Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για αγορά synth!!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους.Θα ήθελα την βοήθεια σας στην επιλογή για synth.Ψάχνω κάποιο το οποίο να είναι -ας πούμε-το κεντρικό όργανο της δουλειάς μου.Το θέλω για ενορχηστρώσεις κυρίως.Αυτό που με ενδιαφέρει είναι 1) να έχει 88 βαρυκεντρισμένα πλήκτρα 2)οι ήχοι του πιάνου του να είναι πολύ καλή και και κοντά με αυτούς του ακουστικού.Από κει και πέρα θέλω να έχει και άλλα όργανα μέσα (όπως είπα το θέλω για ενορχηστρώσεις και κτλπ).Πέρα όμως για το studio, το χρειάζομαι να το παίρνω και σε lives για perfomances.Επίσης έχω ήδη έναν sampler (για την ακρίβεια ένα mpc 2000xl) και ένα korg z1.Ελπίζω να σας κατατόπισα κάπως...

Τι μου προτείνετε λοιπόν;Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ μικρό budget για κάτι καλό, θα δυσκολευτείς....

 

Ιδανική λύση είναι το Korg Kronos X, καλύπτει όλα όσα ζητάς και με full pc editor. Δεν ξέρω μήπως κοντά στα 2,000 βρεις απλό Korg Kronos όχι το Χ μεταχειρισμένο 88άρι σε αγγελίες.

 

Κάποιες άλλες εναλλακτικές λύσεις είναι τα Korg Triton Extreme, m3, Roland Fantom/Fantom-s, ίσως Clavia Nordwave ή κάποιο από τα Nord.

 

Γενικά πρέπει να ακούσεις πριν πάρεις κάτι και μάλλον κοιτάς σε μεταχειρισμένα, σε καινούργιο με τέτοια χρήματα λίγο δύσκολο. Θα δουλεύεις με περιβάλλον daw?

 

Προσπάθησε να αποφύγεις όργανα πριν το 2005.

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nα δεις αν μπορεις απο κοντα  Α) yamaha moxf 88

                                                B) Roland fa-08

                                                Γ) Kurzweil pc3 Le8

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ μικρό budget για κάτι καλό, θα δυσκολευτείς....

 

Ιδανική λύση είναι το Korg Kronos X, καλύπτει όλα όσα ζητάς και με full pc editor. Δεν ξέρω μήπως κοντά στα 2,000 βρεις απλό Korg Kronos όχι το Χ μεταχειρισμένο 88άρι σε αγγελίες.

 

Κάποιες άλλες εναλλακτικές λύσεις είναι τα Korg Triton Extreme, m3, Roland Fantom/Fantom-s, ίσως Clavia Nordwave ή κάποιο από τα Nord.

 

Γενικά πρέπει να ακούσεις πριν πάρεις κάτι και μάλλον κοιτάς σε μεταχειρισμένα, σε καινούργιο με τέτοια χρήματα λίγο δύσκολο. Θα δουλεύεις με περιβάλλον daw?

 

Προσπάθησε να αποφύγεις όργανα πριν το 2005.

 

Κοίτα σίγουρα θα ακούσω  κάτι πριν το πάρω.Απλά θέλω μια λίστα ώστε να ξέρω τι να κοιτάξω.Η αλήθεια είναι έχω σταματήσεις να δουλεύω με pc μιας και όλες τις ηχογραφήσεις και τις μίξης τις κάνω σε ένα roland vs 1880.Ναι κοιτάω για μεταχειρισμένα γιατί σε καινούργιο πάει πολύ ψηλά.

Το kurzweil k2600x πιστεύεις πως θα με κάλυπτε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Μέχρι 1200 άντε το πολύ 1500

Με αυτά τα χρήματα μπορείς να βρεις κάτι σε μεταχειρισμένο όπως Fantom-X8, Fantom-G8, Kronos-X 88άρη κλπ.

Θα σου πρότεινα όμως να πάρεις κάτι καινούργιο στα σίγουρα και το μόνο καινούργιο με εγγύηση σε αυτά τα χρήματα (οριακά) είναι το Yamaha MOXF 8.

http://www.thomann.de/gr/yamaha_mox_f8.htm

 

Δες τι θα σου προτείνουν και τα άλλα παιδιά και αναλόγως αποφασίζεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...σε αυτά τα χρήματα (οριακά) είναι το Yamaha MOXF 8.

Και εκει σταματας. Απλα κορυφαιο. Ερχεται με PC editor και το Cubase 7 AI, free φυσικα.

Full specs, videos και λεπτομερη reviews στο παρακατω λινκ:

 

http://www.noiz.gr/index.php?topic=200226.0

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα σίγουρα θα ακούσω  κάτι πριν το πάρω.Απλά θέλω μια λίστα ώστε να ξέρω τι να κοιτάξω.Η αλήθεια είναι έχω σταματήσεις να δουλεύω με pc μιας και όλες τις ηχογραφήσεις και τις μίξης τις κάνω σε ένα roland vs 1880.Ναι κοιτάω για μεταχειρισμένα γιατί σε καινούργιο πάει πολύ ψηλά.

Το kurzweil k2600x πιστεύεις πως θα με κάλυπτε;

 

Νομίζω ότι είναι αρκετά παλιό μοντέλο, μιλάμε για το 2000 και όχι δεν θα σε καλύψει. Καλή οι ήχοι του μεν αλλά ξεπερασμένη τεχνολογία.

 

Κορυφαία θεωρώ τα Korg Kronos & Roland Fantom & Fantom S, (όχι το παλιό το Fantom το πρώτο που βγήκε από το δεύτερο και μετά) και σαφώς το Fantom G, αλλά δεν ξέρω αν θα σε φτάσουν τα χρήματα γιατί οι 88 εκδόσεις σε αυτά τα μοντέλα ξεφεύγουν αρκετά.

 

Εάν δεν θες βαρυκεντρισμένο και μπορείς να πέσεις στα 61/76 πλήκτρα ένας απίστευτος κόσμος θα ανοιχτεί μπροστά σου, δεν θα χρειάζεται να κουβαλάς ούτε sampler ούτε τίποτα άλλο μαζί για live. Στο μέλλον κοίτα και για εργασία μέσω macbook μαζί με daw γιατί όλοι οι δρόμοι εκεί θα σε οδηγήσουν αργά ή γρήγορα, από την στιγμή που θα έχεις live. Γιαυτό λέω για πιο καινούργια μοντέλα. Τα παλιά θα σου βγάλουν τα σκώτια αργά ή γρήγορα και θα τα αι σιχτίρ.... ;D

 

Από εκεί και πέρα και το Ζ1 & το mpc τα θεωρώ λίγο ξεπερασμένα, ίσως για το studio ναι αλλά ειδικά το Ζ1 σε live δεν θα το έβγαζα. Βέβαια εξαρτάται και για τι είδος μουσικής μιλάμε.

 

Εάν μπορέσεις τσέκαρε σε μια αντιπροσωπεία το Kronos, δεν θα ξεκολλάς trust me!

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου