Προς το περιεχόμενο

Μπασοεταιριες και κατάταξη ατην παγκόσμια αγορά


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα ,

 

Εχει αρχίσει να με ενδιαφερει το μπάσο σαν όργανο και επειδη εχω μια πολυ ασαφή εικόνα επι του οργάνου και των εταιριών κατασκευής θα ήθελα αν μπορείτε να μου απαντήσετε στο εξής .

 

Αν υποθέσουμε οτι στις κιθάρες οι καλύτερες εταιρίες ειναι η gibson και η fender ... Ας πούμε οτι νούμερο δυο σε εμπορικότητα και ποιότητα ειναι η ibanez - esp και πάει λέγοντας , η αντίστοιχη κατάταξη στα μπασα πια ειναι ; Ποιες δηλαδη εταιρίες εχουν την καλύτερη σχεση εμπορικοτητας και ποιότητας ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

ΦΕΝΔΕΡ  ;)

 

Τώρα πέρα από την πλάκα, το καλύτερο είναι αυτό που σου κάνει. Οπότε το ερώτημα είναι τρόπο τινά, αφηρημένο.

 

Για εμένα ένα Jazz bass είναι το καλύτερο, αλλά αυτό είναι για εμένα  ;) ;D Και δεν νομίζω ότι υπάρχει κάποια «κατάταξη».

 

Μάλλον αυτό που θες IMHO είναι ήχος οργάνου. 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΦΕΝΔΕΡ  ;)

 

Τώρα πέρα από την πλάκα, το καλύτερο είναι αυτό που σου κάνει. Οπότε το ερώτημα είναι τρόπο τινά, αφηρημένο.

 

Για εμένα ένα Jazz bass είναι το καλύτερο, αλλά αυτό είναι για εμένα  ;) ;D Και δεν νομίζω ότι υπάρχει κάποια «κατάταξη».

 

Μάλλον αυτό που θες IMHO είναι ήχος οργάνου.   

 

Σε ευχαριστω πολυ για την απάντηση . Βασικα δεν ψάχνω να αγοράσω μπάσο μέσα απο αυτο το θρεντ απλα με ενδιαφερει να μάθω ποιες ειναι οι leading εταιρίες κατασκευής μπάσων ηλεκτρικών . Δηλαδη εντάξει η φεντερ απο οτι κατάλαβα ειναι μια απο αυτές . Μονο αυτη ; Warwick ας πούμε , pedula ? πως παει ; Σε εμπορικότητα και ποιότητα ... Ποιες ειναι οι κλασσικές εταιρίες που ξέρει ενας μουσικός μπασίστας ως τις καλύτερες στο χώρο ; Για κιθάρες ξέρουμε fender gibson , για μαγνητες Seymour Duncan dimarzio , για αυτοκίνητα Mercedes BMW για μπασα ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για κιθάρες ξέρουμε fender gibson ,

για μαγνητες Seymour Duncan dimarzio ,

για αυτοκίνητα Mercedes BMW

Πόσα λίγα ξέρεις.....

 

Βρε Άρη μου να μην σου ψέματα και με όλο το σεβασμό, μάλλον απλοϊκή έως ανούσια βλέπω την ερώτησή σου (αν υπάρχει τέτοια) αλλά μιας και σου απαντάω, δες εδώ http://guitargopher.hubpages.com/hub/Best-Bass-Guitar-Brand και εδω μία λίστα http://www.thetoptens.com/best-bass-brands/ μπας και σου φύγει ο καημός...

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πόσα λίγα ξέρεις.....

 

Βρε Άρη μου να μην σου ψέματα και με όλο το σεβασμό, μάλλον απλοϊκή έως ανούσια βλέπω την ερώτησή σου (αν υπάρχει τέτοια) αλλά μιας και σου απαντάω, δες εδώ μια λίστα http://www.thetoptens.com/best-bass-brands/ μπας και σου φύγει ο καημός...

 

Εντάξει ευχαριστω . Αυτο ήθελα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζω ότι αυτή η κατάταξη "στέκει" ...

είναι τι σου αρέσει εσένα !!

Σίγουρα όμως εάν θα μπορούσαμε να πούμε την φεντερ ώς top .. σίγουρα άλλη καλές εταιρίες είναι οι ibanez ,rickenbacker,warwick ... αλλά και πάλι παίζει η ποιότητα ! Στα περισσότερα brands υπάρχουν και τα καλά ,υπάρχουν και τα μέτρια ,αλλα και τα φτηνιάρικα.

Εγώ προσωπικά δεν θεωρώ ,τουλάχιστον δεν μου αρέσουν και ιδιαιτέρως, τα fender - squier ..όχι τόσο ήχου αλλά περισσότερο λόγω φιλοσοφίας της κατασκευής τους !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου