Προς το περιεχόμενο

τριξιμο σε ηλεκτροακουστικη


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα εχω μια ηλεκτροακουστικη Washburn η οποια πριν ενα μηνα περιπου ειχε ενα αναπαντεχο ατυχημα.

 

Με καποιο τροπο ο 2χρονος γιος μου καταφερε να την πεταξει απο το μπαλκονι του 3ου οροφου, τον ειδα τελευταια στιγμη αλλα το μονο που καταφερα ηταν να παρακολουθησω την πτωση της.

Για καλη της τυχη επεσε πανω σε ενα θαμνο εκανε ‘’γκελ’’ και ξαπλωσε μπρουμητα.

Εκτος απο το γεγονος οτι ξεκουρδηστικε δεν εσπασε τιποτα, αλλα τωρα αρκετες νοτες κυριως στις μπασες χορδες και απο το 5ο ταστο και μετα τριζουν,ακουγεται απο τον καβαλαρη ο οποιος ομως δεν δειχνει να εχει τζογους.

 

Εχει κανεις καμια ιδεα τι μπορω να κανω πριν τη παω σε καποιο μαστορα?

το ''πάσο'' τρώει το λουκούμι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από αυτά που λες υποθέτω ότι η βέργα μέσα στο μανίκι στράβωσε λίγο. Τσέκαρε λίγο το intonation για να είμαστε σίγουροι ότι δεν κουνήθηκε και ο κάτω καβαλάρης. Επίσης τσέκαρε αν τα τάστα είναι στη θέση τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και το intonation και το action ειναι σωστα, οι νοτες στα τελευταια ταστα παιζουν καθαρα,επεισης οι χορδες ανοικτες δεν τριζουν.

Τωρα που ξανακοιταω το μπρατσο μαλλον 3 ταστα εχουν σηκωθει προς τα πανω...χμ...

μαλλον δυσκολο να επεμβω εγω.

το ''πάσο'' τρώει το λουκούμι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και το intonation και το action ειναι σωστα, οι νοτες στα τελευταια ταστα παιζουν καθαρα,επεισης οι χορδες ανοικτες δεν τριζουν.

Τωρα που ξανακοιταω το μπρατσο μαλλον 3 ταστα εχουν σηκωθει προς τα πανω...χμ...

μαλλον δυσκολο να επεμβω εγω.

 

Αν απλά έχουν βγει από τη θέση τους δοκίμασε με ένα σφυράκι να τα βάλεις μέσα. Αν δεις ότι δε γίνεται μη τη χαλάσεις χειρότερα. Πήγαινε σε μάστορα. Ο ήχος είναι ίδιος? Εννοώ είσαι σίγουρος ότι και μέσα στο σώμα όλα είναι στη θέση τους?

 

Χαλάλι του του μπόμπιρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ο ηχος ειναι ιδιος, δεν θα το διακινδινευσω να το κανω μονος μου, μη την αποτελιοσω εγω

σε ευχαριστω παντως για τη βοηθεια.

το ''πάσο'' τρώει το λουκούμι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχεις υποψία ότι τα τάστα πειράχτηκαν τότε το πιό καλό θα ήταν να στην κοιτάξει κάποιος μάστορας γιατί δεν παίρνεις απλά ένα σφυρί και τα χτυπάς να έρθουν στην θέση τους.

 

Ο μάστορας πέρα από το να τα χτυπήσει για να μπουν σωστά θα κοιτάξει και να είναι στην σωστή ευθυγράμμιση και αν χρειαστεί να κάνει fret leveling και crowning.

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου