Προς το περιεχόμενο

Silver Pickups - Don Corleone


Jazzjoker

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε αντιλαμβάνομαι αλλά δεδομένης της ανύπαρκτης ενορχήστρωσης και της (χαμηλής) έντασης που γράψαμε, υπήρχε το θέμα του sustain το οποίο λύθηκε με τη χρήση του distortion.

 

OK, αντιληπτόν και σεβαστόν...   :)

 

Btw, δοκίμασα λίγο το αρχικό ριφ σε στύλ Roy, αλλά το Acid βούλωσε και αναγκάστηκα και πέρασα την παραδοσιακά ηχογραφημένη λούπα στο Guitar Rig για το lead μέρος. Δεν συγκρίνεται με το real thing, αλλά η κεντρική ιδέα βγαίνει...

GF.mp3

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 22
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Πολύ ωραίο το αποτέλεσμα ,πολύ καλοί και οι δυο σας .Και ψιλόμοιάζετε κιολας .

Μπράβο κ στον μακιγιερ του κλιψ :-)

 

 

Sent From The Dark Side Using The Force

Κλέψαν το Twang και έμεινε η Tele χήρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή όλα τα όργανα στα χέρια του Σπύρου ακούγονται καλά, δεν έχω πειστεί για την (ξεχωριστή) αξία των ασημομαγνητών.  ::)

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Επειδή όλα τα όργανα στα χέρια του Σπύρου ακούγονται καλά, δεν έχω πειστεί για την (ξεχωριστή) αξία των ασημομαγνητών.  ::)

Διαφωνώ Nestoras. Με αυτή τη λογική θα έπρεπε να παίζει κάποιος που δεν έχει τεχνική, οπότε δεν θα απέδιδε το χρώμα και τις δυνατότητες των μαγνητών.

 

Εμένα πάλι δεν μου λένε κάτι αυτά τα τεστ γιατί δεν υπάρχει σημείο αναφοράς. Είτε με αντιπαράθεση μαγνητών της ίδιας μάρκας είτε είτε με κάποια άλλα γνωστά στάνταρντς.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαφωνώ Nestoras. Με αυτή τη λογική θα έπρεπε να παίζει κάποιος που δεν έχει τεχνική, οπότε δεν θα απέδιδε το χρώμα και τις δυνατότητες των μαγνητών.

Μόνο που δεν έχω ακούσει ποτέ τον Σπύρο (είτε μ' αρέσει ή όχι η μουσική του) να μην έχει καλό ήχο με οποιοδήποτε όργανο και να παίζει.

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Και αυτή είναι μια σταθερή. Καλύτερα να μπορεί κάποιος να δίνει τον καλύτερο τους ήχο παρά τον χειρότερο ή αδιάφορο.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Btw, δοκίμασα λίγο το αρχικό ριφ σε στύλ Roy, αλλά το Acid βούλωσε και αναγκάστηκα και πέρασα την παραδοσιακά ηχογραφημένη λούπα στο Guitar Rig για το lead μέρος. Δεν συγκρίνεται με το real thing, αλλά η κεντρική ιδέα βγαίνει...

 

Ναι. Πολύ ωραία αισθητική προσέγγιση αλλά ακούς κι εσύ νομίζω ότι στα σημεία με πάυσεις, αδειάζει. Μια διασκευή της μελωδίας που θα περιείχε π.χ. τρίλιες, ενδιάμεσα γεμίσματα και γενικώς στολιδάκια, πιθανότατα θα λειτουργούσε άψογα. Κρατάω την ιδέα πάντως για επόμενο πρότζεκτ.

 

 

Τώρα, yameth και Νέστορας μου δίνουν ενδιαφέρουσα πάσα να πω μερικά πράγματα που σκέφτηκα διαβάζοντας τα σχόλιά τους. Θα προσπαθήσω να τα βάλω σε μια τάξη:

 

- Το συγκεκριμένο βίντεο, εξ αρχής, ήταν στοχευμένο στον οπτικό τομέα. Εν ολίγοις είναι μια παρωδία με σαφείς αναφορές (ελπίζω) που φέρνουν στο προσκήνιο το όνομα του συγκεκριμένου σετ μαγνητών και όχι ένα δείγμα του ήχου τους. Το τελευταίο με φέρνει στην επόμενη σκέψη.

 

- Δεν ξέρω τι άποψη έχει ο Νίκος Ασημένιος για το συγκεκριμένο θέμα αλλά κατ' εμέ, δε νοείται ηχητικό δείγμα μονοπήνιων μαγνητών (με σαφή vintage προσανατολισμό) με τόσο gain. Με άλλα λόγια, αν πηγαίναμε για να "βγάλουμε ήχο", εγώ θα ήθελα να παίξω κάτι καθαρό.

 

- Σχετικά με το "σημείο αναφοράς" για το οποίο μίλησε ο yameth. Και πάλι προσωπική μου άποψη είναι ότι τεστ σύγκρισης με μαγνήτη-σημείο αναφοράς δεν υπάρχει. Και αυτό για τον απλούστατο λόγο ότι το ηχητικό σημείο αναφοράς του καθένα είναι διαφορετικό και κρατιέται μέσα στο κεφάλι του από τότε που το άκουσε εκεί που το άκουσε. Επίσης, γιατί να βάλω απέναντί μου έναν συνάδελφο κατασκευαστή και να ξεκινήσω ευθέως μια ανταγωνιστική αντιπαράθεση του τύπου "καλύτερο-χειρότερο"; Προσωπικώς δε βλέπω το λόγο και δεν καταλαβαίνω πώς θα με ωφελούσε.

 

- Τέλος και σημαντικότερο για εμένα σημείο: Αν θέλουμε να είμαστε απολύτως ακριβείς, δε νοείται πιστό ηχητικό δείγμα εκ του μακρόθεν. Ξέρετε πολύ καλύτερα από μένα πόσοι παράγοντες επηρεάζουν το αποτέλεσμα μιας ηχογράφησης. Τα διάφορα samples που ακούμε κατά καιρούς σε youtube, sites κατασκευαστών κλπ. είναι ουσιαστικά μια "ηχητική γωνία" (κατά το οπτική ;D) η οποία έχει να κάνει με το πώς αντιλαμβάνεται και αντιμετωπίζει τον ήχο ο συγκεκριμένος παίκτης και ο συγκεκριμένος ηχολήπτης. Με λίγα λόγια, αν θέλουμε πραγματικά να μάθουμε πώς ακούγεται ένα μαγνήτης, ένα πετάλι, ένας ενισχυτής κλπ, ο μόνος σίγουρος δρόμος είναι η ακρόαση από κοντά και μάλιστα με εκτελεστή τον εαυτό μας. Όλα τ' άλλα είναι απλώς προσεγγίσεις.

 

Θυμήθηκα μάλιστα ότι, σχετικά πρόσφατα, είχα ξεκινήσει ένα thread με δείγματα όλων των single coils παραγωγής της fender που είχαν ανεβάσει στο επίσημο κανάλι τους. Ε, κάποιους από αυτούς τους μαγνήτες τους είχα για χρόνια σε κιθάρες μου και ο ήχος που είχα εγώ στα αυτιά μου ουδεμία σχέση είχε με αυτό που ακουγόταν στα βίντεο της fender.

 

Πάντως ενδιαφέροντα θέματα όλα αυτά που τέθηκαν. Σας ευχαριστώ για την πάσα.

 

 

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα σε ολους.

 

Καταρχας να σημειωσω οτι το συγκεκριμενο βιντεο δεν φτιαχτηκε με σκοπο την παρουσιαση των μαγνητων μου. Ο λογος κατασκευης του ηταν να παιξουν οι μαγνητες με το ονομα Don Corleone και η κιθαρα εν ονοματι "The Godfather" το θεμα της ταινιας. Ετσι για την ιστορια…

 

Εμένα πάλι δεν μου λένε κάτι αυτά τα τεστ γιατί δεν υπάρχει σημείο αναφοράς. Είτε με αντιπαράθεση μαγνητών της ίδιας μάρκας είτε είτε με κάποια άλλα γνωστά στάνταρντς.

 

Αγαπητε Yameth, κανενα απο τα βιντεο ή ηχητικα δειγματα στα οποια παιζουν οι μαγνητες μου και εχουν ανεβει απο εμενα στο διαδικτυο δεν ειναι τεστ. Ειναι παρουσιαση των μαγνητων που κατασκευαζω εκτος του "The Godfather Theme" το οποιο ειναι για διασκεδαση και μονο.

Εγω σαν Νικος δεν θα κανω αντιπαραθεση των μαγνητων Silver Pickups με μαγνητες Fender, Fralin, Bare Knuckle, Lollar, Duncan, Lawrence κ.α. Δεν εντασσεται στους ορους στης συναδελφικοτητας, δεν ειναι ηθικο.

Οσο για το σημειο αναφορας, ο καθενας, για παραδειγμα, εχει τον Vintage ηχο διαφορετικα στο μυαλο του και αρκετοι μαλιστα κατασκευαστες μαγνητων το εχουν δηλωσει σε συνεντευξεις τους.

Αντιπαραθεση μαγνητων ιδιας μαρκας, διαφορετικου μοντελου σημαινει αλλος ηχος.

Σημειο αναφορας για μενα ειναι ο πρωτος μαγνητης ενος μοντελου ουτως ωστε οταν κατασκευαζω εναν δευτερο ιδιο να βεβαιωθω οτι ειναι κλωνος του ως προς τα τεχνικα χαρακτηριστικα.

 

Αν οι μαγνητες μου ειναι καλυτεροι ή χειροτεροι στον ηχο απο μαγνητες αλλων κατασκευαστων ειναι κατι υποκειμενικο και απολυτως σεβαστο.

 

- Δεν ξέρω τι άποψη έχει ο Νίκος Ασημένιος για το συγκεκριμένο θέμα αλλά κατ' εμέ, δε νοείται ηχητικό δείγμα μονοπήνιων μαγνητών (με σαφή vintage προσανατολισμό) με τόσο gain. Με άλλα λόγια, αν πηγαίναμε για να "βγάλουμε ήχο", εγώ θα ήθελα να παίξω κάτι καθαρό.

 

 

Συμφωνω απολυτως Σπυρο. Ηχητικο δειγμα δεν μπορει να υπαρξει με τοσο πολυ gain. Γι αυτο και στην παρουσιαση δεν χρησιμοποιηθηκε πολυ overdrive. Αλλα, σαν αποψη μπορει να χρησιμοποιηθει το καθετι.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω σαν Νικος δεν θα κανω αντιπαραθεση των μαγνητων Silver Pickups με μαγνητες Fender, Fralin, Bare Knuckle, Lollar, Duncan, Lawrence κ.α. Δεν εντασσεται στους ορους στης συναδελφικοτητας, δεν ειναι ηθικο.

 

+1000

 

Aλλωστε ΚΑΝΕΙΣ κατασκευαστης μαγνητων δεν το εχει κανει αυτο,οποτε δεν θα ηταν και ΛΟΓΙΚΟ να το κανεις εσυ.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου