Προς το περιεχόμενο

Ταινία μικρού μήκους για τον σχολικό εκφοβισμό


freerock1974

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με αφορμή το θέμα που άνοιξε για τον σχολικό εκφοβισμό στο φόρουμ,μοιράζομαι μαζί σας μια ταινία μικρού μήκους που έφτιαξα με τους μαθητές μου σε συνεργασία με εναν πολύ καλό συνάδελφο(υποδύεται τον δάσκαλο της τάξης)για το θέμα αυτο πριν από ένα μήνα.

 

Ας μην  παρεξηγηθώ για τη μη  συμμετοχή  μου στο υπάρχον thread.

Τα κακώς κείμενα στην εκπαίδευση,έχουν βαθύτατες ρίζες στην επί χρόνια νοσηρή νοοτροπία της ελληνικής κοινωνίας και έχουμε ευθύνη όλοι.

 

Για την δημοσιοποίηση της παρακάτω ταινίας υπήρξε φυσικά υπογεγγραμένη έγκριση των  γονέων&κηδεμόνων αλλά και προφορική παρότρυνση από την διοίκηση της Π.Ε. του νομού  μας.

 

Η ταινία γυρίστηκε με φωτογραφική μηχανή.

 

Θέλω να μοιραστώ μαζί σας το ότι τα παιδιά συνεργάστηκαν με την ψυχή τους και όχι με το ζόρι για να πουμε οτι κάναμε ''κατι''.

Παραμένω εντυπωσιασμένος από τα ταλέντα που  αναδείχθηκαν μεσα απο  αυτή τη  δραστηριότητα.

 

Τα εύσημα στα παιδια!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 23
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Κρίμα, τι πρόβλημα υπάρχει? Δεν λύνεται?

 

H ταινια εχει φαει αποκλεισμο για πνευματικα δικαιωματα σε εργο του Σοπεν σε καποιες χωρες.

Εικαζω οτι το sharing ειναι περιορισμενο.

 

Πατηστε στο Youtube ''σχολικος εκφοβισμος Αμυγδαλεωνας''.

 

Ειναι  η πρωτη που  εμφανιζεται.(λογικα..) :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σ΄ευχαριστώ για ένα σωρό πράγματα (που δεν έχει νόημα να απαριθμήσω), που αυτή η ταινία έκανε σ' εμένα! :-*

 

Δέκα μέρες να γράφω δεν φτάνουν....

 

..... δάσκαλε, παιδαγωγέ, άνθρωπε.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Το μεγαλείο μια τέτοιας προσπάθειας είναι, πέρα από το καλλιτεχνικό προιόν-που είναι αναμφίβολα καταπληκτικό αλλά δευτευρεύον, και το μήνυμα-που αναμφίβολα περνάει και συγκινεί-βρίσκεται, πιστεύω, στην ίδια την διαδικασία, την συμμετοχή των παιδιών. Αυτό που εισπράττουν συμμετέχοντας σε μια τέτοια δράση, και άλλες σαν κι αυτή, μπορεί να καθορίσει τη στάση τους απέναντι στη ζωή για χρόνια μετά.

 

Εκπληκτικά τα παιδιά, εκπληκτικός και ο δάσκαλος τους. Μπράβο Σταύρο.

 

(στην to watch list με την μικρή μου... :) )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ειστε καλα! :)

 

Αυτό που εισπράττουν συμμετέχοντας σε μια τέτοια δράση, και άλλες σαν κι αυτή, μπορεί να καθορίσει τη στάση τους απέναντι στη ζωή για χρόνια μετά.

 

;)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου