Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια με βάψιμο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παίδες,

Είμαι λίγο άχρηστος σε σχέση με βαψίματα κλπ. έχω μια Jackson kelly BK Floyd rose και θα ήθελα να κάνω τα εξής:

- Βάψιμο όλου του chrome hardware σε μαύρο

- Βάψιμο του σώματος της κιθάρας σε μαύρο matte ή satin finish αντίστοιχα

Μπορεί παρακαλώ κάποιος να με βοηθήσει ώς προς το τι κάνω για να μην τη καταστρέψω;  ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Μπορεί παρακαλώ κάποιος να με βοηθήσει ώς προς το τι κάνω για να μην τη καταστρέψω;  ???

 

Καλημερα, χμ η απαντηση στο παραπανω λακωνικα ειναι:

 

"Μαλλον να την δωσεις να στην φτιαξει καποιος που ξερει" ;)

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σώμα, επειδή το θες μαύρο που είναι "σχετικά εύκολο" χρώμα, μπορείς να το πας σε έναν μάστορα, όχι απαραίτητα οργανοποιό (βαφέας επίπλων-μαραγκός κ.τ.λ.) να στο βάψει με "σχετικά" μικρό αντίτιμο. Τα μεταλικά μέρη, μόνος σου ξέχαστο, σε μάστορα θα σου στοιχίσει πολύ.... Τώρα βέβαια, αν θες να πειραματιστείς και να μάθεις σε ένα, απ ότι βλέπω, σχετικά φθηνό όργανο, που δεν σου "λέει" τίποτα πια, περί ορέξεως κολοκυθόπιτα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και κατι αλλο, εισαι σιγουρος οτι δεν θα βαρεθεις την αλλαγη (αν εν τω μεταξυ δεν κατσει καλα και το μερεμετι) και σκεφθεις πως "καλυτερα να την αφηνα οπως ειναι, και αυριο μεθαυριο (αν παιζει) να παρω καινουργια στα μετρα μου;

 

Γιατι αδερφε το G.A.Syndrom δεν θεραπευεται με τιποτα!

 

 

Υγ: Ξερεις ποσες γυρες εχει κανει το μυαλο μου τελευταια;

Απο το καινουργια κιθαρα les paul, σε strat, σε PRS,  σε δεν ξερω και εγω τι....

 

 

ΤΙΣ ΘΕΛΩ ΟΛΕΣ!!! ΠΕΙΡΑΖΕΙ;;!! :D

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ήθελα να τη βάψω γιατί τη πήρα δεύτερο χέρι και ειναι λίγο τιγκα στις γρατσουνιές και τα σπασίματα στο βερνίκι και τη βλέπω και πραγματικά τη λυπάμαι... Οπότε απο οτι κατάλαβα τα parts δεν βάφονται....Ααααα.... :/ Φνωρίζετε αδέρφια πως μπορώ να το κάνω μόνος μου καθώς δεν ξέρω πόσα θα μου πάρει ένας μάστορας γενικότερα και έτσι μπορώ να την κάνω λίγο πιο custom ίσως να κάνω και κανένα σχεδιάκι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που πας να μπλεξεις βρε?  ;D

ειναι λίγο τιγκα στις γρατσουνιές και τα σπασίματα στο βερνίκι
Ωραια ,Road Worn κατασταση  ;)

Οπότε απο οτι κατάλαβα τα parts δεν βάφοντα
Οπως σου ειπαν και παραπανω,ξεχασε το ,καλυτερα να παρεις καινουργια(αξιζη ομως?)

δεν ξέρω πόσα θα μου πάρει ένας μάστορας γενικότερα
Γιατι δε ρωτας?

Κοιτα βασικα αν την ξεγυμνωσεις απο το χρωμα και την πας ετοιμη για βαψιμο και κατσει και καποιος φιλοτιμος μαστορας που μαζι με τα δικα του σου ριξει και ενα βαψιματακι ,δεν θα σου παρει πολλα (εχει καπου στα 18 χρονια που πηγα μια δικη μου και την εκανε τζαμπα,μεταλικο μπλε απο Honda Civic ;D)

Και αντε την εβαψες,μετα θα την σεταρεις μονος (Floyd rose )?

Εγω λεω να συμβιβαστεις με την εμφανιση της ,μπαινεις σε περιπετειες και απο οτι καταλαβαινω δεν πιανουν τα χερια σου(δεν το λεω υποτιμητικα),αν επιαναν θα ηξερες πανω κατω πως να το κανεις και θα μας ρωτουσες αλλες λεπτομερειες .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Το ματ/σάτιν φινίρισμα είναι αρκετά πιο εύκολη διαδικασία και συγχωρεί πιο εύκολα, τυχόν λάθη ή απειρία.

 

Για diy καταστάσεις,

 

Θα χρειαστείς χώρο (κατά προτίμηση εξωτερικό, χωρίς να ενοχλείς).

Μερικά spray. (1 χρώμα, μαύρο, 1-2 clear satin ή clear matte)

Λίγο γυαλόχαρτο (400άρι).

 

Aφού ξηλώσεις όλο τo hardware, ξεκινάς με το γυαλόχαρτο και τρίβεις μέχρι να 'θαμπώσει' όλη η επιφάνεια.

 

Κρέμασε κάπου το σώμα της κιθάρας και ξεκίνα με το μαύρο. Κάνε δοκιμές πριν ρίξεις στην κιθάρα, για να δεις πώς απλώνει και να πάρεις λιγο τον αέρα. Το μυστικό είναι πολλές λεπτές στρώσεις.

 

Αφού καλύψεις με το μαύρο(3-4 χέρια), άφησέ το μια ημέρα.

 

Την επόμενη περνάς  το βερνίκι. 3-4 χέρια και πάλι.

 

Αφήνεις να στεγνώσει, μια-δυο μέρες.

 

Έτοιμος.

 

(κάνε όλη τη διαδικασία σε ένα άχρηστο κομμάτι ξύλου πριν πιάσεις την κιθάρα).

 

Για spray προτείνω είτε της Belton, είτε της Cosmoslac.(Nιτροαλκυδικά).

Οπωσδήποτε μάσκα.

 

Sorry για το βιαστικό post, δεν έχω και πολύ χρόνο στη διάθεσή μου. Αν θέλεις ρίξε και μια ματιά στο Google/Youtube. Σίγουρα θα βρεις κάτι.

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου