Προς το περιεχόμενο

KAMP : Reappear


ndnikola

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οι KAMP είναι το προσωπικό σχήμα του Γιάννη Καμπουρόπουλου, γνωστού ως Johnny Kamp, πρώην τραγουδιστή των Closer (EMI). Το σχήμα δημιουργήθηκε αρχές του 2012 και ξεκίνησε πρώτα ως semi-acoustic line-up. Στη συνέχεια διαμορφώθηκε σε full band line-up, με το οποίο εμφανίστηκε, αλλά και ηχογράφησε το υλικό για το πρώτο CD.

 

Η ιστοσελίδα bandcamp.com φιλοξενεί το CDLP με τίτλο «KAMP:REAPPEAR» και στον σύνδεσμο

 

http://kamptheband.bandcamp.com/.

 

Το υλικό αποτελείται απο 8 κομμάτια, δεμένα μεταξύ τους σε μορφή concept album, ενώ ενδιάμεσα παρεμβάλλονται τέσσερα ηχητικά αποσπάσματα-ενότητες, σαν soundtrack ταινίας μικρού μήκους.

 

Ο ήχος του KAMP προσδιορίζεται κυρίως απο τις δυνατές κιθάρες και τις μελωδίες της φωνής, πάνω στην οποία είναι βασισμένα τα κομμάτια του. Συνθετικά δίνεται έμφαση στις εναλλαγές τόσο της ατμοσφαιρικότητας της μουσικής, όσο και στα δυνατά, κοφτά ξεσπάσματα. Οι επιρροές του καλύπτουν ένα φάσμα που ξεκινά απο τη σκηνή των ‘60’s, έως και U.S. και U.K. alternative των 90’s-00’s. 

 

Το CDLP “KAMP:REAPPEAR” ηχογραφήθηκε το καλοκαίρι του 2013. Η παραγωγή έγινε απο τον Γιάννη Καμπουρόπουλο, οι ηχογραφήσεις απο τον Μάνο Γεωργακόπουλο και η μίξη απο τον Κώστα “Linox” Λινοξυλάκη.

 

Οι KAMP είναι:

Γιάννης Καμπουρόπουλος - φωνητικά, κρουστά, κιθάρα, σχεδιασμός πρωτότυπων ηχητικών εφέ

Νίκος Νικολαΐδης (Blue Side Band, Snoozeloop και Γ. Δημητριάδης) - κιθάρες

Νίκος Παλυβός (Caelestia) - μπάσο

Αντώνης Δούνιας (Next time Passions, Blue Side Band, Waterpipes) - τύμπανα

Ενορχήστρωση: Καμπουρόπουλος-Νικολαΐδης-Παλυβός-Δούνιας. 

 

Οι KAMP  αναζητούν label για την κυκλοφορία του CDLP, ενώ παράλληλα προετοιμάζονται για εμφανίσεις, αλλά και για το νέο υλικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με άρεσε πολυ. Η κιθαρα εχει αυτη την ολίγη βρωμιά που με αρέσει και η φωνή ειναι σωστή, ζεστη και με καλή προφορα.

 

Πολύ καλή δουλεια :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα πάλι μου αρέσει πολύ. Εύκολα το φανταζόμουν με περισσοτερα tracks ειδικά στη φωνή ώστε να δοσουν μια πιο choral διαθεση σαν respond στη φωνη. Τριχες να εχουμε να λεμε δηλαδή γιατι μια χαρά είναι.

 

Πολύ ωραιος ήχος κιθαρας και φωνητικα.

Beauty is in the ear of the beholder.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι συμπαθέστατο το συνολικό αποτέλεσμα στα αυτιά μου,αλλά συγχρόνως θεωρώ πως ο τραγουδιστής που είναι της ηλικίας μου και γνώριμος από άλλες εποχές, σας ''πήρε λίγο στο λαιμό του''βάζοντας έντονα πινελιές από ακούσματα του 80. Αυτό δεν είναι κατ' ανάγκη κακό μια και όλοι έχουμε επιρροές και ακούσματα άλλων εποχών, μόνο που εδώ αυτό που άκουσα μου έβγαλε πράγματα που δεν τα θεωρώ αξιομνημόνευτα. Τώρα βέβαια ο δίσκος ήταν δικός του με τους υπόλοιπους αρωγούς, οπότε περί ορέξεως ........

 

Εύχομαι ότι καλύτερο  :)

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 8 μήνες αργότερα...

Ok νεκρανασταση αλλα καλλιο αβγα παρα πουρε ;D

 

Θα μεινω μονο στο οτι με εντυπωσιασε και παλι ο Καμπουροπουλος.

Kαι το μικροφωνο της Barbie μια χαρα ηχογραφει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου