Προς το περιεχόμενο

Rondo για πιανο


gregg

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα ηθελα να μοιραστω ενα ακομη κομματι μαζι σας.

 

Δεν ειμαι βεβαιος για τη φορμα των rondos ομως το αρχικο του θεμα με παρεπεμψε εκει, απο διαφορα ακουσματα μου σε αυτο το ειδος, γι'αυτο και ο τιτλος.

 

Εχει αρκετες διορθωσεις που θα ηθελα να κανω (στο μεσαιο μερος ας πουμε - δεν ξερω αν θα γινουν) αλλα μπορει να παρει κανεις μια ιδεα.

 

Θα χαρω να ακουσω τα σχολια σας για ακομη μια φορα!

 

Ελπιζω να το ευχαριστηθειτε.

 

https://app.box.com/s/sqw0df2sdkq62950s518

just changed avatar :p

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Ωραία μουσική! :)

 

Ισως να κάνω λάθος, νομίζω πως το rondo έχει τη μορφή AB AC κλπ...δεν το ακούω στο κομμάτι σου. Αλλά, όπως είπα, πολυ πιθανό να κάνω λάθος.

 

Οπως και να'χει, μπράβο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισως να κάνω λάθος, νομίζω πως το rondo έχει τη μορφή AB AC κλπ...

 

Α, μαλιστα. Παντως, εχω κατα νου να βεβαιωθω για τη συγκεκριμενη φορμα. Ειναι λιγο καταχρηστικη η επιλογη του τιτλου. Να αναφερω πως ειχα κατα νου τη δομη ορισμενων ρομαντικων συνθετων πανω στο ειδος.

 

Σ'ευχαριστω πολυ φιλε μου!

just changed avatar :p

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Πάρα πολύ ωραίο κομμάτι!!

 

Έχεις κάνει απότομη στροφή Γρηγόρη,αλλά τα κομμάτια σου είναι και πάλι φοβερά!

 

Πότε θα ξανακούσουμε κάτι με κιθάρα; :)

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ ομορφο και πολυ ενδιαφέρον κομμάτι :)

 

Για τη συνέπεια του τίτλου, ναι, το Ροντο δεν ειναι και το πιο καταλληλο (απεχει λίγο και απο τη φορμα και απο το στυλ Ροντο).

 

Αν υπαρχει λόγος να το κατατάξουμε κάπου (και κουβεντα να γίνεται), προσωπικά θα έλεγα ότι φέρνει πιο πολύ σε «κομμάτι χαρακτήρα» του Ρομαντισμού (character piece). Ειναι λίγο ευρύς ο χαρακτηρισμος, αλλά νομιζω ταιριάζει πιο πολύ από άλλους.

 

Τωρα αν θες να είσαι εντελώς συνεπής ιστορικά, πρέπει να του δώσεις ενα ιμπρεσιονιστικό όνομα ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@BillTrantos, @geodimitri σας ευχαριστω πολυ παιδες!

 

Πολυ ομορφο και πολυ ενδιαφέρον κομμάτι :)

 

Για τη συνέπεια του τίτλου, ναι, το Ροντο δεν ειναι και το πιο καταλληλο (απεχει λίγο και απο τη φορμα και απο το στυλ Ροντο).

 

Αν υπαρχει λόγος να το κατατάξουμε κάπου (και κουβεντα να γίνεται), προσωπικά θα έλεγα ότι φέρνει πιο πολύ σε «κομμάτι χαρακτήρα» του Ρομαντισμού (character piece). Ειναι λίγο ευρύς ο χαρακτηρισμος, αλλά νομιζω ταιριάζει πιο πολύ από άλλους.

 

Σ'ευχαριστω neeq.

 

Ναι, κοιταζω τα της δομης του Rondo και δεν ειναι συνεπες. Παρ'ολαυτα με παραπεμπει εκει

το υφος στο αρχικο θεμα.

 

Βεβαιως, ειναι περισσοτερο θεμα τιτλου παρα ουσιας γιατι δεν υπαρχει απαραιτητα λογος να το καταταξει κανεις καπου.

 

 

Τωρα αν θες να είσαι εντελώς συνεπής ιστορικά, πρέπει να του δώσεις ενα ιμπρεσιονιστικό όνομα ;D

 

"εντυπωση: Εποχη. Καλπαζοντας κι ο ηλιος."  

 

just changed avatar :p

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ ενδιαφέρον έργο, συγχαρητήρια. Επειδή ακούω κάτι ωραίες συγχορδίες εκεί και επι τη ευκαιρία ασχολούμαι με το να αναλύω κομμάτια και progressions (για εξάσκηση), αν το έχεις σε παρτιτούρα θα μπορούσες να μου το στείλεις σε pdf ή xml?

In a world of magnets and miracles

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου σ'ευχαριστω.

 

Δυστυχως, δεν το εχω περασει ακομη στο χαρτι. Μαλιστα, τον τελευταιο καιρο ασχολουμαι με τον score editor του logic στο οποιο το εφτιαξα. Ομως ακομη δεν εχει φτασει σε μορφη που να διευκολυνει την αναγνωση του.

 

Ισως το κανω καποια στιγμη με τον παραδοσιακο τροπο.

 

Σ'ευχαριστω και παλι.

 

just changed avatar :p

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου