Προς το περιεχόμενο

Valproate (πολλοι θα χασουν τη δουλεια τους)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το χαπι που οταν αρχισει να διατιθεται στο κοινο και ακουσει την πραγματικοτητα, θα χασουν πολλοι "τραγουδιστες" και "μουσικοι" τη δουλεια τους.  ;D

 

Valproate reopens critical-period learning of absolute pitch

Absolute pitch, the ability to identify or produce the pitch of a sound without a reference point, has a critical period, i.e., it can only be acquired early in life. However, research has shown that histone-deacetylase inhibitors (HDAC inhibitors) enable adult mice to establish perceptual preferences that are otherwise impossible to acquire after youth. In humans, we found that adult men who took valproate (VPA) (a HDAC inhibitor) learned to identify pitch significantly better than those taking placebo—evidence that VPA facilitated critical-period learning in the adult human brain. Importantly, this result was not due to a general change in cognitive function, but rather a specific effect on a sensory task associated with a critical-period.

 

- See more at: http://journal.frontiersin.org/Journal/10.3389/fnsys.2013.00102/abstract#sthash.t449gU7L.dpuf

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία όλα αυτά, αλλά θα μπορούσαν να βγάλουν και ένα χάπι για perfect time (όχι για μένα φυσικά, για ένα γνωστό μου που δεν το 'χει ο καημένος... ;D).

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ ενδιαφέρον το άρθρο αλλά δε νομίζω ότι το κοινό της σύγχρονης δυτικής μουσικής έχει αγάπη για συγκεκριμένους τραγουδιστές ή μουσικούς επειδή είναι ανίκανο να ξεχωρίσει σωστά το pitch.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Μήπως γίνω τραγουδιστάρα;

 

Τι να γίνεις; Αφού είσαι  8)

 

ΥΓ: Για ανέβασε το super hit (miss you) για να μάθουν οι νεότεροι και να θυμηθούν οι παλαιότεροι  ;D

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν καταλαβαινω καλα, η συγκεκριμενη ουσια δεν προσφερει αψογο pitch ή αναγνωριση νοτων αλλα τοποθετει καποιον σε θεση να αναπτυξει/αφυπνισει μια διεργασια που αφορα στην ακουστικη του αισθηση και η οποια γινεται σε πρωιμα σταδια της ανθρωπινης ζωης.

 

Κυκλοφορει αρκετα τωρα τελευταια.

 

Ενδιαφερον.

 

Εγω αναρωτιεμαι για τα κινητρα μιας τετοιας ερευνας.

 

 

just changed avatar :p

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να γίνεις; Αφού είσαι  8)

 

ΥΓ: Για ανέβασε το super hit (miss you) για να μάθουν οι νεότεροι και να θυμηθούν οι παλαιότεροι  ;D

 

Μα με 7777+ χτυπήματα, το αδιαφιλονίκητο no 1 hit που να πάει περαιτέρω!

 

http://www.noiz.gr/index.php?topic=186391.0

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

-τι ώρα είναι?

-8.30

-πωω, ξέχασα να πάρω τα χάπια μου για το perfect pitch.

 

:D ;D

 

θνξ για το σέαρ δελτα :)

 

Διάβασα το άρθρο διαγώνια, αλλά θα το ξαναδιαβάσω σοβαρότερα όταν βρω λίγο χρόνο.

Μισοδιαβάσμένος λοιπόν (δεν πρόλαβα κύριε, είχαμε τεστ στα αγγλικά ;D), σχολιάζω το εξής:  Στις έρευνες μάθησης/ευπλαστότητας συνήθως μετράμε επιδόσεις και πριν τον πειραματικό χειρισμό για να συγκρίνουμε το αποτέλεσμα τις μάθησης στις διάφορες συνθήκες, πράγμα από οτι είδα δεν έγινε εδώ. Αν πχ το φάρμακο κάνει boost στη μάθηση, η οποία συμβαίνει ούτως ή άλλως -αλλά σε μικρότερο βαθμό- κατά την εκπαίδευση και σε μη κρίσιμη περίοδο (πράμα που εντοπίζεται σε σχετικές έρευνες) είναι ένα πολύ καλό εύρημα, αλλά επιπλέον δείχνει οτι καλή η ντόπα, αλλά όχι απαραίτητη.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βασικα το valproate ειναι φαρμακο για τη σχιζοφρενεια (διπολικη διαταραχη)..  

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Sodium_valproate

 

Σε εμένα έκανε θαύματα αλλά σε εμένα τίποτα.

 

ο χρόνος αρκετός 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου