Προς το περιεχόμενο

Ερώτηση σχετικά με Fender Twin Reverb 1968 Silverface


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αγαπητά μέλη του forum,

 

σκέφτομαι να κάνω μετατροπή στο ρεύμα του ενισχυτή, έχει εξωτερικό μετασχηματιστή γεγονός που δυσχεραίνει περισσότερο την ήδη δύσκολη μεταφορά του.

 

Έχει κανείς αποπειραθεί να πράξει αυτή τη μετατροπή;

 

Είμαι αρχάριος στα ηλεκτρονικά και χρειάζομαι τα φώτα σας!!!

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα πρέπει να αλλάξεις τον μετασχηματιστή ισχύος του ενισχυτή.

 

Απ'τη στιγμή που είσαι αρχάριος, θα σου πρότεινα να μην το επιχειρήσεις. Εδώ που τα λέμε, από τα 30 κιλά που ζυγίζει ο ενισχυτής, ο μετασχηματιστής υποβιβασμού σε ενόχλησε?  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την απόκριση!

 

Nαι είναι 115v! Το πρόβλημά μου είναι το κουτί με το μετασχηματιστή που πρέπει κάθε λίγο και λιγάκι να το μεταφέρω παρέα με τον ενισχυτή!

 

Έχεις κανείς διαθέσιμο κάποιο σχηματικό μετατροπής;

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει να αγοράσεις έναν νέο Power Transformer που να δέχεται στο πρωτεύων τα 220 της Ελληνικής παροχής.

Μια πολύ καλή περίπτωση είναι αυτός:

http://www.classictone.net/40-18042.html

Απλά θα πρέπει να πας σε μάστορα γιατί οι ισχύος θέλουν και καλό κόλλημα στο σασί (γείωση) το οποίο δεν γίνεται με απλό κολλητήρι, και ιδίως απο ανειδίκευτο άτομο.

Κατα τ' άλλα, είναι "τυφλοσούρτης".

Αλλά επαναλαμβάνω, καλύτερα να το κάνει κάποιος που ξέρει.

 

edit-> επίσης, ενας καλός PT σαν αυτόν που σου έδειξα, θα βγάζει και "σωστές" τάσεις, με αποτέλεσμα ο twin να ακούγεται ..."σωστά".  ;)

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παλι εναν Twin Reverb του 1968 δεν θα τον πειραζα....αν αλλαξεις το τροφοδοτικο θα αλλαξει και ο ΗΧΟΣ του.

 

Ειναι που ειναι γομαρι δε πειραζει να κουβαλας και το step down transformer  ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παλι εναν Twin Reverb του 1968 δεν θα τον πειραζα....αν αλλαξεις το τροφοδοτικο θα αλλαξει και ο ΗΧΟΣ του.

 

Ειναι που ειναι γομαρι δε πειραζει να κουβαλας και το step down transformer  ;)

 

Δεν θα διαφωνήσω.

Απλά αν ντε και καλά θέλει να κάνει την αλλαγή, ΠΡΕΠΕΙ να βάλει κάτι της προκοπής εκεί μέσα.

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε Ανελκυστηρα καλωσηρθες στο νοιζ... :)

 

Αν δεν προμηθευτεις πρωτα εναν μετασχηματιστη εισοδου για το συγκεκριμενο ενισχυτη ο οποιος να εχει πρωτευων στα 230V δεν εχει καμια ουσια η αναζητηση σχηματικου. Πρεπει να εχεις γνωση του αντικειμενου για να επεμβεις και να κανεις αυτη τη μετατροπη αλλιως κινδυνευεις να σκοτωθεις η να προκαλεσεις ανεπανορθωτη/δαπανηρη ζημια στο πολυ ωραιο μηχανημα που εχεις! :D Αν δεν εχεις εμπειρια στο αντικειμενο βρες ενα καλο μαστορα να σου κανει τη μετατροπη για να εχεις το κεφαλι σου ησυχο. Αυτα...  

Play loud 'till neighboors start cryin'

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε Ανελκυστηρα καλωσηρθες στο νοιζ... :)

 

Αν δεν προμηθευτεις πρωτα εναν μετασχηματιστη εισοδου για το συγκεκριμενο ενισχυτη ο οποιος να εχει πρωτευων στα 230V δεν εχει καμια ουσια η αναζητηση σχηματικου. Πρεπει να εχεις γνωση του αντικειμενου για να επεμβεις και να κανεις αυτη τη μετατροπη αλλιως κινδυνευεις να σκοτωθεις η να προκαλεσεις ανεπανορθωτη/δαπανηρη ζημια στο πολυ ωραιο μηχανημα που εχεις! :D Αν δεν εχεις εμπειρια στο αντικειμενο βρες ενα καλο μαστορα να σου κανει τη μετατροπη για να εχεις το κεφαλι σου ησυχο. Αυτα...  

Edit Με προλαβανε τα παιδια...

Play loud 'till neighboors start cryin'

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παλι εναν Twin Reverb του 1968 δεν θα τον πειραζα....αν αλλαξεις το τροφοδοτικο θα αλλαξει και ο ΗΧΟΣ του.

 

Ειναι που ειναι γομαρι δε πειραζει να κουβαλας και το step down transformer  ;)

SF σιγουρα ναι αλλα επειδη και εγω ειμαι συμπασχων μια φορα σε καποιο live ξεχασα τον step down στο σπιτι και επρεπε να κανω 60 χλμ πανε ελα για να τον παρω. Να τον βιδωσω μεσα στη καμπινα ουτε λογος γτ αρπαζει βαβουρα το reverb tank, ασε που και οι τασεις δεν ηταν σωστες...

Play loud 'till neighboors start cryin'

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου