Προς το περιεχόμενο

Κάρτα ήχου(interface) για Axe Fx Ultra


BillTrantos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

metalmike δεν ειναι το αποτελεσμα κακο ουτε και με το pod

που εχω το εχω συνδεσει και εγω αλλα δεν ειναι και αυτο

"Το Axe Fx Ultra χρειάζεται audio interface για να αποδώσει στο 100%"

κατα την γνωμη μου παντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 23
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δεν συζητάμε για line in ενσωματωμένης κάρτας ήχου vs external audio interface που είναι χαώδης η διαφορά, αλλά για σύνδεση του ΑxeFx με αναλογικό ή ψηφιακό τρόπο με την κάρτα ήχου που θα πάρει! Αν θεωρείτε πως η διαφορά στον ήχο μεταξύ αναλογικής και ψηφιακής σύνδεσης είναι τόσο μεγάλη, ειδικά με μια κάρτα ήχου τελευταίας γενιάς όπως η scarlet, τότε πάω πάσο :)

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μα φυσικα και δεν μιλαω για καρτα on board αλλα για το δευτερο

και η διαφορα δεν ειναι η τεραστια ειδικα στην μιξη αλλα ειναι

υπαρκτη.καποιους τους ενοχλει και καποιους οχι.παω πασο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Παιδιά είμαι ανάμεσα στην Tascam US 366 και στην Focusrite 2i2.Μάλλον για την πρώτη με βλέπω,λόγω versatility!Σήμερα θα ξέρω το ακριβές μου budget,οπότε θα κρίνω καλύτερα τότε! :)

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει λόγος να περάσει το σήμα από D/A και μετά πάλι A/D.

Παίρνεις κατευθείαν την ψηφιακή έξοδο και ξεμπλέκεις.

Πρώτον αυτό, και δεύτερον δεν σε νοιάζει αν η κάρτα έχει καλούς A/D converters, από την στιγμή που θα χρησιμοποιείς μόνο αυτούς του Axe.

Πρόσεξε μόνο ότι το sampling rate του Axe, είναι fix στα 48kHz (24-bit), και θα πρέπει να ρυθμίσεις την κάρτα σου ανάλογα.

 

To midi i/o στην κάρτα ήχου επίσης δεν το χρειάζεται, για το Axe-Edit το μόνο που χρειάζεται είναι ένα καλώδιο midi-to-usb για να συνδέσει το AxeFx με το pc.

Στην περίπτωση της Tascam US 366 (που δεν έχει midi i/o) θα χρειαστείς και αυτό, που θα λειτουργεί ως midi interface.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.thomann.de/gr/emu_0404_usb.htm (ψάξ΄το όμως λίγο με τους drivers σε windows 7 x64)

 

Επίσης μπορεί να πετύχεις στα λεφτά αυτά καμία ΝΙ Komplete Audio 6 ή Focusrite Scarlett 6i6 ή M-Audio Fast Track C400 μεταχειρισμένες, η 3η έχει 169 ευρώ καινούργια πάντως!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Θα ήταν προτιμότερο πιστεύω στην περιπτωση σου να διάλεγες μια κάρτα με spdif i/o ώστε να μην χρησιμοποιείς ξανά a/d και μετά d/a convertion για να περάσεις το σήμα στο pc.

Όπως λένε και παραπάνω προτιμότερο θα ηταν να είχε και Midi i/o ωστε να μην μπλέκεις με έξτρα midi το usb καλώδια για να χρησιμοποιείς τον editor.

 

Αλήθεια γιατί δεν επέλεξες την tascam που ήταν η πρώτη σου επιλογή

ή πχ την fast track C400 που σου πρότειναν παραπάνω?

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου