Προς το περιεχόμενο

Οικονομικός Λαμπάτος


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μετά από το τελευταίο ποστ μου εδώ(σχετικά με πεταλάκι distortion) με προβληματίσατε σχετικά με την αγορά νέου ενισχυτή. Σκέφτομαι λοιπόν να αναζητήσω έναν καλό αλλά οικονομικό λαμπάτο ενισχυτή. Με το οικονομικό εννοώ γύρω στα 300 ευρώ. Αυτό που ζητώ είναι ένα καλό καθαρό κανάλι ουσιαστικά, μιας και σκοπεύω να διαμορφώνω τον παραμορφωμένο ήχο μου από πετάλια. Από κιθάρες διαθέτω μια Gibson SG Faded και μια Fender Joe Strummer Telecaster. Μετά από ένα σχετικό ψάξιμο διάβασα γι τον Bugera V22. Λέει τίποτα ο συγκεκριμένος ενισχυτής; Θα μπορούσα να δω κάπου Bugera στην Αθήνα; Τι άλλο θα μου προτείνατε γύρω στα 300 πάνω κάτω; Προτάσεις κι απόψεις ευπρόσδεκτες! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι άλλο θα μου προτείνατε γύρω στα 300 πάνω κάτω;

 

τιποτα :P

 

(ερχονται οι buger-ικοι οπου να ναι. μεχρι το βραδυ θα ειναι ο καλυτερος ενισχυτης.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O V22 έχει συζητηθεί άπειρες φορές στο φόρουμ, ακόμη και τώρα

 

 

Ωπ ευχαριστώ!!  :) Απλά διαβάζω εκεί για είδη λάμπας και τέτοια και μου φαίνονται ακαταλαβίστικα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωπ ευχαριστώ!!  Smiley Απλά διαβάζω εκεί για είδη λάμπας και τέτοια και μου φαίνονται ακαταλαβίστικα Tongue

Ναι αλλα λαμπατο θες...διαβασε να μαθεις...σιγα σιγα θα τα καταλαβενεις.. ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά χτύπα αν μπορείς ένα τέτοιο κεφάλι και βρες και μια οικονομική καμπίνα για αρχή και θα ξεχάσεις τα πεταλάκια για drive.

 

http://www.thomann.de/gr/jet_city_amplification_jca50h.htm

 

O Bugera έχει απλά ένα καλό καθαρό κανάλι, το γκάζι του κατά τη γνώμη μου και πολλών άλλων από ότι βλέπω είναι χάλι μαύρο. Στα λεφτά αυτά θα κοίταγα για κάτι πιο καλό, και σίγουρα θα έψαχνα και στα μεταχειρισμένα που παίζουν στις αγγελίες.

 

 

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προς Loki:

Τον τελευταίο καιρό έχουν αρχίσει να με ελκύουν συγκροτήματα με πιο βαριές παραμορφώσεις στις κιθάρες(φάση Slipknot). Ταυτόχρονα όμως σκέφτομαι πως λογικά και αυτή η φάση μου θα περάσει κάποτε. Προτιμώ να χτίζω τον ήχο μου με πετάλια γιατί:

1) Με αυτά μπορώ να βρω ακριβώς το είδος και τη χροιά της παραμόρφωσης που ζητάω

2) Μπορώ να τα μεταφέρω εύκολα, έχοντας τον ήχο μου αν χρειαστεί και στο στούντιο ή σε φιλικά σπίτια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστο αυτο που λες με τα πεταλια...αλλα μην ξεχνας οτι ο ηχος απο ενισχυτη σε ενισχυτη διαφερει σημαντικα...αν λοιπον ζητας την χροια και τον ιδιο ηχο θα πρεπει να δουλευεις πανω σε εναν συγκεκριμενο ενισχυτη,π.χ Bugera V22 αν δεν κανω λαθος που ανεφερες...οι ιδιες ρυθμισεις πεταλιων θα διαφερουν σε εναν Marshall παραδειγμα η εναν mesa boogie.. :)

 

 

Φιλικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(2.40)

 

 

οταν βγαλεις αυτον τον ηχο με πεταλια πες μου πως θα το εχεις κανει να το κανω και γω :D

 

edit: ( για να προλαβω μερικους) σαφως και γινεται. αλλα πιστευω μερικοι αλλοι να καταλαβαν τι θελω να πω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου