Προς το περιεχόμενο

νέα μπάντα/δείγμα πρόβας


mustafank

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετίζω την ομήγυρη!

 

:)

 

  Το λεπόν, προ διμήνου, μαζί με φίλο κιθαρίστα, είπαμε να δοκιμάσουμε να στήσουμε μια μπάντα, που θα θέλαμε να κινείται σε ήχους garage/ψυχεδελικούς και να παίζουμε δικές μας συνθέσεις και ούχι διασκευαί, οπότε βγήκα στο κυνήγι ταλέντων και υπέγραψα με Νορβηγό (παρακαλώ) λεαδ κιθαρίστα και ντεθμεταλλά τομαροκρούστη.

 

Μέχρι στιγμής, έχουμε καταλήξει σε 3 άζματα, 2 εκ των οποίων έχουν και στίχοι.

 

(drum roll) Μετά τιμής, βαϊων και κλάδων, σας παραθέτω ένα δείγμα των προσπαθειών μας (μια απλή ηχογράφηση πρόβας, δηλαδή), χωρίς φωνή - ο τραγουδιάρης είναι προσθήκη της τελευταίας στιγμής, λαίμαι - ενώ εγώ έχω αναλάβει το ρόλο του μπασίστα.

 

Θα ήθελα να διαβάσω τη γνώση σας σε θέματα ιδεών/σύνθεσης, καθώς και τις δικές σας προτάσεις, μαζί με το αναμενόμενο κράξιμο.

 

Σας μερσώ!

 

:) :) :)

 

https://app.box.com/s/hxtd5eutk7ou4bjttmfn (Hot Lips)

 

https://app.box.com/s/js97xsdoq1u0go0hgis8 (Alzheimer is blessing)

 

https://app.box.com/s/qkwhsm4q60rgfnzt3ucl (No marmelade)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 21
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

  • Moderator

Μπράβο Γιάννη,ελπιδοφόρα δουλειά!!!

 

Μου άρεσε πολύ το ''No marmelade'',ήταν πιο prog γι'αυτό! ;D

 

Συνεχίστε έτσι,είστε σε πολύ καλό δρόμο! :) 8)

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οντως κάτι γίνεται ,δεν παιζεται ασχημα αλλα θα πρεπει να δωσετε καλυτερη μορφη στις συνθεσεις και στον τροπο που θα δουλεψουν μαζι οι κιθαρε ςτις μπαντας ,μου αρεσαν ολα ισως παραπανω η μαρμελαδα γιατι ειχα ενα παρομοιο ριφ με το αρχικο και γω σεενα δικο μου κομματι,Γκαραζοκατασταση δηλ.Ωραια αντε περιμενουμε συνεχεια.

If I don't doit somebody else will

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ με Johnny οτι οι κιθάρες πρέπει σίγουρα να το βρουν λίγο με τον ήχο τους για να δέσουν μεταξύ τους(κυρίως η βρώμικη).

Οι ιδέες μου φαίνονται και άψογες θα τολμήσω να πω! Συνεχίστε!

Αναμένουμε ηχογραφήσεις με φωνή!  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν, να σας ευχαριστήσω όλους για το χρόνο σας να ακούσετε και να σχολιάσετε τα "άζματα".

 

Χαίρομαι και το βρίσκω ενθαρρυντικό, που (κάπως) σας αρέσουν οι ιδέες μας, γιατί είχα ένα άγχος ότι παίζουμε εντελώς βλακείες..  :P  :)

 

Σχετικά με όσα επισήμανε ο Johhny T. και ο FuzzYesPls για τον ήχο από τις κιθάρες, δε σας κρύβω ότι είναι και ο δικός μου μεγάλος προβληματισμός.

 

Έχουμε περισσότερη συνοχή, από όση ακούγεται στα δείγματα, που ανέβασα (ήταν η πρώτη μας πρόβα με αυτόν τον ντράμερ), αλλά δεν έχουμε ακόμα χαρακτηριστικό ήχο και "τσαμπουκά" στο παίξιμο μας.

 

Ίσως να φταίει το γεγονός ότι δεν παίζουμε με δικό μας εξοπλισμό, αλλά με τους ενισχυτές των στούντιο, αν και στις 4-5 τελευταίες πρόβες έχουμε καταλήξει να παίζουμε στο Νικόδημο και μας έχουν βολέψει μια χαρά οι mesa boogie του.  8) :)

 

Όπως και να έχει, θέλει, ακόμα, ΠΟΛΥ δουλειά το πράγμα, για να προχωρήσει.  ;)

 

Όψόμεθα!  :)

 

 

 

 

υγ. πλέον, και τα 3 κομμάτια μας έχουν στίχοι (κάτι έγραψα χθες το βράδυ  8) ) και ανυπομονώ να τα δοκιμάσουμε όλοι μαζί.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υγ. πλέον, και τα 3 κομμάτια μας έχουν στίχοι (κάτι έγραψα χθες το βράδυ  8) ) και ανυπομονώ να τα δοκιμάσουμε όλοι μαζί.

Κι εμείς να τα ακούσουμε!  ;) :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Σωστούς σας βρίσκω...!!!!Πράγματι καλές ιδέες!!

Κι εμένα στα γούστα μου είναι το μαρμελάδα!

 

Άντε να δω πότε θα καταφέρω τους δικούς μου να αρχίζουμε να δουλεύουμε δικές μας ιδέες και να ξεκολλήσουμε από τις κοβεριές...!! :-\ :-\

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Μπράβο για την προσπάθεια!

 

Οσον αφορά το παίξιμο, εμένα δεν με απασχολούν οι κιθάρες. Ας κάνουν ότι θέλουν. Garage είναι. Αυτό που θέλει δουλειά είναι το δέσιμο μπάσου  - τυμπάνων. Αν δεν παίζουν έστω τον βασικότερο ρυθμό αλλά... ΜΑΖΙ, ότι και να γίνει στον τομέα της μελωδίας (φωνή / κιθάρες) θα πάει τσάμπα. Καλή συνέχεια.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ ωραίο το είδος με το οποίο πάτε να καταπιαστείτε! Και είστε καλοί! Στον ήχο δεν έχει νόημα να σταθώ (όχι επειδή μιλάμε για garage αλλά επειδή μιλάμε για πρόβα), τώρα όσον αφορά τα κομμάτια ξεχωριστά, έχουμε και λέμε:

 

hot lips

Η παραμορφωμένη κιθάρα που κρατάει ρυθμό δε μου αρέσει.. Θα ήθελα αντί για τον άχαρο ρόλο που έχει και που μου θυμίζει ενορχήστρωση "ελληνικού ροκ", να είναι πιο αλήτικη-βρώμικη (background "φασαρία" τύπου sonic youth ας πούμε) ή να κάνει κανά δυο τέτοια ξεσπάσματα, ειδικά προς το τέλος, χωρίς βέβαια να το γυρίσετε στο noise garage. Εναλλακτικά, θα μπορούσε να λείπει εντελώς ή να αντικατασταθεί με καθαρά ακκόρντα και τρέμολο (βιμπράτο), allah-las φάση.. 

 

alzheimmer is blessing

Πολύ καλο!

 

no marmelade

Πάρα πολύ ωραίο! Εδώ μου άρεσε η παραμορφωμένη, είχε ακριβώς αυτό που έλειπε στο hot lips. Τι κιθάρα είναι η καθαρή? Μου θύμισε 12χορδη ο ήχος..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου