Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για αγορά synth!!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Νομίζω ότι είναι αρκετά παλιό μοντέλο, μιλάμε για το 2000 και όχι δεν θα σε καλύψει. Καλή οι ήχοι του μεν αλλά ξεπερασμένη τεχνολογία.

 

Κορυφαία θεωρώ τα Korg Kronos & Roland Fantom & Fantom S, (όχι το παλιό το Fantom το πρώτο που βγήκε από το δεύτερο και μετά) και σαφώς το Fantom G, αλλά δεν ξέρω αν θα σε φτάσουν τα χρήματα γιατί οι 88 εκδόσεις σε αυτά τα μοντέλα ξεφεύγουν αρκετά.

 

Εάν δεν θες βαρυκεντρισμένο και μπορείς να πέσεις στα 61/76 πλήκτρα ένας απίστευτος κόσμος θα ανοιχτεί μπροστά σου, δεν θα χρειάζεται να κουβαλάς ούτε sampler ούτε τίποτα άλλο μαζί για live. Στο μέλλον κοίτα και για εργασία μέσω macbook μαζί με daw γιατί όλοι οι δρόμοι εκεί θα σε οδηγήσουν αργά ή γρήγορα, από την στιγμή που θα έχεις live. Γιαυτό λέω για πιο καινούργια μοντέλα. Τα παλιά θα σου βγάλουν τα σκώτια αργά ή γρήγορα και θα τα αι σιχτίρ.... ;D

 

Από εκεί και πέρα και το Ζ1 & το mpc τα θεωρώ λίγο ξεπερασμένα, ίσως για το studio ναι αλλά ειδικά το Ζ1 σε live δεν θα το έβγαζα. Βέβαια εξαρτάται και για τι είδος μουσικής μιλάμε.

 

Εάν μπορέσεις τσέκαρε σε μια αντιπροσωπεία το Kronos, δεν θα ξεκολλάς trust me!

 

Η αλήθεια είναι ότι επιλέγω μηχανήματα τέτοιας χρονολογίας λόγο του ιδιαίτερου ήχου που έχουν τον οποίο και καρά γουστάρω. ;D

Σε 76 πλήκτρα δεν μπορώ να πάω μιας και παίζω πιάνο.Το καλύτερο για μένα θα ήταν αυτά που φτιάχνω από το sampler κτλπ να τα φορτώνω σε ένα workstation ώστε να μην χρειάζεται να το κατεβάζω σε lives και τις υπόλοιπες συνθέσεις να τις παίζω από το synth.

Στην αθήνα που μπορώ να να βρω αντιπροσωπεία για το kronos;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε 76 πλήκτρα δεν μπορώ να πάω μιας και παίζω πιάνο.

To Kronos X το 88ρι κοστιζει...4.100€. Στα 1200-1500€ που παιζεις δεν υπαρχει περιπτωση να το βρεις μεταχειρισμενο, ουτε καν το προηγουμενο Kronos 88. Αν θες να το ακουσεις παντως φανταζομαι το Bon Studio θα το εχει. Κανε κι ενα search στο Skroutz να δεις ποια αλλα μαγαζια το εχουν στην Αθηνα.

 

Το καλύτερο για μένα θα ήταν αυτά που φτιάχνω από το sampler κτλπ να τα φορτώνω σε ένα workstation ώστε να μην χρειάζεται να το κατεβάζω σε lives και τις υπόλοιπες συνθέσεις να τις παίζω από το synth.
Αυτο μπορεις να το κανεις με το Yamaha MOXF που σου προτεινα, το οποιο παιρνει εξτρα 1GB flash card για τα δικα σου δειγματα.

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Bon Studio Ζαίμη 6, Εξάρχεια αλλά υπάρχουν και άλλα μέρη δεν είναι ανάγκη να πας μόνο εκεί, όπως είπε κ ο waterfall. Το είπα στην αρχή το budget είναι χαμηλό για 88άρι, αλλά η τεχνολογία είναι τεχνολογία την πληρώνεις.

 

τώρα άμα πας πιεις και έναν καφέ και το ακούσεις μια ώρα δεν χάνεις και τίποτα θα πάρεις μια γνώμη. Το ίδιο πρέπει να κάνειςμε ότι πάρεις πριν αγοράσεις ότι σου κάθεται εσένα καλύτερο στο αυτί.

 

Εάν μπορεις πήγαινε και μια βόλτα από Tony's να ακούσεις κανα Clavia Nord, είναι ωραία μηχανήματα. Nord electro, nord piano, stage 2 μπορεί να σε συγκινήσου πιο πολύ από τα Korg.

 

άκου εδώ demo: http://www.nordkeyboards.com/

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 7 μήνες αργότερα...

έχω κάτι χρόνια να ψάξω την αγορά. Τελευταία φορά που αγόρασα αρμόνιο ήταν το 2005 που πήρα το korg pa50.

 

Θέλω να ρωτήσω, που πήγαν τα korg Triton, Triton extreme, Korg Le ? γιατί δεν τα βρίσκω σε κανένα site? έχουν αποσυρθεί από την αγορά;

έχω χάσει επισόδεια?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να ρωτήσω, που πήγαν τα korg Triton, Triton extreme, Korg Le ? γιατί δεν τα βρίσκω σε κανένα site? έχουν αποσυρθεί από την αγορά;

έχω χάσει επισόδεια?

 

Η σειρά των workstation/synths Triton τελείωσε το 2007 με την απόσυρση του Extreme και την κυκλοφορία του Μ3, το oποίο επίσης έχει αποσυρθεί πια. Οπότε αν τα ψάχνεις μόνο σε αγγελίες μεταχειρισμένων.

Forgive me Lord for I have synthed..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχω κάτι χρόνια να ψάξω την αγορά. Τελευταία φορά που αγόρασα αρμόνιο ήταν το 2005 που πήρα το korg pa50.

 

Θέλω να ρωτήσω, που πήγαν τα korg Triton, Triton extreme, Korg Le ? γιατί δεν τα βρίσκω σε κανένα site? έχουν αποσυρθεί από την αγορά;

έχω χάσει επισόδεια?

 

 

Δε έχεις χάσει επεισόδια έχεις χάσει 2-3 σεζόν Α+Β κύκλο ολόκληρες!!! ;D ;D 8)

 

μεταχειρισμένα βέβαια εννοείται μόνο από αγγελίες, υπάρχουν καλές προσφορές εάν ψάξεις κ διαθέτεις μετρητό το e-bay προσπάθησε να το αποφύγεις προτίμησε αγγελίες noiz κ αν πάρεις ποτέ κάτι να το δεις από κοντά να το ελέγξεις γιατί πολλά από τα όργανα αυτά έχουν κλείσει 2-3 σεζόν Βανδή σε live, 5-6 Πλούταρχου, Κοκκίνου κ Ρέμου μαζί με  Χατζηγιάννη στο Λυκαβητό κ 2-3 πανηγύρια με Θώδη άμα σε πω άσε τα εξτρα χριστουγεννιάτικα κ εκπομπές τύπου στην υγειά μας πριν πέσει η κρίση! ;D ;D :P

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τι δεν βρισκεις πλεον σε λογικη (εως γελοια) τιμη. Αλλα ακομα και με αυτες τις χαμηλοτατες τιμες, σχεδον τιποτα δεν κινειται λογω κρισης...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου