Προς το περιεχόμενο

Help me! Fender classic vibe 50 ή μεξικανικη standard strat??


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αναμεσα στις 2 κιθαρες του τιτλου ποια ειναι πιο αξιοπιστη απο πλευρας υλικων, συναρμογης, κουρδισματος, τρεμολο και γενικα ποια ειναι πιο best value for money?

 

http://www.nakas.gr/ecomnakas/nakas2006/default.asp?static=421&product=136087

 

http://www.nakas.gr/ecomnakas/nakas2006/default.asp?static=421&product=136162

 

Δεν μιλαω ουτε για playability ουτε ποια καθεται καλυτερα στα χερια σας, ουτε ποια ειναι πιο φανκυ, πιο μεταλ, πιο τζαζ.

 

Αναφερομαι και μονο στο ποια κιθαρα , συμφωνα με την εμπειρια σας και με βαση αυτα που εχετε ακουσει, αξιζει για αγορα.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δεν μιλαω ουτε για playability

 

αφού δεν μιλάς για πλέιαμπίλιτι ...

ουτε ποια ειναι πιο φανκυ, πιο μεταλ, πιο τζαζ.

και ούτε για ήχο...

 

το μόνο που μένει είναι το αν θες να γράφει Squier ή όχι

 

Αναμεσα στις 2 κιθαρες του τιτλου ποια ειναι πιο αξιοπιστη απο πλευρας υλικων, συναρμογης, κουρδισματος, τρεμολο και γενικα ποια ειναι πιο best value for money?

 

 

μπορεί να έχουν διαφορά στα κλειδιά αυτό ψάξε.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αφού δεν μιλάς για πλέιαμπίλιτι ...και ούτε για ήχο...

 

το μόνο που μένει είναι το αν θες να γράφει Squier ή όχι

 

μπορεί να έχουν διαφορά στα κλειδιά αυτό ψάξε.

 

 

Δεν εχω κολλημα αμα γραφει squire ή fender. Το πως παιζει και πως ακουγεται το οργανο ειναι προφανως υποκειμενικο οποτε θα το κρινω παιζοντας με τα συγκεκριμενα οργανα.

 

Τα υπολοιπα σημεια που αποτελουν "σταθερες" με ενδιαφερουν, οπως μαγνητες, κλειδια, τρεμολο κ.ο.κ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι squier είναι τα πολύ φθηνά μοντέλα της Fender (Κινέζικες) με ότι αυτό συνεπάγεται.... H clasic vibe σειρά είναι η top της squier, πολύ καλή κιθαρίτσα, με "σχετικά" φθηνά parts. H standard (Μεξικάνικη) είναι ένα κλίκ πάνω σε ποιότητα (μην φανταστείς τίποτα τρομερό). Εάν είσαι σχετικά αρχάριος στο "άθλημα", προτίμησε την squier, ανάμεσά τους δεν θα δείς διαφορές. Παρεπιμπτόντως η clasic vibe είναι καλύτερο value for money.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρεπιμπτόντως η clasic vibe είναι καλύτερο value for money.

 

και εχει και ΠΟΛΥ καλυτερο ΗΧΟ.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνεχίζεται το... δίλημμα;

Έχω την Classic Vibe (χάρη στις υποδείξεις του Superfunk - thanks, by the way    ;) )

Το value for money είναι (ήταν) σημαντικό αλλά τώρα "εξανεμίστηκε, γιατί αυτή θα μείνει... κληρονομιά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω για τις απαντησεις σας.. Η επιλογη ειναι προφανης.

Καιρος ηταν μετα απο 19 χρονια ταλαιπωριας των εκαστοτε κιθαρων μου να πειστω επιτελους να παρω και μια φεντερ κι ας ειναι..κινεζικη..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλαράκι καλημέρα την squier cv την είχα και θα σου πω την προσωπική μου γνώμη. Σαν κιθάρα είναι πανέμορφη ελαφριά και το φινίρισμα τις είναι άψογο. Όταν την πρώτο έπιασα στα χέρια μου μου έκανε μεγάλη εντύπωση.... ;) ο ήχος τις είναι καθαρά stratocaster το maple μπράτσο και οι εξαιρετικοί μαγνήτες τις έχουν πολύ καλό αποτέλεσμα στον ήχο...τώρα τα αρνητικά .. το τρέμουλο είναι πολύ ψεύτικο και οι βιδούλες πάνω στο τρέμουλο θα σου κόβουν τα χέρια καθώς θα τα τρίβεις επάνω.... το μπράτσο μόλις πήγα να της κάνω setup η βίδα άκουγε στα τέρμα τις... δηλ έπρεπε να την γυρίσω τέρμα είτε από την μια είτε από την άλλη να ζορίσω και να πάρει η βέργα και αυτό με φόβιζε μην μου χαλάσει η βίδα  :-[. Και τελευταίο που μπορεί να φταίει ο εξοπλισμός μου δεν είχε καλό sustain ... σε συγκρισει με την fender standard usa που πήρα όταν την έδωσα. Ελπίζω να βοήθησα και εάν με ρώταγες εάν θα την ξανά αγόραζα θα σου έλεγα ναι με κάποιες βελτιώσεις γίνεται οργαναρα.

i love my stratogibsontele

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω για τις απαντησεις σας.. Η επιλογη ειναι προφανης.

Καιρος ηταν μετα απο 19 χρονια ταλαιπωριας των εκαστοτε κιθαρων μου να πειστω επιτελους να παρω και μια φεντερ κι ας ειναι..κινεζικη..

 

 

China is the new Japan

:o

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

China is the new Japan

:o

 

 

 

και κάτι σημαντικό ακόμα αγορίνα μου όταν την πούλησα λόγο ότι δεν μπορουσα να συνηθίσω τα 21 ταστα (ειμαι lespoulakias εχω μια gibson για κυρια κιθάρα) την έδωσα μέσα σε 20 λεπτά που την έβαλα στις αγγελίες του νόιζ... εαν σου λέει κάτι αυτό καλή αγορα και να την λιώσεις  ;D ;D ;D

i love my stratogibsontele

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου