Προς το περιεχόμενο

Have guitarists slowed innovation?


BillTrantos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 απλές σκέψεις ως έμμεση απάντηση...

 

1. Έχω δει / ακούσει οπτικοακουστικό υλικό των Bon Jovi από το 85 μέχρι σήμερα. Ανά περιόδους έπαιζαν  / παίζουν με διαφορετικούς ενισχυτές στα live (fender, marshall, blackstar, Diezel) και ο δε Sambora με πολλές και διάφορες κιθάρες. Προσωπικά, πάντα τον ίδιο ήχο ακούω.

 

2. Γιατί μπλέκετε μηχανήματα τύπου Axe Fx που είναι και ακριβά?? Πόσοι από εδώ μέσα καταδέχονται να παίξουν με τύπου Boss gt100 καρφί σε κονσόλα ή σπίτι τους συνδεδεμένη σε active loudspeakers, όταν οι διαφορές είναι της τάξης του... 10% με τον real amp???? (για να μην πω πολύ λιγότερο)

 

3. Υπάρχει το παλικάρι με τα blind tests (intheblues) στο youtube. Παίζει με τον mustang III και τον αντίστοιχο real amp side by side, ενώ στο άλλο test συγκρίνει το joyo american sound με τον... Deluxe Reverb. Το 80-90% προτίμησε το modelling.

 

4. Προσωπική και ταπεινή άποψη... Το Marketing στον κόσμο της κιθάρας είναι η καλύτερη δυνατή μελέτη περίπτωσης που θα μπορούσε να εντοπίσει κανείς.

 

5. Φυσικά και θα πάρω ενισχυτή λαμπάτο γιατί μ'αρέσει να είμαι θύμα του καπιταλισμού και του marketing! ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 45
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Για κάποιο λόγο τα post μου περνάνε απαρατήρητα  ;D ;D ;D

Εκτός απο youtube, ηχογραφήσεις κλπ όπου τα modelling ειναι στο στοιχείο τους, υπάρχει και το "κανονικο" Live σε εντάσεις "Rock"  ;)

Εκεί λοιπόν τα modelling ΔΕΝ εχουν 3-4% διαφορά, αλλά ειναι σχεδόν ανύπαρκτα σε σχεση με έναν καλο λαμπατο που παιζει στην "σωστή" ένταση... Το βίωσα για 1 χρόνο και βάλε...

Δεν υπἠρξε καμία εξαἰρεση, μήτε στα modelling των 200ε μήτε στα των 2300

Ολα τα παραπἀνω δεν έχουν να κάνουν ουτε με Hype ουτε με καπιταλισμό :)

 

Τα του youtube και ηχογραφήσεων- χαμηλών εντάσεων ειναι αλλού παπά ευαγγέλιο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Για κάποιο λόγο τα post μου περνάνε απαρατήρητα  ;D ;D ;D

Εκτός απο youtube, ηχογραφήσεις κλπ όπου τα modelling ειναι στο στοιχείο τους, υπάρχει και το "κανονικο" Live σε εντάσεις "Rock"  ;)

Εκεί λοιπόν τα modelling ΔΕΝ εχουν 3-4% διαφορά, αλλά ειναι σχεδόν ανύπαρκτα σε σχεση με έναν καλο λαμπατο που παιζει στην "σωστή" ένταση... Το βίωσα για 1 χρόνο και βάλε...

Δεν υπἠρξε καμία εξαἰρεση, μήτε στα modelling των 200ε μήτε στα των 2300

Ολα τα παραπἀνω δεν έχουν να κάνουν ουτε με Hype ουτε με καπιταλισμό :)

 

Τα του youtube και ηχογραφήσεων- χαμηλών εντάσεων ειναι αλλού παπά ευαγγέλιο...

 

Ήθελα πολύ να σου απαντήσω,αλλά η μέρα τρέχει σε απίστευτους ρυθμούς με τις αγγελίες που έχω βάλει. >:(

 

Δε διαφωνώ,καθώς μιλάς από προσωπική πείρα ενός έτους.Παρ'όλα αυτά,δε νομίζω οι Trivium,οι Periphery και τόσοι άλλοι του είδους μου να κάνουν τόσο μεγάλος λάθος ώστε να κάνουν touring/recording με αυτά! :)

 

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για κάποιο λόγο τα post μου περνάνε απαρατήρητα  ;D ;D ;D

Εκτός απο youtube, ηχογραφήσεις κλπ όπου τα modelling ειναι στο στοιχείο τους, υπάρχει και το "κανονικο" Live σε εντάσεις "Rock"  ;)

Εκεί λοιπόν τα modelling ΔΕΝ εχουν 3-4% διαφορά, αλλά ειναι σχεδόν ανύπαρκτα σε σχεση με έναν καλο λαμπατο που παιζει στην "σωστή" ένταση... Το βίωσα για 1 χρόνο και βάλε...

Δεν υπἠρξε καμία εξαἰρεση, μήτε στα modelling των 200ε μήτε στα των 2300

Ολα τα παραπἀνω δεν έχουν να κάνουν ουτε με Hype ουτε με καπιταλισμό :)

 

Τα του youtube και ηχογραφήσεων- χαμηλών εντάσεων ειναι αλλού παπά ευαγγέλιο...

 

Mιλας για τη συγκριση των ηχων (Modelling - Amp) που ακους πανω στη σκηνη (μεσω του ενισχυτη) ή για τη συγκριση των ηχων που ακους στο PA?

Και μεσω τι ποιοτητας PA, ποιοτητας ηχοληπτη και ποιοτητας προγραμματιστη ηχων?

Γιατι στο PA παιζει πολλες φορες να εχει καλυτερο ηχο το modelling.

 

Εγω να σου πω τη αληθεια, οταν δεν ξερω που θα παιξω ή ηχογραφησω, με ποιον ηχοληπτη και με τι εξοπλισμο, παιρνω τα modelling, και παντα βγαινω ασπροπροσωπος.

Οταν ξερω, παιρνω τους ενισχυτες μου ή τα modeling .... αναλογα τι ξερω.

Ενισχυτη θα παρω στα τυφλα,  μονο αν ειναι μικρος ο χωρος και το PA απλα βοηαθει (και φυσικα αξιζουν αυτα που θα παιξω για το κουβαλημα - γιατι παιζει και session κατασταση)

 

Με λιγα λογια καθε πραγμα στον καιρο του κι ο κολιος τον Αυγουστο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Δεν είναι το πρόβλημά μου μόνο στο σπίτι,δε μπορώ να κουβαλάω όλα αυτά τα πράγματα,δεν έχω και guitar tech να κουβαλάει! ;D ;D

 

 

 

χααχαχ όχι και για κουβάλημα οι τεχνικοί ρε Μπίλλυ  ;D ;D

Το Ξεκούρδιστο Πορτοκάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια διευκρίνηση...το Kemper δεν είναι modelling μηχάνημα αλλά profiler...μπορεί και να χαρακτηριστεί και ως sampler για να γίνει πιο κατανοητό το πως λειτουργεί!

 

Για κάποιο λόγο τα post μου περνάνε απαρατήρητα  ;D ;D ;D

Εκτός απο youtube, ηχογραφήσεις κλπ όπου τα modelling ειναι στο στοιχείο τους, υπάρχει και το "κανονικο" Live σε εντάσεις "Rock"  ;)

Εκεί λοιπόν τα modelling ΔΕΝ εχουν 3-4% διαφορά, αλλά ειναι σχεδόν ανύπαρκτα σε σχεση με έναν καλο λαμπατο που παιζει στην "σωστή" ένταση... Το βίωσα για 1 χρόνο και βάλε...

Δεν υπἠρξε καμία εξαἰρεση, μήτε στα modelling των 200ε μήτε στα των 2300

Ολα τα παραπἀνω δεν έχουν να κάνουν ουτε με Hype ουτε με καπιταλισμό :)

 

Τα του youtube και ηχογραφήσεων- χαμηλών εντάσεων ειναι αλλού παπά ευαγγέλιο...

 

Καλησπέρα Νίκο! Είμαι ο Μιχάλης αν θυμάσαι με το Digitech GSP1101! Τώρα πια έχει φύγει το Digitech και έχω πάρει ένα Kemper Powerhead! Εγώ θα σου μιλήσω για το Kemper που έχω και την εμπειρία του! Στήνεις μια κεφαλή σε μια καμπίνα, βάζεις ένα μικρόφωνο στην καμπίνα και από εκεί πάει στην κονσόλα ο ήχος που παίρνει το μικρόφωνο! Ωραία μέχρι εδώ; To Κemper κοπιάρει αυτό το σήμα! To αν το κοπιάρει το ίδιο σήμα κατά 93%-95%-98% πιστεύω δε χρειάζεται να συζητηθεί καν, η διαφορά όταν και αν υπάρχει είναι απειροελάχιστη! Οπότε με τις σωστές και ιδανικές ρυθμίσεις από το Kemper και τη σωστή συνδεσμολογία στην κονσόλα (γιατί παίζει μεγάλο ρόλο και αυτό και εκεί είναι πιστεύω που συμβαίνει το λάθος) θα έχεις τον ίδιο ήχο που θα έχεις και με το στήσιμο που ανέφερα πιο πάνω! Aπό εκεί και πέρα όταν λες για τέτοια διαφορά είναι 100% σίγουρο πως κάτι έχει γίνει λάθος, κυρίως στη ρύθμιση, στο στήσιμο και στη συνδεσμολογία του Kemper! Ασχέτως αν ο λαμπάτος είναι διαφορετικός ενισχυτής από αυτόν που ακούγεται από το Kemper! Αν όμως πάρεις το σήμα του ενισχυτή του λαμπάτου που ακούγεται τέλεια και κάνεις το profiling, τότε και με το Kemper θα έχεις ακριβώς αυτό το σήμα, συνδέοντας το στην κονσόλα!

 

3 απλές σκέψεις ως έμμεση απάντηση...

 

1. Έχω δει / ακούσει οπτικοακουστικό υλικό των Bon Jovi από το 85 μέχρι σήμερα. Ανά περιόδους έπαιζαν  / παίζουν με διαφορετικούς ενισχυτές στα live (fender, marshall, blackstar, Diezel) και ο δε Sambora με πολλές και διάφορες κιθάρες. Προσωπικά, πάντα τον ίδιο ήχο ακούω.

 

Προφανώς, γιατί στα live δύσκολα καταλαβαίνει κάποιος τις διαφορές μεταξύ των ενισχυτών.

 

2. Γιατί μπλέκετε μηχανήματα τύπου Axe Fx που είναι και ακριβά?? Πόσοι από εδώ μέσα καταδέχονται να παίξουν με τύπου Boss gt100 καρφί σε κονσόλα ή σπίτι τους συνδεδεμένη σε active loudspeakers, όταν οι διαφορές είναι της τάξης του... 10% με τον real amp???? (για να μην πω πολύ λιγότερο)

 

Eίχα Boss GT-8, Korg AX3000G, Pod X3 Live, Digitech GSP1101 κλπ...η λογική σου είναι σωστή, τα μηχανήματα αυτά είναι φτιαγμένα για να παίζουν καλά σε αχρωμάτιστα ηχεία (frfr κλπ) και στα live κατευθείαν στην κονσόλα! Όλα καλά μέχρι εδώ, το θέμα είναι πως αυτό που ακούω εγώ πλέον με το Kemper δεν έχει καμία σχέση στον ήχο αλλά και στην αίσθηση στο χέρι (πολύ σημαντικό για κάποιους) σε σύγκριση με τα μηχανήματα αυτά!

 

3. Υπάρχει το παλικάρι με τα blind tests (intheblues) στο youtube. Παίζει με τον mustang III και τον αντίστοιχο real amp side by side, ενώ στο άλλο test συγκρίνει το joyo american sound με τον... Deluxe Reverb. Το 80-90% προτίμησε το modelling.

 

Aυτό το λέω κι εγώ συνέχεια... σε blind tests είναι που γίνεται το ξεβράκωμα! Γιατί όταν βλέπεις τα μηχανήματα υπάρχει σχεδόν πάντα μια αρνητική προδιάθεση για το ψηφιακό σε σχέση με το αναλογικό/λαμπάτο.

 

4. Προσωπική και ταπεινή άποψη... Το Marketing στον κόσμο της κιθάρας είναι η καλύτερη δυνατή μελέτη περίπτωσης που θα μπορούσε να εντοπίσει κανείς.

 

5. Φυσικά και θα πάρω ενισχυτή λαμπάτο γιατί μ'αρέσει να είμαι θύμα του καπιταλισμού και του marketing! ;D ;D

 

Δεν ισχύει μόνο στον κόσμο της κιθάρας, υπάρχουν πολλές χειρότερες περιπτώσεις κατ' εμέ για το θέμα του marketing! Kι εγώ με θύμα είμαι πάντως, το παραδέχομαι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου