Προς το περιεχόμενο

Bullying-Ένα κοινωνικό φαινόμενο σε έξαρση


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλα κατσε εσυ να τις τρως  ;D (ή να σου δερνουν το παιδι).....εγω ετσι και πειραξει καποιος το μπεμπη θα στειλω τον Κιτανο (μια και εγω θα ειμαι ραμολι οταν ο μπεμπης παει σχολειο... ;D) σιγα μη ασχοληθει ο δημοσιος υπαλληλος ή ο δασκαλος με τι προβλημα του Επικουρη και να θελει δεν θα μπορει αλλωστε μια και θα ΑΠΕΡΓΕΙ... ;D

Επειδή λοιπόν ο γιος/κόρη μου/σου/του (που μπορεί και να μας διαβάζει τώρα) ρίξει μία-δύο αλλά εξαγριώσει την "αγέλη" και σε πάρουν τηλέφωνο από το σχολείο "να μην ανησυχείς γιατί βρίσκεται σε σταθερή κατάσταση στο Τζάνειο με μόνο 6-7 ράμματα και λίγους μώλοπες" ΚΑΛΟ είναι να μη λέμε τις συνήθεις μας μπουρδίτσες.

 

Δεν είπα να φοβάσαι και να σαι υποτελής αλλά ΝΑ ΜΙΛΑΣ σε ανθρώπους ΠΟΥ ΜΠΟΡΟΥΝ να το διαχειριστούν καλύτερα από σένα.

 

Η σιωπή δεν είναι ούτε ηρωισμός, ΟΥΤΕ μαγκιά.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 105
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

αλλά ΝΑ ΜΙΛΑΣ σε ανθρώπους ΠΟΥ ΜΠΟΡΟΥΝ να το διαχειριστούν καλύτερα από σένα.

 

ποιος μωρε θα το διαχειριστει καλυτερα απο εσενα?ο Τσιριζαιος δασκαλος που απεργει κατα της διαθεσιμοτητας?  ;D

 

ασε..Κιτανο και ξερο ψωμι....

 

 

ακομα ενα πολυ ωραιο suggestion αντιμετωπισης bullying απο τον master

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ποιος μωρε θα το διαχειριστει καλυτερα απο εσενα?ο Τσιριζαιος δασκαλος που απεργει κατα της διαθεσιμοτητας?  ;D

Ναι σε μένα ή στη μάνα του. Σαφώς μπορούμε να συζητήσουμε τη διαχείριση του ζητήματος καλύτερα.

 

Και αν και βαριέμαι αφόρητα πάλι την ίδια κλισεολογία, να επισημάνω ότι αμφότερα τα παιδιά μου είναι συνεχώς και αδιαλλείπτως σε δημόσιο (Δημοτικό & Γυμνάσιο) και ενίοτε είχαν εξαιρετικούς καθηγητές...

Μην το πάμε όμως εκεί......πάλι.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είναι συνεχώς και αδιαλλείπτως σε δημόσιο (Δημοτικό & Γυμνάσιο) και ενίοτε είχαν εξαιρετικούς καθηγητές...

 

Δεν τους λες να παιξουν και κανα ΤΖΟΚΕΡ?  ;D ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και καλά με τα κλωτσομπουνίδια, με το ηλεκτρονικό bullying τί κάνεις??

π.χ. έρχεται η κόρη σου σπίτι αύριο-μεθαύριο από το σχολείο με τα μάτια κατακόκκινα από το κλάμα επειδή κάποιο μαλακισμένο την τράβηξε φωτογραφία, της έβαλε μουστάκι (best case scenario) στο photoshop και την προώθησε σε όποιον έχει facebook?? >:(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nα καταθέσω ακόμα μερικές πληροφορίες. Αναμφίβολα, υπάρχουν αρκετοί άψογοι εκπαιδευτικοί στα δημόσια σχολεία, ικανότατοι όχι μονάχα σαν δάσκαλοι αλλά και σαν ασκούντες διοίκηση. Λόγω της φύσης της δουλειάς μου (διδάσκω το TOEIC-Test of English for International Communication) έχω σαν μαθητές μου κυρίως Δ.Υ που δεν έχουν πιστοποίηση  γλωσσομάθειας. Φέτος, οι περισσότεροι μαθητές μου είναι εκπαιδευτικοί μιας και ήρθε η ώρα τους για αξιολόγηση. Από δασκάλες δημοτικού μέχρι και λυκειάρχες άνδρες και γυναίκες καθώς και φιλολόγους, μαθηματικούς, χημικούς αλλά και αρκετούς από ΕΠΑΛ. Μεταξύ αυτών υπάρχουν πραγματικά διαμάντια και πολύ θα ήθελα τα παιδιά μου να τους είχαν καθηγητές. Οι περισσότεροι όμως είναι άτομα αδιάφορα ως προς την εκπαίδευση που προσφέρουν, ευθυνόφοβοι και ανίκανοι να ασκήσουν διοίκηση. Το μόνο που τους ενδιαφέρει είναι το πότε θα βγουν στη σύνταξη και πότε θα είναι αργία για να κάτσουν σπίτι. Αρκετά συχνά έχω δεχτεί ερωτήσεις του στυλ : "μήπως υπάρχει και κανένας άλλος τρόπος να πάρω το χαρτί για να μη κάθομαι τώρα να διαβάζω;...."

 

Γι' αυτό και λέω πως τελικά το ψάρι βρωμάει απ' το κεφάλι. Η δε πτυχή που θίγει ο Chris είναι εξαιρετικά σοβαρή ειδικά με μια πολιτεία ανίκανη να το αντιμετωπίσει.

 

I was baptized in Muddy Waters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nα καταθέσω ακόμα μερικές πληροφορίες. Αναμφίβολα, υπάρχουν αρκετοί άψογοι εκπαιδευτικοί στα δημόσια σχολεία, ικανότατοι όχι μονάχα σαν δάσκαλοι αλλά και σαν ασκούντες διοίκηση. Λόγω της φύσης της δουλειάς μου (διδάσκω το TOEIC-Test of English for International Communication) έχω σαν μαθητές μου κυρίως Δ.Υ που δεν έχουν πιστοποίηση  γλωσσομάθειας. Φέτος, οι περισσότεροι μαθητές μου είναι εκπαιδευτικοί μιας και ήρθε η ώρα τους για αξιολόγηση. Από δασκάλες δημοτικού μέχρι και λυκειάρχες άνδρες και γυναίκες καθώς και φιλολόγους, μαθηματικούς, χημικούς αλλά και αρκετούς από ΕΠΑΛ. Μεταξύ αυτών υπάρχουν πραγματικά διαμάντια και πολύ θα ήθελα τα παιδιά μου να τους είχαν καθηγητές. Οι περισσότεροι όμως είναι άτομα αδιάφορα ως προς την εκπαίδευση που προσφέρουν, ευθυνόφοβοι και ανίκανοι να ασκήσουν διοίκηση. Το μόνο που τους ενδιαφέρει είναι το πότε θα βγουν στη σύνταξη και πότε θα είναι αργία για να κάτσουν σπίτι. Αρκετά συχνά έχω δεχτεί ερωτήσεις του στυλ : "μήπως υπάρχει και κανένας άλλος τρόπος να πάρω το χαρτί για να μη κάθομαι τώρα να διαβάζω;...."

 

Γι' αυτό και λέω πως τελικά το ψάρι βρωμάει απ' το κεφάλι. Η δε πτυχή που θίγει ο Chris είναι εξαιρετικά σοβαρή ειδικά με μια πολιτεία ανίκανη να το αντιμετωπίσει.

 

 

Θα με ενδιέφερε πολύ αν έκανες μια εκτίμηση (βάσει της τριβής-εμπειρίας σου με το θέμα) για το ποσοστό διαμαντιών/σκατών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και καλά με τα κλωτσομπουνίδια, με το ηλεκτρονικό bullying τί κάνεις??

Υπάρχουν εκατοντάδες άρθρα επ' αυτού στο net.

Ελληνικά και Αγγλικά.

 

Θα με ενδιέφερε πολύ αν έκανες μια εκτίμηση (βάσει της τριβής/εμπειρίας σου με το θέμα) για το ποσοστό διαμαντιών/σκατών.

Εμένα ΚΑΘΟΛΟΥ.

Μην αρχίσουμε πάλι με τα ίδια και τα μύδια και τα γίδια.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η δε πτυχή που θίγει ο Chris είναι εξαιρετικά σοβαρή ειδικά με μια πολιτεία ανίκανη να το αντιμετωπίσει.

Η αμερικάνικη, γερμανική, αγγλική πολιτεία....πώς το έχει αντιμετωπίσει?

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν εκατοντάδες άρθρα επ' αυτού στο net.

Ελληνικά και Αγγλικά.

 

 

Και που να δείς πόσα άρθρα υπάρχουν γύρω από το sex (σε όλες τις γλώσσες του πλανήτη).

Θα τα διαβάσεις πριν κοιμηθείς με την σύντροφό σου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου