Προς το περιεχόμενο

Firebird lefthand bass body


BuddyL

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα παιδια, σημερα neck pocket.

8475451c-cd51-4c79-9a45-8b30a48121d2_zps217d0f96.jpg?t=1396069993

Στο συγκεκριμενο οργανο το pocket θελει 1,5 μοιρα κλιση για να λειτουργησει ο καβαλαρης.

e3e0ff67-39ab-4291-b1ec-5a7ad4626ab5_zpsf8735622.jpg?t=1396070105

Παμε για μαγνητες και φωλια ηλεκτρικων.

Guitar playing is a serious matter

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 39
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Μμμμ, μάλιστα. Εδώ είμαστε.  8)

 

Κάποιος να φωνάξει τον 79 γιατί έχω το φαΐ στη φωτιά και θα κολλήσει.  ;D

 

Το έχω πάρει πρέφα εδώ και μέρες, αλλά περιμένω να μαζευτούν επεισόδια και να καώ μετά με την ησυχία μου.

 

Εδώ είμαστε και περιμένουμε.  ;D

Τον Kwsta δεν βλέπω.

Και μιας και το φτιάχνετε από την αρχή και ωραία δουλειά θα κάνετε, δεν του κάνετε κι ένα pocket για να του βάλετε κι ένα μπράτσο (που παίζει και τον μεγάλο ρόλο) της προκοπής (αντί αυτό με το τσαρούχι στο headstock) όπως έκανε κι ο μακαρίτης o Entwistle με το Fenderbird ?

b14c8d96.jpgΑφού το σώμα δύσκολα θα φύγει, δώστε το όλο το Epiphone μαζί και φτιάξετο το καινούριο κουκλί για να μην κάνετε μισές δουλειές και το μετανοιώνετε μετά.

Άποψη μου βέβαια και δεν είναι απαραίτητα η σωστή.

 

Αστείε φεντεράκια, άκουσε με, νιώσε την συμπαντική σοφία μου σε όλο σου το είναι:

 

ο μακαρίτης άλλαξε μπράτσο για να έχει άπλα, να ξεμουδιάζει τις δαχτυλάρες σε πιό φαρδιά μπράτσα από το 1.5" μαμά. Το Epi δεν έχει τέτοιο πρόβλημα. 1.73". Liksis.

 

Επίσης, το silverburst είναι ζουμερό χρωματικά, μα απαίσιους πραγματικά μαγνήτες κιθάρας διαθέτει (γερμανική σύνταξη).

 

Αυτά, ελπίζω να βοήθησα.

 

 

I can actually hear difference between neck joints.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nice.

Ευχαριστω πολυ Hellfire.

Προχωραμε σε φωλιες μαγνητων. Τρυπησα με ενα forstner bit, εδω τα λενε τρυπανια μεντεσεδων νομιζω, για να αφαιρεσω οσο το δυνατον περισσοτερο ξυλο και να προστατεψω τα κοπτικα του ρουτερ, απο ας πουμε υπερβολικη χρηση.

93435a15-3d53-4195-9319-71a99fcab783_zps5e83f89f.jpg?t=1396158386

Μετα με ενα καλουπι στο περιγραμμα των μαγνητων τελειωσα με το ρουτερ τις φωλιες των μαγνητων.

ac5f8980-fb2a-4389-bbd3-3e8921330954_zpsb797dcbc.jpg?t=1396158512

Σημερα (ελπιζω) να τελειωσω και τη φωλια των ηλεκτρικων.

Guitar playing is a serious matter

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι μαγνήτες θα μπούν; Οι ορίτζιναλ του Epi; Και η γέφυρα;

 

Απ' οσα μεχρι στιγμης γνωριζω, θα μπουν οι δικοι του μαγνητες, η ιδια γεφυρα και τα ιδια ηλεκτρικα. Η αλλαγη θα ειναι η θεση του jack. To Epi το εχει μπροστα, ενω εμεις το θελουμε στο πλαι.

Συνεχιζουμε, σημερα φωλια ηλεκτρικων. Στα σημεια με τα βελη εχω σημειωσει τη νεα θεση του jack, οπου εχω αφησει περισσοτερο ξυλο, ουτως ωστε να ειναι πιο γερο.

3af20bd1-5143-477b-8223-e70a1994d25b_zps2070558c.jpg?t=1396242339

 

Προχωρουμε στο σκαψιμο της πατουρας για το καπακι των ηλεκτρικων. Εγινε στο pin router, ενα κρεμαστο router που "διαβαζει" απο κατω και κοβει απο πανω, για να μην κουραζω με τεχνικες λεπτομερειες.

2de1289a-0ed4-4d3f-bddd-6920afe39649_zps88892805.jpg?t=1396242488

 

Και τελειωμενο...

IMG_5895_zps8982b8d7.jpg?t=1396242628

Guitar playing is a serious matter

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ομορφιές κάνεις μάστορα. Ρώτησα για τους μαγνήτες επειδή οι μαμά δεν είναι κάτι ιδιαίτερο (και εδώ είμαι αρκετά ευγενικός) αλλά αν βολεύουν τον ιδιοκτήτη πάσο. Επίσης καλή ιδέα το πλαϊνό jack, για κάποιο λόγο σκέφτομαι να το κάνω και εγώ.

I can actually hear difference between neck joints.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ομορφιές κάνεις μάστορα. Ρώτησα για τους μαγνήτες επειδή οι μαμά δεν είναι κάτι ιδιαίτερο (και εδώ είμαι αρκετά ευγενικός) αλλά αν βολεύουν τον ιδιοκτήτη πάσο. Επίσης καλή ιδέα το πλαϊνό jack, για κάποιο λόγο σκέφτομαι να το κάνω και εγώ.

Ευχαριστω, φυσικα και δεν ειναι κατι ιδιαιτερο οι μαγνητες, αλλα αν θελει ευκολα στο μελλον θα μπορεσει να τους βελτιωσει. Το πλαινo jack ειναι δικη του ιδεα.

Σημερα τρυπησα και τοποθετησα το bridge. Τωρα περιμενω τον κατοχο να μου πει πως θελει να τελειωσει το σωμα, δηλαδη αν θα κανουμε τα γνωστα σκαλια, που ειναι και το trade mark του firebird.

IMG_5886_zps07f8ad3f.jpg?t=1396214482

Guitar playing is a serious matter

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αψογο μεχρι στιγμής, μεχρι να διαβάσω το pin routing με ξένισε να σε βλέπω τοσο κοντά στο κοπτικό του router ???

Το pin routing δινει ασφάλεια και ακρίβεια στο κόψιμο αλλά δεν ειναι ευκολα κατανοητό γι αυτόν που δεν έχει ασχοληθεί και νομίζει οτι μπορεί να κάνει την ίδια δουλειά με ελεύθερο ρούτερ.

Πολύ ωραία η σταθερή σου βάση για το ρούτερ, καλή συνέχεια :D

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αψογο μεχρι στιγμής, μεχρι να διαβάσω το pin routing με ξένισε να σε βλέπω τοσο κοντά στο κοπτικό του router ???

Το pin routing δινει ασφάλεια και ακρίβεια στο κόψιμο αλλά δεν ειναι ευκολα κατανοητό γι αυτόν που δεν έχει ασχοληθεί και νομίζει οτι μπορεί να κάνει την ίδια δουλειά με ελεύθερο ρούτερ.

Πολύ ωραία η σταθερή σου βάση για το ρούτερ, καλή συνέχεια :D

Ευχαριστω πολυ. Οταν γνωριζεις τι κανεις δεν κινδυνευεις, ειναι ο σεβασμος και οχι ο φοβος προς τα εργαλεια, που σου δινει ασφαλεια κατα τη χρηση τους. Αν σ' ενδιαφερει το συγκεκριμενο pin router, ευχαριστως να σου γραψω λεπτομερειες.

Συνεχιζοντας, ο κατοχος απεφανθη οτι προτιμα contour στην πλατη και "σκαλια" στο προσωπο του σωματος, οποτε προχωραμε...

Ξανα στο pin router.

IMG_5898_zps5acd90dd.jpg?t=1396525010

IMG_5900_zpsb4c4f865.jpg?t=1396525133

Ακολουθει το contour της πλατης.

Guitar playing is a serious matter

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου