Προς το περιεχόμενο

Bullying-Ένα κοινωνικό φαινόμενο σε έξαρση


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα συμφωνήσω με τον Κώστα.

Ένας συμμαθητής μου , που απλώς κάποτε αντιστάθηκε, "έπρεπε" κάθε μέρα να φεύγει με συνοδεία γονιού και αδερφού για τον μαλάκα και την παρέα του που τον περίμεναν στο σχόλασμα.

Κάθε εβδομάδα ερχόταν η μάνα του στον διευθυντή, ο οποίος πέρα από συστάσεις στο μαλάκα, δεν μπορούσε να κάνει πολλά γι΄αυτούς που περίμεναν έξω καθότι ήταν εξωσχολικοί .

 

 

Ι CAN ONLY SHOW YOU THE DOOR, NEO

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 105
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Οι μαθητές μου δεν νομίζω ότι αποτελούν αντιπροσωπευτικό δείγμα για να βγάλει κανείς συμπεράσματα. Εμπειρικά θα έλεγα πως το ποσοστό των "διαμαντιών" εκπαιδευτικών δεν υπερβαίνει το 20% του συνόλου και αναφέρομαι σε αυτούς με τους οποίους έχω επαγγελματική σχέση. Πληροφοριακά πάντως και στο χώρο της εκπαίδευσης θα βρει κανείς και μεγάλο αριθμό τίτλων σπουδών των οποίων η γνησιότητα αμφισβητείται και δεν αναφέρομαι μόνο στην πιστοποίηση γλωσσομάθειας αλλά και στον πανεπιστημιακό τίτλο σπουδών. Χαρακτηριστικό παράδειγμα, είναι εκπαιδευτικός και αξιολογητής μάλιστα άλλων εκπαιδευτικών που είχε χαρτιά "μαϊμού". Ευτυχώς (γι' αυτόν) λόγω της συνδικαλιστικής του δράσης, τον "απέσυραν" και τον συνταξιοδότησαν στα γρήγορα.

I was baptized in Muddy Waters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμπειρικά θα έλεγα πως το ποσοστό των "διαμαντιών" εκπαιδευτικών δεν υπερβαίνει το 20% του συνόλου

...όπως σε όλα δηλ τα επαγγέλματα... ;)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και που να δείς πόσα άρθρα υπάρχουν γύρω από το sex (σε όλες τις γλώσσες του πλανήτη).

Θα τα διαβάσεις πριν κοιμηθείς με την σύντροφό σου?

Αν έχουν κάποια εγκυρότητα, δεν τα έχω γράψει εγώ και με βοηθήσουν, γιατί όχι...

 

Έχω διαβάσει για ΠΟΛΥ σοβαρότερα θέματα και έχω βρει άκρη.

Είναι τι ψάχνεις, που το ψάχνεις, πως το ψάχνεις και αν μπορείς να το ανανγνωρίσεις όταν το δεις.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνήσω με τον Κώστα.

Ένας συμμαθητής μου , που απλώς κάποτε αντιστάθηκε, "έπρεπε" κάθε μέρα να φεύγει με συνοδεία γονιού και αδερφού για τον μαλάκα και την παρέα του που τον περίμεναν στο σχόλασμα.

Κάθε εβδομάδα ερχόταν η μάνα του στον διευθυντή, ο οποίος πέρα από συστάσεις στο μαλάκα, δεν μπορούσε να κάνει πολλά γι΄αυτούς που περίμεναν έξω καθότι ήταν εξωσχολικοί .

 

 

 

Οι μαλάκες υπήρχαν, υπάρχουν και θα υπάρχουν (όπως και οι εκκολαπτόμενοι μαλάκες σε κάθε σχολείο). Το θέμα είναι τι κάνουμε εμείς σαν μη-μαλάκες γονείς, αντιμετωπίζοντας την κάθε περίπτωση ξεχωριστά βάσει της κουλτούρας/αρχών/αξιών μας.

Ιδιωτικά και ενδοοικογενειακά πάντα, επειδή δυστυχώς βλ. Epicouris παραπάνω.

 

Και φυσικά συμφωνώ με τον Audiokostas στο ότι η βία κόντρα στην βία δεν είναι ποτέ βιώσιμη και ρεαλιστική λύση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι μαθητές μου δεν νομίζω ότι αποτελούν αντιπροσωπευτικό δείγμα για να βγάλει κανείς συμπεράσματα. Εμπειρικά θα έλεγα πως το ποσοστό των "διαμαντιών" εκπαιδευτικών δεν υπερβαίνει το 20% του συνόλου και αναφέρομαι σε αυτούς με τους οποίους έχω επαγγελματική σχέση. Πληροφοριακά πάντως και στο χώρο της εκπαίδευσης θα βρει κανείς και μεγάλο αριθμό τίτλων σπουδών των οποίων η γνησιότητα αμφισβητείται και δεν αναφέρομαι μόνο στην πιστοποίηση γλωσσομάθειας αλλά και στον πανεπιστημιακό τίτλο σπουδών. Χαρακτηριστικό παράδειγμα, είναι εκπαιδευτικός και αξιολογητής μάλιστα άλλων εκπαιδευτικών που είχε χαρτιά "μαϊμού". Ευτυχώς (γι' αυτόν) λόγω της συνδικαλιστικής του δράσης, τον "απέσυραν" και τον συνταξιοδότησαν στα γρήγορα.

 

Είστε επιεικής κύριε epikouris.

ο χρόνος αρκετός 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχουν κάποια εγκυρότητα, δεν τα έχω γράψει εγώ και με βοηθήσουν, γιατί όχι...

 

Έχω διαβάσει για ΠΟΛΥ σοβαρότερα θέματα και έχω βρει άκρη.

Είναι τι ψάχνεις, που το ψάχνεις, πως το ψάχνεις και αν μπορείς να το ανανγνωρίσεις όταν το δεις.

 

Ι΄ll take your word for that και πάω πάσσο...

Προσωπικά είμαι της σχολής "εξαντλώ τα δικά μου resources πρώτα και μετά καταφεύγω για βοήθεια στο internet". 

 

But its just me.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά είμαι της σχολής "εξαντλώ τα δικά μου resources πρώτα και μετά καταφεύγω για βοήθεια στο internet". 

But its just me.

Δεν είσαι εσύ μόνο.

Είναι το αυτονόητο.

Γνωρίζω --> πράττω

Δεν γνωρίζω --> πρέπει να μάθω

Πρέπει να μάθω --> πρέπει να ψάξω πηγές

 

Μπορεί να γίνεται κι αλλιώς αλλά εγώ έτσι τις ξέρω τις εξισώσεις.  ;D

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάνω στην ώρα η παρέμβαση του Ανέστη. Ένα από τα προβλήματα που αντιμετώπισα όταν ζήτησα από τη σχολική σύμβουλο την παρέμβαση παιδοψυχολόγου που όχι μόνο προβλέπει αλλά και επιβάλλει η νομοθεσία σε τέτοιες περιπτώσεις, ήταν όταν κάποιοι από το σύλλογο γονέων και κηδεμόνων φοβήθηκαν μήπως μετατραπεί το σχολείο σε "ψυχιατρείο" όπως δήλωσαν. Πολλοί σύλλογοι γονέων έχουν διακοσμητικό ρόλο και όχι ρόλο ουσίας. Τους αρκεί να διοργανώνουν εκδρομές, να κόβουν βασιλόπιτες  και να κάνουν αποχαιρετιστήρια δώρα σε δασκάλους που μετατίθενται ή συνταξιοδοτούνται. Οι περισσότεροι πρόεδροι είναι αποτυχημένοι συνδικαλιστές (έχω παραδείγματα αρκετά).

I was baptized in Muddy Waters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου