Προς το περιεχόμενο

Σύγχρονη φιλοσοφία... Από τον πατέρα μου!


Nikolas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

Λοιπόν,

 

Ο πατέρας μου είναι, αυτή τη στιγμή 78 ετών (and counting... thank God). Έχοντας ζήσει μια ζωή ως ακαδημαϊκός (καθηγητής καρδιολογίας, πρόεδρος της καρδιολογικής εταιρίας Ελλάδος, κοκ) πλέον το έχει ρίξει στη φιλοσοφία. Έχει εκδόσει 2-3 βιβλία (εξαιρετικά ενδιαφέροντα, αλλά είναι και πατέρα μου... τι να πω), και τώρα βγάζει κάθε εβδομάδα από 1 βίντεο στο youtube που είναι παρουσιάσεις powerpoint βασικά με κείμενά του και τον ίδιο να τα διαβάζει.

 

Θεωρώ ότι τα βίντεο έχουν, επίσης μεγάλο ενδιαφέρον, οπότε και τα λινκάρω εδώ...

 

Καλή... διασκέδαση...

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

https://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=l3ZljK1tgXc

 

Πολλά βιντεο, αλλά δε γίνεται κι αλλιώς. Περιμένουμε, και οι δύο, σχόλια σας... Αν θέλετε διαδώστε τα βίντεο σε φίλους σας κλπ. Δεν υπάρχει (προφανώς) οικονομικό κέρδος...

 

Νικόλας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειδα το πρωτο βιντεο και δεν αντεξα να μην γραψω απο ενθουσιασμο.

Εχω πατέρα αναλόγου βιογραφικου αλλα δυστυχως ειναι πιο ρηχος (κυρίως απεναντι μου) φιλοσοφικα και ενω ειμαστε και φίλοι, δεν μπορουμε να εμβαθυνουμε γιατι μας χωριζει τεράστιο χάσμα αντίληψης.

Πλακωνομαστε στο τελος και με λεει τρελό και μου τη βαράει. Με γειωνει.

 

Απο την αλλη με εχει αναγκη για καθημερινα πραγματα και ολο σε εμενα απευθύνεται. Μου χει φαει τα συκώτια.

 

Οι προσεγγίσεις του και ο τρόπος που διατυπώνει μου ταιριάζουν πάρα πολυ.

Ετσι προσπαθω να κανω κι εγω στα ποστ που εχω κανει στην espresso (lol)

 

Να ενας άνθρωπος που θα μπορούσε να με καταλάβει, που θα του εκανα πολλές ερωτήσεις, θα του παρέθετα πολλές απόψεις για να τις ερμηνεύσει, να τις αναλύσει σε φιλοσοφικό επίπεδο, μακριά απο δογματισμούς.

 

Εισαι τυχερός Νικόλα.

Θα ηθελα να του πάρω συνέντευξη.

 

Σιγουρα θα δω και τα υπόλοιπα και θα παρακολουθω φανατικα το κανάλι,

Κανω εγγραφή.

 

 

 

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Παιδιά, με συγκινείται! Σοβαρά...

 

Ναι, είναι ωραίος τύπος ο μπαμπάς μου! :)

 

Φοξξξ, το ένα του βιβλίου είναι αυτό:

http://www.biblionet.gr/book/121155/%CE%A3%CE%B9%CE%B4%CE%B5%CF%81%CE%AE%CF%82,_%CE%94%CE%B7%CE%BC%CE%AE%CF%84%CF%81%CE%B7%CF%82_%CE%91./%CE%91%CF%80%CE%BB%CE%AC

 

Το δεύτερο είναι αυτό: http://www.biblionet.gr/book/182948/%CE%A3%CE%B9%CE%B4%CE%B5%CF%81%CE%AE%CF%82,_%CE%94%CE%B7%CE%BC%CE%AE%CF%84%CF%81%CE%B7%CF%82_%CE%91./%CE%95%CE%B3%CF%8E_%CE%BA%CE%B1%CE%B9_%CE%B5%CE%BC%CE%B5%CE%AF%CF%82,_%CF%83%CF%85%CE%B6%CE%AE%CF%84%CE%B7%CF%83%CE%B7_%CE%BC%CE%B5_%CF%84%CE%BF%CE%BD_%CE%B5%CE%B1%CF%85%CF%84%CF%8C_%CE%BC%CE%BF%CF%85

 

Και τα δύο περιέχουν τις ιδέες που περιγράφει εδώ, αλλά με περισσότερα λόγια, φυσικά! ;D

 

Επιπλέον υπάρχει και ένα παραμύθι, καθώς και καρδιολογικά βιβλία, που κανέναν δεν ενδιαφέρουν εδώ... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Αν το παρατραβήξω θα μπορούσα να πω ότι με τις συζητήσεις με τον πατέρα μου τόσα χρόνια, ίσως και να τον έχω επιρρεάσει σε ένα μικρό βαθμό.

 

Αλλά κατά τα άλλα ΟΛΑ τα εύσημα πάνε στο μπαμπά, και όχι σε μένα! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει αρκετό μεράκι κι αρκετή ταπεινοφροσύνη που είναι και τα δύο αξιοθαύμαστα. Δε θα έλεγα βέβαια το ίδιο και για το γεμάτο κλισέ περιεχόμενο, που δε φέρνει και πολύ σε φιλοσοφία, πολύ περισσότερο σύγχρονη!! Συγγνώμη!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Υπάρχει αρκετό μεράκι κι αρκετή ταπεινοφροσύνη που είναι και τα δύο αξιοθαύμαστα. Δε θα έλεγα βέβαια το ίδιο και για το γεμάτο κλισέ περιεχόμενο, που δε φέρνει και πολύ σε φιλοσοφία, πολύ περισσότερο σύγχρονη!! Συγγνώμη!!!

Ομολογώ ότι δεν έχω τη δυνατότητα να κρίνω αυτά που κάνει ο μπαμπάς, οπότε και ονόμασα μόνος μου το θρεντ (μην έχοντας και πολλές επιλογές)... :)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου