Προς το περιεχόμενο

θόρυβος από λαμπάτο reverb - -HELP


ex-bokos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αγαπητοί φίλοι,

Έχω έναν λαμπάτο ενισχυτή 35 watts A class with tube spring reverb. :D :D :D

(2 el 34 - 5 12 a7), το πρόβλημα είναι ότι ενώ ο ενισχυτής είναι super αθόρυβος στη λειτουργία του (για τάξη Α), μόλις πάω το ποτενσιόμετρο του reverb στη θέση 12 oclock έχω έναν έντονο βόμβο :( :( :( (ίδιας χρειάς με αυτόν που έχουμε όταν έχουμε συνδέσει το καλλώδιο με τον ενισχυτή και όχι με την κιθάρα), παράλληλα με τον θόρυβο βέβαια το reverb λειτουργεί κανονικά. Έχει κανείς καμιά ιδέα του τι μπορεί να συμβαίνει?

 

HELP HELP HELP

 

DIMITRIS

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τσεκαρε το καλωδιο που συνδεει το reverb tank με τον ενισχυτη,επισης αλλαξε τη λυχνια που οδηγει το reverb (reverb driver).

 

Καλο θα ηταν να μας ελεγες και τι ενισχυτη εχεις... :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

smf (sonic machine factory) 35 watter.

ξέρεις superfunk, to καλώδιο μάλλον είναι οκ, τώρα για τη λάμπα (sorry αν ακουστώ αστεςίος) αλλά πιά από τις 5 12α7 είναι?) πως το ελέγχω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον ενισχυτη δεν τον εχω δει ποτε μου,αλλα σιγουρα το manual του ή το site του κατασκευαστη θα λεει πια απο ολες ειναι (λογικα θα ειναι oι V4 (driver) & η V5 (return,mix) αλλα δεν παιρνω & ορκο..)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κι όμως νέοι μου 5 χ 12αχ7....εντω μεταξύ βρέθηκε και άκρη με την αλλαγή της drive tube of reverb και ο θόρυβος μειώθηκε αισθητά. :P :P ...τώρα μήπως γνωρίζει κανείς από που παίρνουμε ένα αξιοπρεπές power attenuator?> :?: :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θέλεις να μειωθεί *πραγματικά* ο θόρυβος,άλλαξε τις reverb λάμπες σε 12ΑΤ7.Οι JJ 12ΑΤ7 κάνουν ΠΟΛΥ καλή δουλειά σε reverb.

 

power attenuator? Να το κάνεις τι;

we don't need no stinkin' power attenuator! :lol: :lol:

Occam's razor makes the cutting clean.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φίλε roybaty,

καραρχίν το πείραμα με τις 12ατ7 έχει δοκιμαστεί εξ αρχής και όντως ο θόρυβος μειώθηκε αισθητά, δυστυχώς μειώθηκε όμως και το..reverb.

Βλέπεις κάτι παραπάνω ξέρει από μας ο mr SAMPSON ( σχεδιαστής κατά σειρά των matchless, badcat, smf και star). όμως το πρόβλημά μου λύθηκε με αντικατάσταση της παθούσης (τελικά) λάμπας.

Τώρα για τον attenuator... τον χρειάζομαι για να χαρώ το δριωε κανάλι του ενισχυτή σε εντάσεις δωματίου, αφού όπως φαίνεται...τσιμπάει ψηλά... :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

hotplate από τον thomann,εκτός κι αν βρείς drZ airbrake που είναι διάφανο και παίζει σε όλες τις ωμ-ικότητες.

Πάντως,έχε υπ'όψην σου πως:

1ον: o ήχος δεν θα είναι ο ίδιος (οι attenuators κομπρεσσάρουν)

2ον: επειδή οι περισσότεροι σύχρονοι-μικροί λαμπάτοι ενισχυτές δεν έχουν τα γομάρια μετασχηματιστές που είχαν οι παλιοί fender και marshall,η χρήση των attenuators πρέπει να γίνεται με φειδώ.

Occam's razor makes the cutting clean.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου