μενού-υπομενού, και δεν το λέω καθόλου μα καθόλου ειρωνικά.

 

Με έναν Kemper ή Axe έχετε λύσει (σχεδόν) όλα τα θέματα ήχου με κορυφαίο portability και οικονομία χώρου...respect!!

 

Πίστεψέ με δεν τα πάω καθόλου τα μενού-υπομενού μου την δίνουν στα νεύρα  ;D

 

Γι'αυτό και μία από τις σκέψεις μου ήταν αυτή

 

Αν είναι να φάει κάποιος κανένα χρόνο για να φτιάξει κανένα ήχο μέχρι τότε μπορεί να το πετάξει και από το παράθυρο(αν δεν λυπάται τα λεφτά του  ;D)

 

Το θέμα είναι να είναι και εύχριστο,αλλά και αν αποδίδει (αν αποδίδει όσο υποτίθεται)ακούγεται καλό για κάποιον που ζητάει πολλούς ήχους.

 

Ένα άλλο θέμα είναι αυτό το σέρβις γιατί λες άντε γλιτώνει κανείς από τις λάμπες (που είναι αναλόσημες)αν πάθει κάτι κάποιο από τα δύο μηχανήματα τότε τι γίνεται?

 

Ποιός το αναλαμβάνει και πόσο ακριβό είναι να σου κάνουν δουλειά πάνω σε αυτά τα μηχανήματα?

Με λίγα λόγια αν σου πει θα χρειαστεί να παραγγείλω ανταλλακτικό πόσο πάνε τα ανταλλακτικά από αυτά τα μηχανήματα?

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήμουν επί 2 βδομάδες σε δίλημμα,ανάμεσα στο Kemper και το Axe Fx II.

 

Επειδή τα είχα ακούσει και τα 2 παλαιότερα για 1-2 ώρες το καθένα,έθεσα τα προσωπικά μου κριτήρια,όπως η ευκολία στη χρήση,η ποικιλία δυνατοτήτων και κυρίως η ανεξαρτησία.

 

Το Kemper είναι πιο ''amp-like'' μηχάνημα,το Profiling φτάνει τη ρεαλιστικότητα σε εξωφρενικά επίπεδα,απλώς εγώ δεν το επέλεξα γιατί ούτε έχω τη δυνατότητα,ούτε θέλω να πάρω παγανιά όλα τα Studios και τα σπίτια φίλων για να κάνω profiling.

 

Επιπλέον έχει το αρνητικό -για μένα- ότι παίρνει χρωματισμό και από την καμπίνα απ'όπου κάνει Profiling,το μικρόφωνο,το χώρο,κλπ.

 

Επίσης αν δεν κάνεις εσύ ο ίδιος το Profiling και κατεβάσεις patches από τα διαδίκτυο θα έχεις θέμα,γιατί το Kemper αποδίδει 100% με τις ακριβείς συνθήκες που έγινε το Profiling,μέχρι και η κιθάρα που δίνει dynamics μετράει.

 

Πάντως αν κάποιος είναι ''on a budget'',το Kemper είναι καταπληκτική επιλογή,μαζί με τη Fractal Audio πήγαν το amp modeling αιώνες μπροστά από τους υπόλοιπους!

 

"On a budget" δεν θα το έλεγα το Kemper, ακόμα και τη έκδοση χωρίς τον τελικό! Συγκριτικά με το AxeFx βέβαια μπορείς να τη χαρακτηρίσεις έτσι αυτή την έκδοση :P

 

Εννοείται πως δε χρειάζεται να γυρίσεις όλα τα studio για να κάνεις profiling! Υπάρχουν πάμπολλα profiles δωρεάν και επι πληρωμή (τα οποία για 'μένα δε χρειάζεται να αγοράσει κανείς, καλύπτεσαι απόλυτα και από τα δωρεάν) και ειδικότερα κάποια δωρεάν που έχουν φτιαχτεί από γνωστούς παραγωγούς, από γνώστες του "αθλήματος" (Εnglund, Merrow κλπ) αλλά ακόμα και από users του μηχανήματος τα οποία είναι εξαιρετικά (μπορείς να τσεκάρεις και το feedback του κάθε profile στο Rig Exchange με βάση τη βαθμολογία που του έχουν δώσει οι χρήστες)! Αυτά που λες για την κιθάρα με τα dynamics είναι εντελώς λάθος, η κιθάρα δεν παίζει κανένα ρόλο στο τελικό ηχητικό αποτέλεσμα του profile! Το χρωματισμό από την καμπίνα τον έχεις όταν θελήσεις να παίξεις σε καμπίνα με κάποιο τελικό απενεργοποιώντας virtually τη καμπίνα στο Kemper αλλά γι'αυτό υπάρχουν και τα DI ή preamp profiles! Επίσης αυτό προβληματάκι θα λυθεί με νέο firmware στο μέλλον όπως έχει δηλώσει ο δημιουργός του μηχανήματος, ο ίδιος ο Kemper.

 

Πάντως ξέρω πολλούς που έχουν φύγει από ΑxeFx και έχουν πάει σε Kemper, το αντίθετο είναι σπάνιο! Γι' αυτό πρέπει να σκεφτείς αρχικά από που θες να ακούς το μηχάνημα (αν και αυτό μπορεί να αλλάξει μέσα από τη χρήση), τι συνδεσμολογία θες να κάνεις και μετά να ακούσεις και να δοκιμάσεις τα μηχνανήματα και τα 2 με βάση αυτά που θες!

 

Συμφωνώ με όλα όσα είπες Μιχάλη,αλλά κρατάω αυτό,γιατί λες μεγάλα λόγια και εδώ θα 'μαστε και θα γελάμε σε λίγο καιρό! ;D ;D 8)

 

Ποτέ δεν το είχα πει αυτό πριν για κάποιο μηχάνημά μου σε σχέση με άλλους κωλοτούμπες ;D Για κιθάρα πάλι βλέπουμε, αν και είμαι υπερευχαριστημένος με αυτή που έχω τώρα, απλά ίσως πάρω 1-2 ακόμα στο μέλλον!

 

Όσο για τα patches...το πόσο πιστά μπορεί είναι και πόση απόσταση υπάρχει από τον κανονικό ενισχυτή φάνηκε από το βίντεο όπως και από πολλά βίντεο στο youtube! Μιλώντας πάντα για τις συγκεκριμένες ρυθμίσεις του ενισχυτή όταν έγινε το profiling! Ουσιαστικά το profile είναι ένα snapsot του ενισχυτή! Από εκεί και πέρα ο ήχος μπορεί να έρθει στα μέτρα του καθενός πανεύκολα (δόξα το θεό έχει πάμπολλες ρυθμίσεις, χωρίς να είναι απαραίτητο να χρησιμοποιηθούν) και φυσικά με το απλό eq που έχει στα βασικά ποτενσιόμετρα μπροστά, το οποίο είναι απλά φανταστικό και έχει απίστευτο εύρος, που δε θα μπορούσε ποτέ να έχει ένας ενισχυτής! Το ότι το χρησιμοποιούν σίγα σιγά ολοένα και περισσότερες μεγάλες μπάντες και καλλιτέχνες στις ηχογραφήσεις τους και στα live τους, αφήνοντας τους λαμπάτους ενισχυτές τους στο σπίτι να ξεκουράζονται αυτό λέει πολλά.

 

Οι λόγοι που δε διάλεξα το AxeFx είναι αρχικά η διαφορά πιστότητας ενισχυτών που έχει σε σύγκριση με το Kemper,  η μεταφερσιμότητά του (πιο βαρύ και άβολο), το ότι παραέχει πολλά πράγματα και ρυθμίσεις και υπομενού σε σημείο πονοκεφάλου (είχα παλιά τη Boss GT-8 με τις χιλιάδες ρυθμίσεις όπου σόλαρα στο μηχάνημα και όχι στην κιθάρα και δεν την ξαναπατάω), συγκριτικά με το Kemper που είναι τραγικά εύκολο να φτιάξεις καλό ήχο μέσα σε 10 λεπτά, εφόσον έχεις μάθει κάπως καλά το μηχάνημα πρώτα και ξέρεις τι να πειράξεις) και το ότι δεν έχει έκδοση με ενσωματωμένο τελικό (τα ήθελα όλα όλα σε ένα)!

 

Βασικά όλες οι απορίες και οι αμφιβολίες λύνονται και εξαφανίζονται αντίστοιχα με μια δοκιμή, σωστή πάντα, του μηχανήματος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου