Προς το περιεχόμενο

Επιλογή λαμπάτου ενισχυτή


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχεις δικιο φιλε ισως επρεπε να πω εξαρχης για το ειδος που τον θελω ..

Παιζω κλασικο-μπλουζο-χαρντ ροκ .. και ο ηχος που θελω να εχω ειναι σε αυτα τα πλαισια,θα ηθελα δλδ ενα ωραιο καθαρο καναλι με reverb δυνατο και ενα βρωμικο.

 

Υπάρχει και μία άλλη εναλλακτική αλλά δεν ξέρω τί κάνεις από πετάλια. Η εναλλακτική είναι να πάρεις έναν ενισχυτή με καλό καθαρό και reverb (Fender Blues Junior) και για τα drives να έχεις πετάλια. Ακολουθείς δλδ την κλασσική λύση παλαιάς κοπής  ;D Αυτό βέβαια αν μπορείς να συμβιβαστείς με πετάλια, χωρίς FX Loop κλπ κλπ. Γενικότερα, αυτό το μπλουζο-ροκο-χαρντ-ροκ δεν λέει και πολλά. Παραόλ'αυτά όμως, με ένα πετάλι τύπου BlackStar HT dual παίζεις τα πάντα. Χτίζεις δλδ σε ένα ΚΑΛΟ καθαρό κανάλι.

 

Ο Blackstar όντως είναι πολύ καλός (ο HT20). Προσωπικά με χαλάει το shared EQ στα δύο κανάλια κι αποτελεί τον έναν και μοναδικό λόγο που δεν θα τον κοιτούσα ποτέ. Γενικότερα τέτοιας λογικής ενισχυτές.

 

Λογικά σε μπέρδεψα ακόμα περισσότερο τώρα...  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 30
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Aκριβώς!

Γιατί να ψάχνεις σε έναν ενισχυτή τα πάντα?

Βρες το καθαρό κανάλι που σου αρέσει και μετά με ένα ΠΟΙΟΤΙΚΟ πετάλι πέρνεις και τη βρώμα που θες.

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ πιστεύω πως αν ο ενισχυτής έχει καλό καθαρό ΚΑΙ παίρνει τα πετάλια καλά, είναι η καλύτερη λύση

 

Έτσι κι αλλιώς πολύ δύσκολα ένας ενισχυτής θα σου δώσει όλα τα drive ηχοχρώματα που θα θελήσεις να βγάλεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

  Σε αυτό το κλιπ θα ακούσεις το βρώμικο κανάλι του Bugera με μια epi les paul (δηλαδή με μέτριους διπλούς μαγνήτες). Κανένα πεταλάκι μπροστά. Αν θυμάμαι καλά ο ενισχυτής δούλευε στα μισά βαττ (τριόδιο).

 

  Μπορώ να σου στείλω και άλλα κλιπ, όπου ό,τι ακούς είναι ο Bugera, αλλά σε μερικά κομμάτια αντί για το drive του ενισχυτή έχω μπροστά ένα digitech sc-2 hardwire για να βγάλω άλλα ηχοχρώματα.

 

  Δεν λέω ότι είναι ο καλύτερος ενισχυτής του κόσμου. Αλλά αν είναι να δώσεις διπλάσια και τριπλάσια χρήματα ή να πάρεις μια κλανιά ενός ή 5 watt πάρε ένα Mesa Boogie και καθάρισες.

 

  Ο ήχος αν είναι για τα πανηγύρια θα το κρίνετε εσείς.

 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού είσαι νεοεισερχόμενος στους λαμπάτους θα σου έλεγα να μην πας για ενισχυτή που "θα κρατήσεις για καιρό" -εκτος κι αν είσαι πρακτικός κ βολικός άνθρωπος χωρίς πολλές απαιτήσεις. Γιατί αν δεν εισαι, το πιο πιθανο ειναι να καταλάβεις κάποια στιγμη ότι δε σου κάνει ο πρώτος λαμπάτος σου και να τον πουλήσεις.

Προτεινω δηλαδή να παρεις κάτι φτηνό -αφού υπάρχει- μέχρι να μαθεις.

Ο Peavey classic 30 δεν είναι πολυ φτηνός, ομως έχει πολύ ωραίο ηχο κ είναι ο,τι πρέπει για μπλουζ κ παλιό χαρντ ροκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

   Σε αυτό το κλιπ θα ακούσεις το βρώμικο κανάλι του Bugera με μια epi les paul (δηλαδή με μέτριους διπλούς μαγνήτες). Κανένα πεταλάκι μπροστά. Αν θυμάμαι καλά ο ενισχυτής δούλευε στα μισά βαττ (τριόδιο).

 

   Μπορώ να σου στείλω και άλλα κλιπ, όπου ό,τι ακούς είναι ο Bugera, αλλά σε μερικά κομμάτια αντί για το drive του ενισχυτή έχω μπροστά ένα digitech sc-2 hardwire για να βγάλω άλλα ηχοχρώματα.

 

   Δεν λέω ότι είναι ο καλύτερος ενισχυτής του κόσμου. Αλλά αν είναι να δώσεις διπλάσια και τριπλάσια χρήματα ή να πάρεις μια κλανιά ενός ή 5 watt πάρε ένα Mesa Boogie και καθάρισες.

 

   Ο ήχος αν είναι για τα πανηγύρια θα το κρίνετε εσείς.

 

 

 

 

   

 

 

Εμένα προσωπικά αδερφέ μου άρεσε αρκετά !!! μπραβο σ !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού είσαι νεοεισερχόμενος στους λαμπάτους θα σου έλεγα να μην πας για ενισχυτή που "θα κρατήσεις για καιρό" -εκτος κι αν είσαι πρακτικός κ βολικός άνθρωπος χωρίς πολλές απαιτήσεις. Γιατί αν δεν εισαι, το πιο πιθανο ειναι να καταλάβεις κάποια στιγμη ότι δε σου κάνει ο πρώτος λαμπάτος σου και να τον πουλήσεις.

Προτεινω δηλαδή να παρεις κάτι φτηνό -αφού υπάρχει- μέχρι να μαθεις.

Ο Peavey classic 30 δεν είναι πολυ φτηνός, ομως έχει πολύ ωραίο ηχο κ είναι ο,τι πρέπει για μπλουζ κ παλιό χαρντ ροκ.

 

Είναι όντως πολυ ωραίος ...

αλλά με χάλασε αυτό το boost που έχει για το volume ( αν θυμάμαι καλά !)

τελείως άσκοπο νομίζω..  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δλδ ας υποθέσουμε ότι κάποιος παίζει με έναν fender blues junior ,με τα σχετικά χαρακτηριστικά του μονοκάναλος κλπ και έχει, ανάμεσα στον ενισχυτή και το όργανο , ένα πετάλι distortion έστω αυτό που προτείνανε τα παιδιά ,ένα blackstar ..

Θα μπορεί να βγάζει εναν τουλάχιστον αξιοπρεπή distorted ήχο ,σχεδόν παρόμοιο με το drive κανάλι ενός άλλου ενισχυτή ? ???

Σόρρυ άν γίνομαι κάπως κουραστικός απλώς είμαι ακόμη "νέος" στο θέμα των λαμπάτων ενισχυτών και θέλω τουλάχιστον αυτο που θα πάρω να πιάσει λίγο τόπο να μη πάνε τσάμπα τα φράγκα,τα οποία βγαίνουν και πολύ δύσκολα σήμερα ..  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα μπορεί να βγάζει εναν τουλάχιστον αξιοπρεπή distorted ήχο ,σχεδόν παρόμοιο με το drive κανάλι ενός άλλου ενισχυτή ? ???

 

Ναι.  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά θεωρώ πως θα βγάζει και καλύτερο. Τα βρώμικα κανάλια των περισσότερων ενισχυτών δεν μου αρέσουν. Ούτε του δικού μου (engl gismaster 30).

Σχετικά με το βιντεάκι του παλικαριού, σίγουρα δεν είναι για τα πανυγύρια, αλλά δεν είναι και τίποτα το ιδιαίτερο για τα δικά μου γούστα. Η αλήθεια είναι πως δεν τον έψαξα πολύ στο βρώμικο κανάλι του τον v55 όσο τον είχα καθώς είχα έτοιμη τη λύση για την ασυμφωνία μας (blackstar distx).

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου