Προς το περιεχόμενο

Yamaha mm6 & παραμόρφωση ?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω πάρει ένα yamaha mm6 μεταχειρισμένο κάποιους 5 μήνες πίσω.

Η χρήση του είναι μόνο για εκμάθηση.

Ολα καλά τον πρωτο καιρό αλλά εδω και ένα μηνα μου κάνει ενα είδος παραμόρφωσης στον ηχο ενώ παίζω .

Αν υποθέσουμε πως οι νότες του grand piano είναι φλατ για όσο διαρκούν , αυτό βγάζει ενα ήχο αυξομειούμενο , σαν να έχει μπει αρμονική μέσα.

Το κουλό είναι πως ΔΕΝ το κανει πάντα.Αν υποθεσουμε πως το λειτουργω κάποια 1-2 ώρες την μέρα μπορεί να το κάνει 2 φορες μπορεί και να μην το κάνει για αρκετές μερες

Εχω δοκιμάζει να βγάλω το usb απο πάνω , το systain της Μ-audio, τα  ηχεια, τα ακουστικά.Εβαλα το τροφοδοτικό του να παίρνει απο το Line-interactive ups που εχω.

Να αναφέρω πως το προβλημα λύνεται με ενα Power cycle.....

 

Μίλησα με naka και μου είπαν να το στρεσαρω βαζοντάς το να κάνει λουπες (με το demo πχ) ώστε να δούμε αν και πότε το κανει.

 

Καμμία ιδέα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω αν μπορεί να σας δωσει μια ιδεα αλλά παταγα το μεσαιο C και εγραφα τον ηχο με το κινητο.Δεν είναι οτι καλυτερο αλλα ειναι ξεκαθαρο.

Το δευτερο είναι το παραμορφωμένο....

record20140329120157.mp3

record20140329120108.mp3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι, αυτό είναι το θέμα.

Είμαι ακόμα στην εκμάθηση,δεν τα χρησιμοποιώ αυτά .

Άλλα ακόμα και όταν κάνει το πρόβλημα και τα κουνήσω αυτά, ΔΕΝ σταματάει αυτη η παραμόρφωση....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Αν το έχεις συνδεδεμένο μέσω Midi ή Usb με κάποιο πρόγραμμα κλπ, μπορεί κάποια εντολή να δημιουργεί - (ενεργοποιεί για την ακρίβεια) το modulation στον ήχο, τον όποιον ήχο πιάνο - βιολιά κλπ.

Αν το κάνει από μόνο του τότε κατά πάσα πιθανότητα κάποιο πρόβλημα έχει το όργανο.

Κοίταξέ το.

 

Πάντως δεν είναι παραμόρφωση με την έννοια που γράφεις στον τίτλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Συγχωρήστε την άγνοια  μου αλλά δεν έχω εμβαθύνει αρκετά, όχι ακόμα ,όχι με τις ορολογίες.

 

Αυτό με το USB πιθανότατα να έχει βάση.

Συμπίπτει χρονικά και με την αναβάθμιση σε windows 8.1 του Η/Υ

Αποσύνδεσα χθες και έβαλα το demo να παίζει για 3 ώρες χωρίς προβλήματα. Στο παρελθόν το είχα δοκιμάσει αλλά μόνο αφότου παρουσιαζόταν το πρόβλημα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου