Προς το περιεχόμενο

Μήπως πληρώνουμε τζαμπα για "παραγωγαρες"?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε κάποιο βαθμό σωστό (και το σκίτσο αστείο), αλλά οι καλές παραγωγές ακούγονται καλύτερα και στο ipod.

 

Άσε που δεν είναι καινούργιο φαινόμενο, αν σκεφτείς πόσοι άκουγαν(με) παλιότερα μουσική μόνο από φτηνά τρανζιστοράκια/φορητά κασετόφωνα/όλα-σε-ένα στερεοφωνικά (και το πικάπ μέσα στα "όλα"...).

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πληρωνουμε? ;D

 

Αυτοι που τις πληρωνουν, εχουν υπ οψιν τους, την μεγαλη μεριδα των ανθρωπων,

που θα ακουσουν τα εργα τους απο καποιο youtube, με τα ακουστικακια των λιγων ευρω,

η τα ηχειακια καποιου λαπτοπ. Παραλληλα ομως γνωριζουν οτι υπαρχουν ακροατες,

με απαιτησεις που θα καθησουν επι τουτου να ακουσουν.

Kαι το μικροφωνο της Barbie μια χαρα ηχογραφει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sorry για το οφτοπικ, αλλα... παρασύρομαι απο τα σκίτσα του αρχικού ποστ και απο το καταπληκτικό avatar του digisilence (copyleft  ;D  ;D ;D) και ποσταρω άσχετο με το θέμα βιντεακι με σκίτσα...

Συνεχίστε

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμ, εγω εχω αναμικτα συναισθηματα για το πρωτο σκιτσο...

 

Οκ, σωστα μετα απο μια παραγωγη με απιστευτης ποιοτητας μηχανηματα (transparent οσο δε παει) και φυσικα δεν βαζουμε και τον εταιρο καλλιτεχνη, τον ηχοληπτη κτλ) δεν νομιζω πως μεχρι χθες (αρκετα χθες) ο κοσμος ακουγε σε πολυ καλυτερης ποιοτητας ακουστικα... Ή ηχοσυστημα

 

(Να θυμισω το κατακλυσμο με τα Aiwa στα mid '90s)

 

Επισης, παλια ηταν καλυτερα που ο κοσμος ακουγε μουσικη απο κασσεττες στο walkman του κυριως;

 

Να θυμισω πως τουλαχιστον εγω ειχα χρυσωσει οχι τις normal κασσεττες αλλα εψαχνα τις chrome (αν θυμαμαι καλα :( ) για καλυτερη ποιοτητα

 

Σημερα ναι, υπαρχουν τα παμφθηνα ακουστικα απο κινα, διαφορων ποιοτητων,

 

αλλα κατα τη δικη μου ταπεινη γνωμη, η μουσικη στα αυτια μου εχει χαλασει λογω του υπερ- compression και της ελλειψης δυναμικης και feel στα περισσοτερα mainstream τραγουδια ;)

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

την καλη παραγωγη την κανεις πρωτα για σενα!

 

να εισαι ευχαριστημενος απο το αποτελεσμα και οταν μετα απο χρονια ξανακουσεις την δουλεια σου να πεις: ποπο ωραια δουλεια ειχαμε κανει τοτε χαλαλει τα λεφτα.

 

προσωπικα ειναι τα μοναδικα λεφτα που δεν τσιγκουνευομαι.

μακαρι να εβγαζα πολλα απο την μουσικη για να μπορω να ηχογραφω σε στουντιαρες με σουπερ εξοπλισμο.

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλλά οι καλές παραγωγές ακούγονται καλύτερα και στο ipod.

 

ΠΟΛΥ καλύτερα απο τις μη καλες....

 

Φυσικα αυτο δεν σημαινει οτι ΧΡΕΙΑΖΕΣΑΙ ολα αυτα που δειχνει το σκιτσο για να κανεις μια καλη παραγωγη.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΠΟΛΥ καλύτερα απο τις μη καλες....

 

Φυσικα αυτο δεν σημαινει οτι ΧΡΕΙΑΖΕΣΑΙ ολα αυτα που δειχνει το σκιτσο για να κανεις μια καλη παραγωγη.

Φυσικα και οχι.Το σκιτσο ΜΟΝΟ ως κακο αστειο μπορω να το εκλαβω μιας και εχουμε εδω μεσα (και εξω) ακουσει παραγωγες με ΠΟΛΥ λιγα χρηματα (εως τσαμπα) που ειναι καλυτερες απο τις "επαγγελματικες" που μας πλασαρουν καθε τοσο μερικοι μερικοι....Εχω ακουσει παραγωγες των 400 ευρω το κομματι και εχω ακουσει και με 0 ευρω και ηταν η μερα με την νυχτα....ΙΜΗΟ δεν παιζει ρολο ο εξοπλισμος ΑΛΛΑ αυτος που θα πας ΕΣΥ να του δωσεις να φτιαξει το κομματι.

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου