Προς το περιεχόμενο

Silver Pickups - Don Corleone


Jazzjoker

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Πάντως αγαπητέ Νίκο (Silver Pickups), κάποια στιγμή ρίξε κάποια ματιά προς τους Jazz Bass μαγνήτες.

 

Ότι άκουσα από τους κιθαριστικούς το βρήκα ενδιαφέρον και θα ήθελα να ακούσω την μπασιστική εκδοχή του. 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 22
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Πάντως αγαπητέ Νίκο (Silver Pickups), κάποια στιγμή ρίξε κάποια ματιά προς τους Jazz Bass μαγνήτες.

 

Ότι άκουσα από τους κιθαριστικούς το βρήκα ενδιαφέρον και θα ήθελα να ακούσω την μπασιστική εκδοχή του. 

 

Σ'ευχαριστω Terry RoscoeBeck5. Οι μαγνητες για μπασσα ειναι στα μελλοντικα μου σχεδια.  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

- Σχετικά με το "σημείο αναφοράς" για το οποίο μίλησε ο yameth. Και πάλι προσωπική μου άποψη είναι ότι τεστ σύγκρισης με μαγνήτη-σημείο αναφοράς δεν υπάρχει. Και αυτό για τον απλούστατο λόγο ότι το ηχητικό σημείο αναφοράς του καθένα είναι διαφορετικό και κρατιέται μέσα στο κεφάλι του από τότε που το άκουσε εκεί που το άκουσε.

Με αυτή την λογική μια μπουτικ μάρκα τύπου Fralin δεν θα ειχε λόγω ύπαρξης δίπλα στα Seymour Duncan designed εκ Κίνας. Κάπου πρέπει να παραπέμπουν όλα. π.χ στον ήχο της Pearly Gates στο τάδε κομμάτι. Το πόσο legit είναι αυτό βέβαια, είναι άλλο θέμα προς συζήτηση! Να μου πεις με τι ενισχυτή, πιό μικρόφωνο και πια επεξεργασία ισοστάθμισης!  :D Αφού στην ουσία μια καμπύλη ισοστάθμισης προσφέρουν οι μαγνήτες.

 

Επίσης, γιατί να βάλω απέναντί μου έναν συνάδελφο κατασκευαστή και να ξεκινήσω ευθέως μια ανταγωνιστική αντιπαράθεση του τύπου "καλύτερο-χειρότερο"; Προσωπικώς δε βλέπω το λόγο και δεν καταλαβαίνω πώς θα με ωφελούσε.

Σωστή παρατήρηση αν μιλάς εκ μέρους του κατασκευαστή. Γιατί σαν παίκτης ή υποψήφιος αγοραστής θα σύγκρινες το new kid on the block με τα στάνταρντς.

Οπως είπε όμως και ο Νίκος Ασημένιος παραπάνω, πρόκειται για παρουσίαση και όχι για τεστ. Προσωπικά μου αρέσει το γεγονός πως ο Νίκος έχει πάρει ζεστά το θέμα, με θετικές κινήσεις.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου