Προς το περιεχόμενο

Mesa mini rectifier


Προτεινόμενες αναρτήσεις

gathulis thanks!  :)

ρωτάω γιατί δεν τον θέλω ΜΟΝΟ για τέτοια αλλά ΚΑΙ για τέτοια!

Snipous οι recto είναι γενικώς πολύ ευέλικτα μηχανήματα (όπως και όλοι οι mesa).Έχε και υπόψιν αν ενδιαφέρεσαι για τον ta15 οτι δεν έχει λούπα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

gathulis thanks!  :)Snipous οι recto είναι γενικώς πολύ ευέλικτα μηχανήματα (όπως και όλοι οι mesa).Έχε και υπόψιν αν ενδιαφέρεσαι για τον ta15 οτι δεν έχει λούπα.

 

thnx!

 

πάντως δεν ενδιαφέρομαι για το TA15 αλλά ούτε και για τον mini rectifier

Πιο πολύ για τον rectoverb με βλέπω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

thnx!

 

πάντως δεν ενδιαφέρομαι για το TA15 αλλά ούτε και για τον mini rectifier

Πιο πολύ για τον rectoverb με βλέπω!

O rectoverb είναι ο mini+reverb.Οι βασικές διαφορές τους είναι το σχέδιο,μία λάμπα λόγω reverb, 3 κιλά περίπου επιπλέον και το χρεώνουν άλλα 380.

Trust me, δε αξίζει τόσο παραπάνω.Έχω το κεφάλι το rectoverb 50.

Αν θες να το ακούσεις στείλε μου και pm.Αν και ο μεγάλος έχει 6l6 (ο δικός μου, γιατί στον 50 μπορείς να βάλεις και el34).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...

Να ρωτησω κατι σχετικα με τον συγκεκριμενο ενισχυτη αλλα νομιζω οτι η ιδια ερωτηση παει για ολους τους mini της boogie. Μπορει να ειναι χαζη ερωτηση αλλα....

 

Ισχυριζεται λοιπον η boogie, οτι οι mini ειναι μια stripped εκδοση των μεγαλων με λιγοτερα βαττ ωστε να ειναι πιο προσιτη ως λυση στο αγοραστικο κοινο (δεν εξεταζω εμπορικα αν στεκει...για να τους βγαζουν πρεπει να εχουν κανει τις πραξεις και να τους βγαινουν τα κουκια).

 

Πως ειναι δυνατον να βγαζουν το ιδιο (?????) ηχοχρωμα, η εστω να "πουλαει" οτι αγοραζεις εναν rect in a box και αντιστοιχα mark κτλ, οταν αρχικα δεν εχουν τις ιδιες λαμπες, δεν εχει tube rect αλλα silicon, για να μην μπω σε λεπτομερειες, που φυσικα δεν τις γνωριζω, για το κυκλωμα αυτο καθεαυτο.

 

Προς θεου ΔΕΝ λεω να μην τον αγορασει ο καθε ενδιαφερομενος!!! Μαλιστα ενας απο αυτους ειμαι κι εγω αφου ειχα τον mark 4 και τον εδωσα απο βλακεια και τωρα εχω μπει στο τρυπακι να παρω εναν mark mini (κι ας εχει el84 αντι για 6l6 οπως και ολοι οι mini).

 

Αλλα τελικα μηπως δεν αξιζει να πληρωσεις την υπεραξια του "οσο μικραινει η τεχνολογια, τοσο πιο ακριβη γινεται" και απλα να μαζεψεις λιγα παραπανω (η μεταχειρω) και να παρεις το real thing;

 

Μηπως η boogie παει να χτυπησει αλλες εταιρειες (πχ orange) που κανουν παρτυ στις πωλησεις των μικρων, σεμνων, οικογενειακων ενισχυτων; Tiny, dark, dual terror, or15, th30 κτλ, ενισχυτες (made in china βεβαια) που πραγματικα ειναι εξαιρετικοι....αλλα δεν ειναι boogie οπως λεει και ενας φιλος...

 

Και να προσθεσω και κατι τελευταιο, στον mini rect που ενδιαφερεται ο φιλος το κερδος ειναι πανω απο 50% της τιμης του dual rect. ΟΚ, εδω εχει ενα νοημα οικονομικα παντα. Στον mini mark 35, η διαφορα ειναι 25% με τον μεγαλο. Εκει εχει τοσο νοημα ομως;;;; Αν καποιος μπορει να δωσει 2500, δεν μπορει να δωσει 3300 και να παρει το κτηνος; Καταλαβαινω οτι ειναι 800 ευρω, αλλα αναλογικα...αξιζει;;;;;

Rock'n Roll doesn't create psychos. It helps psychos to be more creative...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ο μικρός Mark είναι ακριβώς ο ίδιος με τον μεγάλο σε components κλπ αλλά με διαφορετική (μικρότερη)  τελική ενίσχυση.

Ο mini rect δεν έχει καμία σχέση από κατασκευαστικής άποψης με τον dual rect γι'αυτό και είναι πολύ πιο προσιτός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν λες ιδιος σε components? Αντιστασεις, πυκνωτες, καλωδια? Σιγουρα παντως δεν εχουν το ιδιο κυκλωμα, σιγουρα δεν εχουν τις ιδιες λαμπες (el84 vs 6l6 ή el34 με διαφορετικο bias) , σιγουρα δεν εχουν το ιδιο rectifier (silicon vs 5u4) οποτε ΔΕΝ γινεται να εινια ιδιοι.

 

Αν θελουν να ειναι σωστοι απεναντι στο αγοραστικο κοινο, το πιο σωστο ηταν να εβγαζαν τον mini mark με αλλο ονομα. Και αναφερομαι μονο σε αυτον γιατι ειχα τον mark iii και τον mark iv και ξερω πολυ καλα πως ακουγονται.

 

Οσον αφορα στον μικρο rect, παλι δεν ειναι ιδιος για τους παραπανω λογους. Ο ορος "κατασκευαστικα" ειναι αρκετα γενικος με την εννοια οτι ναι ειναι boogie και made in usa (οχι οπως οι μικροι orange που ειναι made in china), αλλα τι νοημα εχει να λεγεται rectifier οταν δεν εχει tube rectification (sag effect κτλ)?

Rock'n Roll doesn't create psychos. It helps psychos to be more creative...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου