Προς το περιεχόμενο

Επιλογή λαμπάτου ενισχυτή


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά ! Ψάχνω να αγοράσω έναν ενισχυτή (Bugera v22 με EL 84 λαμπες) και είμαι ανάμεσα σε αυτόν και στον V55 ο οποίος έχει 6L6 λάμπες. Ποιά είναι η άποψη σας για αυτές τις δύο λάμπες ? Έχουν χαοτική διαφορά μεταξύ τους ? Μου είπαν πως οι 6L6 έχουν πιο "punchy" ήχο.Ισχύει κάτι τέτοιο ? ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 30
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Καλησπέρα,

 

Θα έλεγα ότι οι λάμπες 6L6 φέρουν περισσότερο στον Αμερικάνικο, αν μπορούμε να πούμε, ήχο α λα Fender. Οι EL34 είναι πιο compressed λάμπες και φέρουν σε ήχο Vox. Πάντως, νομίζω ότι η επιλογή σου θα εξαρτηθεί από το είδος μουσικής που παίζεις. Σίγουρα οι EL34 "σπάνε" πιο νωρίς από τις 6L6 που έχουν μεγαλύτερο headroom. Αν θες παραμόρφωση από νωρίς τότε πας σε EL34 αν θές καθαρόν ήχο σε μεγάλη ένταση πιστεύω ότι οι 6L6 είναι πιο κατάλληλες.

 

Βέβαια, πολλά εξαρτώνται και από τον τρόπο που ρυθμίζεις τον ενισχυτή σου. Η παραμετροποίηση θα παίξει μεγάλο ρόλο.

 

Ελπίζω να βοήθησα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

 

Θα έλεγα ότι οι λάμπες 6L6 φέρουν περισσότερο στον Αμερικάνικο, αν μπορούμε να πούμε, ήχο α λα Fender. Οι EL34 είναι πιο compressed λάμπες και φέρουν σε ήχο Vox. Πάντως, νομίζω ότι η επιλογή σου θα εξαρτηθεί από το είδος μουσικής που παίζεις. Σίγουρα οι EL34 "σπάνε" πιο νωρίς από τις 6L6 που έχουν μεγαλύτερο headroom. Αν θες παραμόρφωση από νωρίς τότε πας σε EL34 αν θές καθαρόν ήχο σε μεγάλη ένταση πιστεύω ότι οι 6L6 είναι πιο κατάλληλες.

 

Βέβαια, πολλά εξαρτώνται και από τον τρόπο που ρυθμίζεις τον ενισχυτή σου. Η παραμετροποίηση θα παίξει μεγάλο ρόλο.

 

Ελπίζω να βοήθησα.

 

Αυτές που λες φίλε, οι EL 34, μάλλον είναι άλλες ... EL 84 έχει ο ενισχυτής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Αυτές που λες φίλε, οι EL 34, μάλλον είναι άλλες ... EL 84 έχει ο ενισχυτής.

 

  Και πάλι έχει δίκιο ο φίλος, οι 6l6 αμερικανίζουν πιο πολύ και επίσης έχουν πιο πολύ headroom.

 

  Πάντως ο v22 είναι κοντά στα 19 κιλά ενώ ο v55 γύρω στα 22 και κάτι. Aν θα μετακινείς συχνά στον ενισχυτή, ίσως αυτό πρέπει να το λάβεις (και αυτό) υπ'οψιν (πάντως ο v22 βγάζει λάιβ χαλαρά)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Πάντως ο v22 είναι κοντά στα 19 κιλά ενώ ο v55 γύρω στα 22 και κάτι. Aν θα μετακινείς συχνά στον ενισχυτή, ίσως αυτό πρέπει να το λάβεις (και αυτό) υπ'οψιν (πάντως ο v22 βγάζει λάιβ χαλαρά)

Σόρρυ για την παρέμβαση αλλά είναι πραγματικά σημεία των καιρών όταν οι μπασίστες πλέον μετακινούνται με 14-15 κιλά (ενισχυτής πάνω από 600W και 12άρα μπασοκαμπίνα) όταν οι κιθαρίστες θέλουν 20κιλα θηρία. ;D

Και πάλι συγγνώμη.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σόρρυ για την παρέμβαση αλλά είναι πραγματικά σημεία των καιρών όταν οι μπασίστες πλέον μετακινούνται με 14-15 κιλά (ενισχυτής πάνω από 600W και 12άρα μπασοκαμπίνα) όταν οι κιθαρίστες θέλουν 20κιλα θηρία. ;D

Και πάλι συγγνώμη.

 

 Μπορεί να κάνω και λάθος, αλλά νομίζω ότι οι κιθαρίστες παλιά ήταν ακόμα πιο υπερβολικοί, 100ρηδες ενισχυτές, καμπίνες με τέσσερα 12ρια και τις ρακιέρες... Τώρα τους βλέπεις όλους με έναν combo, συνήθως 15 watt που είναι της μόδας (άντε 40watt το πολύ μερικοί). Το κακό είναι ότι το 20κιλο και πάλι δεν γλυτώνεται...  :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως ο v55 είναι ΘΗΡΙΟ, πολύ δύναμη, δεν σπάει με τίποτα ο ήχος του, είναι καλός και αξιόπιστος ενισχυτής, αλλά χωρις χαρακτήρα και απλά τίποτε το ιδιαίτερο. Καλά καθαρά αλλά μέχρι εκεί. Καλά, όχι εξαιρετικά.

 

Οσο για τα κιλά που λέμε, εντάξει 20 κιλά κουβάλημα είναι κυριλέ, αξίζει για να έχεις τον ήχο που γουστάρεις..Τσάμπα οι γυμναστικές τόσα χρόνια?  ;D ;D ;D

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ειναι να παρεις τον 55 και να μη εχεις σκοπο να τον ανοιξεις περισσοτερο απο το 1, καλυτερα τον v22.

Και φωνη εχει και ενταση και δεν θα κολωσει σε live (να μην πω πως ενας πιο ησυχος ενισχυτης θα κανει εκει πανω πιο καλη τη ζωη και εσενα και του ηχοληπτη ;) )

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ακούσει τον v22 αλλά τον v55 δεν τον έχω ακούσει ...ο λόγος που ρωτάω περισσότερο είναι για να δω αν υπάρχει περισσότερο στο drive κανάλι του διαφορά , επειδή έχουν διαφορετικές λάμπες. Ο 22 πάντως , θα έλεγα πως είναι αρκετά καλός και στα δυο κανάλια.Ευχαριστώ πάντως για τη βοήθεια ! Με βλέπω να καταλήγω στον 22 ,απλώς με κάποια καθυστέρηση !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου