Προς το περιεχόμενο

να πάρω τα παιδιά μου σε συναυλία ή όχι;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ζεις στην ΕΛΛΑΔΑ,συναυλια πριν της 22.00 δεν εχει γινει ΠΟΤΕ....

 

Στο Βερολινο που οι ανθρωποι ειναι πολιτισμενοι και τα live ξεκινανε γυρω στις 19.00...(ενω κανεις ΔΕΝ ΚΑΠΝΙΖΕΙ σε κλειστους χωρους) εχω δει πολλους γονεις με τα παιδια τους σε πολλες συναυλιες.

εχω κραξει παρα πολλες φορες την ελληνικη συμπεριφορα στις συναυλιες,οταν πηγα κνοπφλερ τον Μαιο στο Βερολινο,δεν την ευχαριστηθηκα καθολου,για το κλιμα 'Μεγαρου' που υπηρχε!

 

στο θεμα μας τωρα,νομιζω οτι οι καταλληλες συνθηκες για να δεις συναυλια με παιδια,ειναι σε καποιο γηπεδο ή θεατρο με κερκιδες,γτ και θα βλεπουν και δε θα ειναι μες στο χαμο. Κινδυνος τραυματισμου,αν δε πας σε ακραια μεταλ μπαντα,δεν υπαρχει,αλλα αν ειναι χωμενα μες στους μαντραχαλους δε θα δουν τπτ! Στο rockwave ειναι ωραια αν αντεχουν το πολυ περπατημα και τον ηλιο,αλλα για να βλεπουν πρεπει να κατσεις αρκετα μακρυα!

Slow must go on....!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 31
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Βαλτα για υπνο μεχρι τις 19.00 ;D...και πηγαινε τα στον BRUCE SPRINGSTEEN το καλοκαιρι για να σε ΕΥΓΝΩΜΟΝΟΥΝ για παντα.. ;D

Είναι το μόνο που συζητάμε.

Να τα πάρουμε και αυτά μαζί μας;

Να μην τα πάρουμε;

Υπάρχει λόγος;

Υπάρχει νόημα;

Δεν μπορούν να καταλάβουν ακόμα αλλά από την άλλη θα λένε στα (όποια) φόρουμ τους μετά από χρόνια:

"Εμένα ο γέρος μου με είχε πάει στον Σπρίνγκστην πιτσιρίκο.

Βιντατζιά τρελλή ο τύπος και οι από κάτω αλλά το λεγε η καρδούλα του και ήταν εμπειρία τρελλή.

Μόνο και μόνο να δεις τη γριά μου να χοροπηδάει και το γέρο μου να βουρκώνει, άξιζε τον κόπο.

Πες στο HoloGrube "Springsteen in Athens" να μας πάει εκεί ρε συ".

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιον springsteen ρε σεις ??? Ερχονται οι sepultura στο rockwave !!!!!!! ;D ;D ;D

Πλακα πλακα ...στο rockwave θα ηταν ωραια να τα πηγαινες,αλλα οχι στους σεπουλτουρα αστειευομαι !!!

Και ενα σχολιο για τον πολιτισμο των "ξενων" ..καλα δεν θα πω για το τι γινεται στο wacken ασε...

Αλλα σου αρεσει εσενα να πας σε συναυλια ροκ ,και οπως ειπε και ενας φιλος,να υπαρχει ατμοσφαιρα μεγαρου ???

Οπως ειχε πει και ο Eddie vedder " It's not a TV studio ..It's a ROCK CONCERT" !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλα σου αρεσει εσενα να πας σε συναυλια ροκ ,και οπως ειπε και ενας φιλος,να υπαρχει ατμοσφαιρα μεγαρου  

 

Moυ αρεσει γενικα σε ΚΛΕΙΣΤΟΥΣ χωρους (οπου ως γνωστον ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ ΤΟ ΚΑΠΝΙΣΜΑ) να....ΥΠΑΡΧΕΙ....ΑΤΜΟΣΦΑΙΡΑ.... ;)  (και οχι μονο ΚΑΠΝΟΣ)...αλλα θα μου πεις αυτο δεν γινεται σε ΕΣΤΙΑΤΟΡΙΑ στο ΚΑΦΡΙΣΤΑΝ που ζουμε...θα γινει σε συναυλια?

 

Την προηγουμενη εβδομαδα αναγκαστηκαμε να παμε στο Πηλιο για ενα γαμο και πηραμε και τον μπεμπη μαζι και 2 μερες τρωγαμε στο δωματιο του ξενοδοχειου μια και δεν υπηρχε ουτε ΕΝΑ μερος που να μην ηταν τιγκα στον καπνο... :-\

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ζεις στην ΕΛΛΑΔΑ,συναυλια πριν της 22.00 δεν εχει γινει ΠΟΤΕ....

 

Εξαίρεση (που επιβεβαιώνει τον κανόνα): Συναυλία Dream Theater στο Ρόδον το 2002 ξεκίνησε στις 20:30 ακριβώς, χωρίς να υπάρχει support. (3+ ώρες setlist http://www.setlist.fm/setlist/dream-theater/2002/rodon-club-athens-greece-bd6cde2.html )

Forgive me Lord for I have synthed..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Εξαρτάται τη συναυλία, θα έλεγα εγώ.

Yπάρχουν μέρη γενικότερα,  που δεν είναι για «όλη την οικογένεια».

Όπως π.χ. τα στριπτιτζάδικα  ;D, έτσι και σε κάποιου είδους συναυλίες καλλίτερα ή να παεί κάποιος μόνος του ή να πάνε τα παιδιά μόνα τους.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα παιδιά δεν είναι για παραδοσιακές ροκ συναυλίες στην Ελλάδα. Μόνο από την τηλεόραση και όταν φτάσουν στην κατάλληλη ηλικία, μόνα τους.

 

Γιατί;

- δεν υπάρχουν οι κατάλληλοι χώροι από πλευράς ασφαλείας. Μια στραβή να γίνει, ένα βραχυκύκλωμα, δεν θες να παλεύεις με πανικόβλητους κάφρους. (Αποκλείω πλήρως την εξωτερική συναυλία την οποία για να απολαύσεις πρέπει να χωθείς σε σημείο που δεν είναι κατάλληλο για παιδιά και από όπου έτσι κι αλλιώς δεν θα βλέπουν τίποτα)

- δεν υπάρχουν οι κατάλληλες υποδομές (φαντάσου το παιδί να ζητήσει να πάει στην τουαλέτα, πόσο κόσμο θα πρέπει να πατήσεις - αν υπάρχει τουαλέτα. Και φυσικά όταν την δεις δεν θα αφήσεις το παιδί σου να πατήσει μέσα.

- ο ήχος είναι πολύ δυνατά και συνήθως σκατά. Οπότε, αν δεν χάσει μερικές χιλιάδες ακουστικά κύτταρα, θα είναι τουλάχιστον απογοητευμένο από αυτό που άκουσε.

 

Για να μην είμαι τόσο αρνητικός, θα πήγαινα ίσως το παιδί μου, σε ένα μικρό κλαμπ να δει μια τοπική μπάντα (αλλά μάλλον θα έμπαινα μέσα θα έβλεπα την καπνίλα και θα έφευγα αμέσως).

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Εγώ θυμάμαι όταν ήμουν στην ηλικία του μεγάλου σου παιδιού Νικόλα και ο πατέρας μου με είχε πάει σε μια από τις άπειρες συναυλίες των Scorpions στην Αθήνα,το 2005 ήταν,στο γήπεδο Γ.Καραϊσκάκης.

 

Είχε κλείσει θέσεις στην εξέδρα,αλλά ήμασταν κοντά στη σκηνή καθώς ήμασταν σε πλαϊνές αλλά όσο πιο κοντινές μπορούσαμε να βρούμε.

 

Φύγαμε βέβαια πριν τα encores γιατί θα γινόταν της τρελής όπως είπαν και οι προλαλήσαντες.Παρ'όλα αυτά είναι κάτι που ποτέ δε θα ξεχάσω και μπορεί τότε να μην το εκτίμησα όπως θα έπρεπε λόγω ηλικίας,αλλά πλέον καταλαβαίνω ότι ήταν ένα γεγονός που διαμόρφωσε τη μουσική μου παιδεία και πορεία.  

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο πατέρας μου δεν ήρθε σε καμία συναυλία που πήγα.

Είναι κάτι που, αν και μικρός, εκτίμησα και τότε και τώρα.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι το μόνο που συζητάμε.

Να τα πάρουμε και αυτά μαζί μας;

Να μην τα πάρουμε;

Υπάρχει λόγος;

Υπάρχει νόημα;

Δεν μπορούν να καταλάβουν ακόμα αλλά από την άλλη θα λένε στα (όποια) φόρουμ τους μετά από χρόνια:

"Εμένα ο γέρος μου με είχε πάει στον Σπρίνγκστην πιτσιρίκο.

Βιντατζιά τρελλή ο τύπος και οι από κάτω αλλά το λεγε η καρδούλα του και ήταν εμπειρία τρελλή.

Μόνο και μόνο να δεις τη γριά μου να χοροπηδάει και το γέρο μου να βουρκώνει, άξιζε τον κόπο.

Πες στο HoloGrube "Springsteen in Athens" να μας πάει εκεί ρε συ".

 

 

αχαχαχαχαχ :)

Το Ξεκούρδιστο Πορτοκάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου