Προς το περιεχόμενο

Έξοδος σε καμπίνα από Hybrid 15W RMS, 4 Ohm ενισχυτή


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα!

 

Κατ'αρχήν, οι γνώσεις μου από ισχύ ενισχυτών, ηχείων  και πώς αλληλεπιδρούν είναι ελάχιστες! Αυτό που ψάχνω τώρα είναι κάποιες γρήγορες απαντήσεις σχετικά με έναν ενισχυτή.

 

Μόλις απέκτησα έναν combo Bugera BC-15, μία 12AX7 στην προενίσχυση, solid state poweramp, 15W RMS, ηχείο 8" Bugera Vintage 30W.

 

Τώρα, στα δικά μου αυτιά, μέσα στο σπίτι, ακούγεται ώς πάρα, πάρα πολύ δυνατός. Παίζω περίπου στο 1/8 του Volume, και στην μία απόπειρα να τον ανοίξω στο φουλ κατάφερα να παίξω μόνο 2-3 νότες - έχουν μωρά και οι δίπλα και οι από πάνω :-P . Παρά τα μωρά όμως, η ένταση ήταν πολύ μεγάλη, και δεν το περίμενα από 8" ηχείο.

 

Η ερώτηση είναι, αν ήθελα να τον μοντάρω, και να προσθέσω Speaker Out, θα μπορούσα ίσως να βγάλω live, βάζοντας τον πάνω σε μία 4x12 καμπίνα;

 

Η αντίσταση (impedance) είναι 4ohm. Δεν έχω καταλάβει βέβαια ακριβώς πώς μεταφράζεται αυτό στο τι καμπίνα μπορώ να βάλω πάνω...

 

Οποιαδήποτε πληροφορία ευπρόσδεκτη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διάβασε το συγκεκριμένο αρθράκι,

http://www.noiz.gr/index.php?action=articles;sa=view;article=784

 

Και ότι απορίες έχεις εδώ είμαστε!  :)

 

Χίλια ευχαριστώ! Νομίζω ότι κατάλαβα κάποια πράγματα!

 

Διορθώστε με αν κάνω λάθος :

Για Solid State 15W ενισχυτή, 4ohm, τον βάζω σε οποιαδήποτε καμπίνα 4ohm και πάνω. Απλά, αν η καμπίνα είναι 4ohm τότε παίρνω και την βέλτιστη απόδοση από τον ενισχυτή μου, προς τα ηχεία.

 

Θεωρητικά, τότε, αν τον έβαζα πάνω σε 4x12, 8ohm καμπίνα (το οποίο είναι το πιθανότερο σε μαγαζί), θα πάλευε live σε μικρό χώρο - μικρό μπαρ δηλαδή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστά!

 

Για την δεύτερη ερώτηση, αν η καμπίνα είναι 8Ω υπολόγισε ότι ο ενισχυτής θα αποδίδει περίπου 10W.

 

Κατάλαβα... Από θέμα έντασης όμως, σε ένα μικρό χώρο, από την εμπειρία σου πιστεύεις ότι θα μπορούσε να καλύψει; Προφανώς θα βγει και με μικρόφωνο, απλά λόγω έλλειψης εμπειρίας δεν ξέρω αν έχει νόημα να έπαιζα με κάτι τόσο μικρό σε δύναμη.

 

Sent from my ZP810 using Tapatalk

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν παίζεις με μικρόφωνο, δεν το συζητάμε - και με 4x12 καμπίνα?! - μια χαρά θα είσαι!

 

Ωραία! Οπότε θα κάνω την μοντα και θα το δοκιμάσω! Πρώτα στούντιο και μετά και live!

 

Sent from my ZP810 using Tapatalk

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου