Προς το περιεχόμενο

Ερώτηση για πετάλι distortion


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα παιδιά !!!! Ήμουν της πεταλιέρας αλλά επειδή λέω να αλλάξω ενισχυτή και η πεταλιέρα που έχω μπορεί να μη με βολέψει,αποφάσισα να πάρω πετάλια ξεχωριστά. Θα' θελα την άποψη / συμβουλή σας για κάποιο καλό distortion πεταλι !! Δεν με ενδιαφέρει τόσο η "προσωμείωση" άλλων ήχων, με ενδιαφέρει περισσότερο να βγάζει fat ήχο με αρκετά γκάζια για hard rock ήχο. Το βολικότερο θα'ταν βέβαια ,επειδή ασχολούμαι και με blues,να έβρισκα ένα πετάλι και με blues ήχο αλλα και με γκάζια ! Βέβαια δεν έχω βρει κάτι τέτοιο μέχρι στιγμής ούτε ξέρω αν υπάρχει..μετά ίσως πήγαινε το θέμα σε προσωμείωση ήχων.Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων ! ;D  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν και δεν καταλαβαίνω γιατί επειδή θα αλλάξεις ενισχυτή πρέπει να βγάλεις εκτος τη πεταλιέρα σου....

τα λέω τουλ. μια φορα τη μέρα

απο μπλουζ μέχρι τριγαμοσταυρέισιον....

blackstar distx

 

έχω γίνει γραφικός πια το ξέρω... ;D ;D ;D

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα παιδιά !!!! Ήμουν της πεταλιέρας αλλά επειδή λέω να αλλάξω ενισχυτή και η πεταλιέρα που έχω μπορεί να μη με βολέψει,αποφάσισα να πάρω πετάλια ξεχωριστά. Θα' θελα την άποψη / συμβουλή σας για κάποιο καλό distortion πεταλι !! Δεν με ενδιαφέρει τόσο η "προσωμείωση" άλλων ήχων, με ενδιαφέρει περισσότερο να βγάζει fat ήχο με αρκετά γκάζια για hard rock ήχο. Το βολικότερο θα'ταν βέβαια ,επειδή ασχολούμαι και με blues,να έβρισκα ένα πετάλι και με blues ήχο αλλα και με γκάζια ! Βέβαια δεν έχω βρει κάτι τέτοιο μέχρι στιγμής ούτε ξέρω αν υπάρχει..μετά ίσως πήγαινε το θέμα σε προσωμείωση ήχων.Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων ! ;D  ;D

 

όλα αυτά επειδή ΜΠΟΡΕΙ να μη σε βολέψει η πεταλιέρα που ΗΔΗ έχεις;  ???

 

κι αν σε βολέψει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν και δεν καταλαβαίνω γιατί επειδή θα αλλάξεις ενισχυτή πρέπει να βγάλεις εκτος τη πεταλιέρα σου....

τα λέω τουλ. μια φορα τη μέρα

απο μπλουζ μέχρι τριγαμοσταυρέισιον....

blackstar distx

 

έχω γίνει γραφικός πια το ξέρω... ;D ;D ;D

 

χαχα στο τελος θα με ψησεις και θα το παρω !!! Απλώς σκέφτομαι μήπως είναι too much ! Βασικά σκέφτομαι να την αφήσω ,εκτος του ότι την βαρέθηκα, γιατί απαξ και τη συνδέσεις δεν παίζεις εκτός αυτής ..ενοόντας πως δεν μπορώ να παίξω με μόνο τον ενισχυτή αν θέλω κατα τη διάρκεια που παίζω ... κάτι που δν θα έλεγα οτι μου αρέσει και τόσο !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όλα αυτά επειδή ΜΠΟΡΕΙ να μη σε βολέψει η πεταλιέρα που ΗΔΗ έχεις;   ???

 

κι αν σε βολέψει;

 

Εννοώ όχι τόσο απο θέμα ήχου, αλλά απο θέμα λειτουργικότητας .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοείς ότι δεν έχει bypass λειτουργία. Ποιά πεταλιέρα είναι? Το dist x δεν είναι too much αν το ρυθμίσεις χαμηλά. Εγώ όταν παίζω με μονούς πολλές φορές το έχω μόνιμα ανοιχτα στο 1/5

και παίζω με το volume της κιθάρας. Ετσι λειτουργεί σαν προενισχυτής και δίνει αντί για βρώμα ένα γλυκό λαμπάτο γρεζι στις μπλουζιες κτλπ.

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοείς ότι δεν έχει bypass λειτουργία. Ποιά πεταλιέρα είναι? Το dist x δεν είναι too much αν το ρυθμίσεις χαμηλά. Εγώ όταν παίζω με μονούς πολλές φορές το έχω μόνιμα ανοιχτα στο 1/5

και παίζω με το volume της κιθάρας. Ετσι λειτουργεί σαν προενισχυτής και δίνει αντί για βρώμα ένα γλυκό λαμπάτο γρεζι στις μπλουζιες κτλπ.

 

Είναι μια Zoom ..τωρα δν θυμάμαι μοντέλο ..εχει καμια 3 χρονάκια που την αγόρασα !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και από εμένα...!!!

 

 

+1 για Blackstar DistX (είχα παλιά το Dual και τα έσπαγε!!)

 

Αλλά γενικά θεωρώ την Digitech πολύ τίμια εταιρία και θα σου πρότεινα να δεις και το Hardwire CM-2 Tube Overdrive.Ίσως το βρεις και μεταχείρο εδώ στις αγγελίες!!!

 

https://www.youtube.com/watch?v=HuQrGQTL9i4

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

mxr super badass distortion

 

καλυπτει ολα τα ειδη παραμορφωσης

Guitars:YAMAHA SG1820,YAMAHA SG1802

Pedals:Jerry Cantrell Wah, Bogner Red, Bogner Blue, MXR 5150 Overdrive, Zoom MS-70CDR

AMPS:Yamaha THR100, Atomic Amplifire

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το βολικότερο θα'ταν βέβαια ,επειδή ασχολούμαι και με blues,να έβρισκα ένα πετάλι και με blues ήχο αλλα και με γκάζια ! Βέβαια δεν έχω βρει κάτι τέτοιο μέχρι στιγμής ούτε ξέρω αν υπάρχει..

 

Yπάρχει.  ;)

 

Αλλά γενικά θεωρώ την Digitech πολύ τίμια εταιρία και θα σου πρότεινα να δεις και το Hardwire CM-2 Tube Overdrive.Ίσως το βρεις και μεταχείρο εδώ στις αγγελίες!!!

 

+1 αλλά θα σου πρότεινα να τσεκάρεις το SC-2.

 

http://www.youtube.com/watch?v=hl0Kwzs2ZpE

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου