Προς το περιεχόμενο

Windows για μουσικούς, υπάρχουν;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 21
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Tέτοια windows υπάρχουν, δηλαδή θα υπάρχουν μέχρι τις 8 απριλίου όπως ανακοίνωσε η Microsoft.Εάν δεν έχεις δουλέψει τα xp με τις σωστές ρυθμίσεις και "ξεβρακωμένα", απλά έχασες πολλά.Δεν μπορώ να πω το ίδιο για τα 7, όχι ότι είναι άσχημα, xp όμως δεν είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tέτοια windows υπάρχουν, δηλαδή θα υπάρχουν μέχρι τις 8 απριλίου όπως ανακοίνωσε η Microsoft.Εάν δεν έχεις δουλέψει τα xp με τις σωστές ρυθμίσεις και "ξεβρακωμένα", απλά έχασες πολλά.Δεν μπορώ να πω το ίδιο για τα 7, όχι ότι είναι άσχημα, xp όμως δεν είναι.

 

Δώσε τα φώτα πλήζ για τα xp, εξήγησε λίγο τί εννοείς όταν λές "ξεβρακωμένα" και γιατί τα θεωρείς καλύτερα από τα 7; Δεν είναι καλύτερα 64bit windows από 32bit; Επειδή τα xp σε ελληνικά μόνο 32bit υπάρχουν, σωστά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πόση ώρα θα περάσει άραγε μέχρι κάποιος να γράψει "φίλε, τέτοια windows σαν αυτά που θες υπάρχουν, και τα λένε Mac"; Γι' αυτό η πρώτη μου απάντηση ήταν αυτή που ήταν. Οι απορίες αυτού του τύπου είναι τοποθετημένες σε εντελώς λανθασμένη βάση και θα οδηγήσουν σε ταλαιπωρία.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης, αν και κατανοώ την προσέγγιση του cyclops π.χ., εκτιμώ πως αν χρειάζεται κάποιος να απενεργοποιήσει το anti-virus και το internet και τα οπτικά εφέ, χρειάζεται ισχυρότερο υπολογιστή, δίχως αμφιβολία.

 

Δεν είναι για λόγους περιορισμένων πόρων, δηλαδή ότι το antivirus σου τρώει RAM κλπ, και ίσως είσαι στα όρια για να φορτώσεις ένα ακόμα VST effect κλπ, αλλά περισσότερο θέμα optimization. Ένα μηχάνημα που θες να είναι μουσικό όργανο, προφανώς και δε χρειάζεται διαδίκτυο, εκτός από όταν κάνεις activation τα music apps σου. Και εφόσον δεν έχεις διαδίκτυο, και τηρείς κάποιες δικλείδες ασφαλείας ως προς τι συνδέεις στο συγκεκριμένο μηχάνημα (π.χ. αφαιρούμενα μέσα αποθήκευσης από άλλους υπολογιστές - σκληρούς, στικάκια, CDs/DVDs), δεν σου χρειάζεται το antivirus, ή τουλάχιστον δεν είναι απαραίτητο να είναι always on.

 

Να προσθέσω ότι σε αυτά που μπορείς να κάνεις ώστε να πατάς το power του υπολογιστή και σε δευτερόλεπτα/λεπτά να έχεις έτοιμο φορτωμένο ένα προεπιλεγμένο project στο DAW σου, χρειάζεται να αφαιρέσεις και επιλογή χρήστη καθώς και την εισαγωγή κωδικού πρόσβασης κατά την είσοδο στα windows.

 

Πάντως να σημειώσω εδώ ότι αυτό που ζητάει ο φίλος μας ο αχταρμάς, τουλάχιστον από άποψη διαδικασίας (δηλαδή να σετάρεις να ανοίγει ένα προεπιλεγμένο πρόγραμμα κατά την είσοδο στα windows), γίνεται από πολύ παλιές εκδόσεις των παραθύρων. Στα Windows 95 γινόταν, αν όχι και στα Windows 3.1/3.11 (πρόσθεση μιας γραμμής στο autoexec.bat). Αυτό το τελευταίο για όσους είναι μιας κάποιας ηλικίας και θυμούνται τα παλιά τα χρόνια. 8)

 

Tέτοια windows υπάρχουν, δηλαδή θα υπάρχουν μέχρι τις 8 απριλίου όπως ανακοίνωσε η Microsoft.Εάν δεν έχεις δουλέψει τα xp με τις σωστές ρυθμίσεις και "ξεβρακωμένα", απλά έχασες πολλά.Δεν μπορώ να πω το ίδιο για τα 7, όχι ότι είναι άσχημα, xp όμως δεν είναι.

 

Πιστεύω ότι δεν απέχει πολύ από την πραγματικότητα αυτό που λες, δηλαδή ότι σε γενικές γραμμές τα XP είναι πιο σταθερά από τα 7ρια. Όμως θυμίζω ότι υπάρχει το θέμα της μέγιστης RAM στα 32μπιτα λειτουργικά, και επίσης τα xp 64bit έχουν θέματα με συμβατότητες drivers, καθώς οι εταιρίες δε βγάζουν συνήθως για 64μπιτα XP. Έτσι, επιλέγοντας XP, πάει περίπατο η δυνατότητα να δουλέψεις με πολύ βαριές βιβλιοθήκες ήχων που θέλουν άφθονη RAM (μεγάλες ορχήστρες κλπ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ είμαι της σχολής Τρόλλει, δεν χρειάζεται τέτοιου είδους αυτοματισμός, βέβαια δεν είμαι και γνώστης, απλά χρήστης.

Πάντως αν είδα μια τεράστια διαφορά στο μηχάνημά μου και στους χρόνους αντίδρασης, ήταν , όταν πρόπερσι έβαλα έναν ssd  σκληρό με όλα τα λειτουργικά επάνω του, με το που πατάω το εικονίδιο του DAW  το μηχάνημα πάει στους κόφτες ;D

 

Επίσης για το δικό μου DAW pro tools LE8  μέχρι πρόπερσι δεν μπορούσαν να δουλέψουν σε  win 7, από κατασκευής, παρά μόνο σε ΧΡ  πλέον όμως και από τότε που έβαλα- και τα pro tools  αναβαθμίστηκαν να δουλεύουν και σε 7- τον ssd  και καθότι κράτησα και τα 2 λειτουργικά λόγο αμφιβολιών, στα 7 πάει αέρα, ενώ στα ΧΡ ''σέρνεται''. Ίσως βέβαια να είναι θέμα σεταρίσματος και να μην φταίει το λειτουργικό, αλλά είπαμε, εγώ δεν ακουμπάω χέρι-ένας φίλος τα κάνει και δεν ρωτάω πολλά αρκεί να δουλεύει σωστά και πλέον δουλεύει απροβλημάτιστα και ταχύτατα.

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tέτοια windows υπάρχουν, δηλαδή θα υπάρχουν μέχρι τις 8 απριλίου όπως ανακοίνωσε η Microsoft.

Νομίζω πως απλά θα σταματήσει την υποστήριξη των XP η Microsoft...όποιος τα έχει εγκατεστημένα θα μπορεί να συνεχίσει να τα χρησιμοποιεί αλλά δεν θα βγαίνουν πλέον ενημερώσεις και βελτιώσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Επίσης, αν και κατανοώ την προσέγγιση του cyclops π.χ., εκτιμώ πως αν χρειάζεται κάποιος να απενεργοποιήσει το anti-virus και το internet και τα οπτικά εφέ, χρειάζεται ισχυρότερο υπολογιστή, δίχως αμφιβολία.

Δε... ξέρω...

 

Εγώ το έχω κάνει για θέμα ταχύτητας (και έχει διαφορά), για θέμα αφάλειας και για θέμα να μη μου κλέψουν αρχεία (αν είναι δυνατόν)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου