Προς το περιεχόμενο

Επιδιόρθωση ενισχυτή Fender Super Reverb


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συγνώμη εκ των προτέρων αν το θέμα έχει επαναληφθεί.

Κατ'αρχήν θα ήθελα κάποιες πρόχειρες εικασίες από όσους γνωρίζουν κάτι παραπάνω

επί του θέματος . Τα προβλήματα του

1. Από ένταση 3 και άνω αρχίζει και μικροφωνίζει(τσιρίζει). Οταν ανεβάζω το treble 9-10 κάνει το ίδιο. Παραμορφώνει όταν γίνεται attack από χαμηλές συχνότητες (παραμορφώνει με την άσχημη έννοια)

2. Ενα ηχείο είναι αποσυνδεδεμένο, τα φις του αιωρούνται

3. Πρέπει να λείπει η γείωση-ασφάλεια.

 

α.Τι πορίσματα βγάζετε γενικά και αόριστα.

β.Ποιοι είναι ηλεκτρονικοί εξειδικευμένοι που μπορούν να ισιώσουν τον ενισχυτή , χωρίς

να τον αγοράσω όλοκληρο από την αρχή; (εννοείται ότι προτίθεμαι να βάλω το χέρι στη τσέπη βαθιά αλλά όχι χωρίς λόγο)

 

Ευχαριστώ, Βασίλης

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχην ξανασυνδεσε το ηχειο,δυο καλωδια ειναι το ενα ειναι η γειωση και το αλλο το σημα.Οταν λες λειπει η γειωση και η ασφαλεια τι ακριβως εννοεις.Εαν δεν ειχε γειωση  η ασφαλεια απλα δεν θα επαιζε.Εαν ειναι παλιος πρεπει να αλλαξεις -  τσεκαρεις τις λαμπες

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Καταρχην ξανασυνδεσε το ηχειο,δυο καλωδια ειναι το ενα ειναι η γειωση και το αλλο το σημα.Οταν λες λειπει η γειωση και η ασφαλεια τι ακριβως εννοεις.Εαν δεν ειχε γειωση  η ασφαλεια απλα δεν θα επαιζε.Εαν ειναι παλιος πρεπει να αλλαξεις -  τσεκαρεις τις λαμπες

 

Τι χρονολογιας ειναι;

Εχει γίνει ποτέ service?

Το μεγάφωνο συνδέεται ευκολα, ετσι οπως το είπε ο triangle. Λογικά το μαύρο καλώδιο ειναι το - και το άσπρο το + (αν υπάρχουν αυτά τα χρώματα). Γενικά το μαύρο ειναι το -

Ο super Reverb εχει 4 δεκάρια τα οποία ενώνονται τα + τους και τα - τους. Μετά, απο 1 μεγάφωνο φεύγει το + και το - και πάει στο jack του σασσι.

Μπορεία να ειναι λάμπες, ηλεκτρολυτικοι, Bias

 

Γενικά δώσε πληροφορίες.

 

Αν μένεις κοντά Μαρούσι, μπορείς να τον φέρεις ή στείλ πμ.

 

 

www.colorsound.gr - Hand made, All Tube Amplifiers, Effects, Accessories

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βίντεο του ενισχυτή μου

https://www.youtube.com/watch?v=W7Kof-yolpU

 

 

Είναι δεκαετίας 70 τουλάχιστον

Μέχρι το 2, παίζει και όμορφα μάλιστα. Από κει και πέρα το χάος.

 

Μένω στα Χανιά και φυσικά θέλω να τον στείλω κάπου να γίνει σοβαρή δουλειά

χωρίς περιττά φέσια.

 

Αυτό το βίντεο δεν ξέρω αν βοηθάει πάντως ο τύπος φαίνεται σουπερ, γιατί ψάχνει το πρόβλημα και δεν φορτώνει ανταλλακτικά μέχρι να λυθεί από μόνο του. Έχει και εργαλεία.

 

Bezubios ψήνομαι να στον στείλω!  Πόσταρα ήδη ένα βίντεο για το πριν, και θα ποστάρω και ένα μετά , έτσι για διαφήμιση :)

 

Τι θα έλεγες οτι φταίει από την εικόνα ως τώρα;

P1050542.thumb.JPG.75432f0992f0d12597f1e3bfbdb9552c.JPG

P1050543.thumb.JPG.874e42904d502238c300fc952b847df5.JPG

P1050545.thumb.JPG.024c0ed3d62f2db38f19f36e3fa90acb.JPG

P1050547.thumb.JPG.f8c49c03b4b91cbf43406d96751ae6cb.JPG

P1050548.thumb.JPG.c7dfb3d13b2e1bd160958c10bdbde5c8.JPG

P1050563.thumb.JPG.5063a40ac9afc17cf408148fea8f8ef4.JPG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βίντεο του ενισχυτή μου

https://www.youtube.com/watch?v=W7Kof-yolpU

 

 

Είναι δεκαετίας 70 τουλάχιστον

Μέχρι το 2, παίζει και όμορφα μάλιστα. Από κει και πέρα το χάος.

 

Μένω στα Χανιά και φυσικά θέλω να τον στείλω κάπου να γίνει σοβαρή δουλειά

χωρίς περιττά φέσια.

 

Αυτό το βίντεο δεν ξέρω αν βοηθάει πάντως ο τύπος φαίνεται σουπερ, γιατί ψάχνει το πρόβλημα και δεν φορτώνει ανταλλακτικά μέχρι να λυθεί από μόνο του. Έχει και εργαλεία.

 

Bezubios ψήνομαι να στον στείλω!  Πόσταρα ήδη ένα βίντεο για το πριν, και θα ποστάρω και ένα μετά , έτσι για διαφήμιση :)

 

Τι θα έλεγες οτι φταίει από την εικόνα ως τώρα;

Τα μεγαφωνα μπορείς να τα συνδέσεις και μόνος σου. Πάρε με τηλ να σου πω.

Του εχουν βγάλει την ανορθρώτρια και του εχουν βαλει διόδους. Δεν ειναι απαραίτητα κακό. Ειναι πιο "δυνατός" με πιο "ατάκα" και ίσως περισσότερο μπάσσο. Αλλά χάνεις την "οργανικότητα" της λάμπας (ανορθρώτριας). Προσωπικά ειμαι φαν της ανορθρώτριας.

 

Παίζει να ειναι και καποιος απο τους μεγάλους ηλεκτρολυτικούς (απο το κάτω μέρος του σασσι). Μπορεί να ειναι και κάποια κρύα κόλληση, καποιος άλλος ηλεκρολυτικός, ταλάντωση, bias, λυχνία εξόδου ή phase inverter, κλπ.

 

Εκει στα Χανια δεν εχει κανένα τεχνικό;

Δεν πρέπει να ειναι μεγάλη ζημιά.

 

Το έκανε απο παλιά (έτσι τον πήρες;)

Ξαφνικά;

Ξέρεις ποιος τον έχει πειράξει;

 

Αν τον πάς σε κανένα τεχνικό εκεί, ας ρίξει μία ολοκληρωμένη ματιά. Να σου ρυθμίσει και το bias.

 

Ο,τι θες πάρε τηλ στο 6946 333 072. Οπου μπορώ να βοηθήσω ευχαρίστως.

 

Φιλικά

Ανδρέας

www.colorsound.gr - Hand made, All Tube Amplifiers, Effects, Accessories

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...

Εψαχνα ενα θεμα για να το γραψω μονο για να γλιτωσω απο περιττη ταλαιπωρια καποιο φιλο!

Ανταλλαξα τον koch studiotone με εναν twintone...ο ενισχυτης ηρθε απο θεσσαλονικη και μολις τον ανοιξα στο dist καναλι μικροφωνιζε τρελλα...παρα τις βεβαιωσεις του ιδιοκτητη οτι οι λαμπες εχουν αρκετη ζωη ακομα,εγω ημουν ετοιμος να αλλαξω λαμπες,ξερετε σου μπαινουν ιδεες οταν παιρνεις μτχ!Σημερα τον εψαξα λιγο και αφου παρατηρησα οτι οι λαμπες ειχαν λιγο κουνηθει απο τη θεση τους και το input ειχε χαλαρωσει,τα διορθωσα κ ο ενισχυτης ακουγεται μια χαρα και μενα πηγε η καρδια μου στη θεση της!!!

Slow must go on....!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου