Προς το περιεχόμενο

Αυθαίρετο εμπόριο μεταχειρισμένων?


Kreonk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αναφέρομαι περισότερο σε άτομα τα οποία πραγματικά βρωμίζουνε τον χώρο με την παρουσία τους,είναι παράσιτα

 

αυτό που έχω παρατηρήσει εγώ,είναι ένα μαγαζί που πουλάει και καλά μεταχειρισμένα στο fleamarket....Πας να ψάξεις μεταχειρισμένα και σου βγαίνει η βιτρίνα του τύπου (ποιά βιτρίνα, όλο το εμπόρευμα)με κανονικότατες τιμές αγοράς..... 1500 καταχωρίσεις δικές του, και 3 απο ανθρώπους που πραγματικά πουλάνε κάτι δικό τους....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ποια δυνατοτητα μιλας Γερασιμε?Δεν το καταλαβα?Πρεπει να εχεις καποια δυνατοτηα να πουλησεις το μηχανημα σου?Αλλα σε αυτην την βαση που το θετεις,η λεξη δυνατοτητα απευθυνεται σε οσους εμπορευονται.Πρεπει να εχεις την δυνατοτητα να κοροιδευεις για να πουλας παραμυθι.Εγω ξερω φιλους,οι οποιοι απλα πουλανε κατι γιατι δεν τους κανει,και δεν κανουν καποια ιδιαιτερη προσπαθεια για αυτο,ουτε εχουνε καμια ιδιαιτερη ικανοτητα.Θα διαφωνησω μαζι σου και θα σου ελεγα πως,δεν ειναι καθολου ωραιο να σου κανουνε παζαρια με χιλια δυο προσχηματα και μετα οι ιδιοι να το πουλανε ως το καλυτερο της αγορας.Ε ναι,αυτπ ειναι η δυνατοτητα του να πουλας παραμυθι και να τα αρπαζεις...Μπραβο σας παιδια,εσεις που τα κανετε,Εισαστε πολυ εξυπνη,γιατι το σκευτηκατε και το κανετε και πρωτη.Και εμεις θα ειμαστε αυτοι που θα αγοραζουμε απο εσας για να σας κανουμε να νοιωθετε χρησιμοι σε αυτον τον κοσμο.Στε γειτονικη χωρα το μπαξισι και το παζαρι ειναι σε πρωτη ζητηση.Μηπως εισαστε για καμια μεταγραφη προς τα εκει και δεν σας το εχουνε πει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ποια δυνατοτητα μιλας Γερασιμε?Δεν το καταλαβα?Πρεπει να εχεις καποια δυνατοτηα να πουλησεις το μηχανημα σου?

 

Αναφερόμουνα στη δυνατότητα του να μπορείς να πουλήσεις κάτι σε κάποιον σε υψηλή τιμή ή στην τιμή που θέλεις. ¶λλο είναι να θέλεις να πουλήσεις κάτι 500 και να το κατεφέρνεις και άλλο να πέφτεις τελικά στα 100. Σε αυτή την δυνατότητα αναφερόμουνα.

 

:)

 

Γεράσιμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενα λεπτο ρε παιδια γιατι δεν μπορω να καταλαβω αυτο που λεει ο Kreonk.

Δηλαδη εχω ενα οργανο το οποιο καινουριο κοστιζει πχ 1000 ευρω και θελω να το πουλησω. Ας πουμε πως ο υποψηφιος αγοραστης εχει την "δυνατοτητα" του λεγειν και παζαρευειν πιστευει κανεις πως θα επηρεαστω τοσο απο τα λεγομενα του ωστε να καταληξω να του το πουλησω 100 ευρω? Η μοναδικη περιπτωση που μπορει να ισχυει αυτο ειναι ο πωλητης :

1. Να εχει καποια χρηματικη αναγκη ωστε να "σκοτωσει" το οργανο.

2. Να εχει ζησει τα τελευταια 100 χρονια σε καποιο κουτσοχωρι σε 3000 μετρα υψος ωστε να ειναι τοσο αγαθος σαν τις νοικοκυρες του χωριου που βλεπαμε στις ελληνικες ταινιες μολις πηγαινε ο "ΠΡΑΜΑΤΕΥΤΗΣ" και τους πουλουσε βαμβακερα υφασματα για μεταξενια και ασημενιες κατσαρολες για σερβιτσια 24 καρατιων.

 

ΕΛΕΟΣ ρε παιδια! Ζουμε στο 2004 !!!! Κανεις δεν μπορει να σε υποχρεωσει να του πουλησεις κατι οσο θελει εκεινος (εκτος κι αν λεγεται ΚORLEONE , η καταγωγη του ειναι απο τη Σικελια και κραταει ενα περιστροφο διπλα απο το κεφαλι σου.... χεχεχε!)

 

Kreonk....ας σοβαρευτουμε λοιπον. Θελεις να πουλησεις κατι! Οτιδηποτε κι αν ειναι αυτο(μουσικο οργανο, οχημα, ηεκτρονικη συσκευη κτλ)! Καταρχην βλεπεις ποσο πωλειται πανω κατω μεταχειρισμενο και εδω στην Ελλαδα και στο εξωτερικο(δοξα το θεο με το internet ειναι πολυ ευκολο).

Εξαρταται βεβαια και σε τι κατασταση ειναι και ποσο χρονο το εχεις. Αφου λαβεις υπ'οψιν ολα αυτά τοτε καθοριζεις μια λογικη τιμη, και αυτη θα ειναι η τιμη που θα πουλησεις! Το πολυ πολυ ενα 10% κατω αν δεν βρεις καποιον να το δωσεις γρηγορα και εχεις αναγκη τα χρηματα. Αυτα . ΤΕΛΟΣ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενταξυ στα vintage οργανα δεν εχει σημασια η τιμη αγορας, διοτι αλλο 200 χιλιαρικα το 1973 και αλλο τωρα, και δευτερο και σημαντικοτερο ειναι οτι ειναι συλλεκτικα τι να κανουμε. Δεν νομιζω οτι ειναι παρανοικο να πωληται 5000-6000 δολλαρια μια stratocaster που κατασκευαστηκε το 1960. Απο την αλλη ομως μου την σπαει γιατι πολυ θα ηθελα μια stratocaster του 1960 αλλα δεν εχω πατερα εφοπλιστη

 

Fleamail την κιθάρα την αγόρασα 200000 το 1999 όχι το 1972! (το 1972 ο πατέρας μου αγόρασε μια Mercedes 280 με 100.000 :lol: !!) κατασκευάστηκε το 1972!

 

και κάτι άλλο μη πιστεύεις ότι τα vintage οργανα είναι και καλύτερα από τα καινουργια,ισα ισα το αντίθετο, είχα πολλές strat και tele του 60 και 70 (τις αγοράζαμε σχεδόν τζάμπα στη Νεα Υορκη το 1985!!) και καμμία δεν μπορεί να φτάσει τον ήχο,κατασκευή και Playability των Warmoth αλλα και των καινούργιων Fender!

Ηype και μόδα είναι.

(και αν σου πεί κανένας ότι "αναπνεουν καλύτερα και ότι έχουν παλαιωμένα και "ψημένα" ξύλα και νίτρο φινιρίσματα πες του να σταματήσει να παίρνει ναρκωτικά :lol: )

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Don_Pasquale για να λεμε τα πραγματα με το ονομα τους, το συγκεκριμενο μαγαζι ειναι το adagio, ο οποιος πραγματικα εχει κανει καταχρηση του fleamarket επιδη ειναι τζαμπα, αλλα με μονη διαφορα πως τα προιοντα του τα πουλαει ως καινουργια και οχι ως μεταχηρισμενα.

Superfunk δεν ξερω για τις stratocaster αλλα εχω μια jaguar του 62 και σε ηχο δεν συγκρηνεται με κανενα re-issue που εχω παιξει εως σημερα. Δεν διαφωνω με αυτα που λες αλλα νομιζω πως υπαρχουν και ειδικες περιπτωσεις.Ειναι και θεμα γουστου, επιρωων και ευχαριστησης του καθενος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειμαι σιγουρος ότι η Jaguar σου είναι πολύ καλή όμως είναι καθαρά θέμα τύχης και όχι χρονολογίας.Το ίδιο συμβαίνει και θα συμβαίνει με ΟΛΕΣ τις κιθάρες,αλλες παίζουν και άλλες δεν παίζουν....

καταπληκτικές κιθάρες κατασκευάζονταν πάντοτε και κατασκευάζονται και τώρα :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το τι είναι vintage και τι όχι,χωράει πολύ συζήτηση και θέλει και πολύ προσοχή,ειδικά αν σκοπεύει να αγοράσει κανείς κάτι τέτοιο.Για παράδειγμα,βρίσκεις μια stratocaster του 60.Τα τάστα της είναι τέρμα φαγωμένα.Αν σκέφτεσαι σαν συλλέκτης,την αφήνεις ΟΠΩΣ ΕΧΕΙ,και παραμένει μια stratocaster του 60,με όποι αξία συνεπάγεται αυτό.Αν της αλλάξεις τάστα,saddles,tremolo,etc etc,παύει να είναι μια strat του 60,οπότε χάνει και από την αρχική της αξία.Μη γελιέστε,αυτό είναι περισσότερο παιχνίδι συλλεκτών,παρά μουσικών.Όλοι μας φυσικά αν είχαμε μια strat του 60 θα της αλλάζαμε τάστα για να παίξουμε,γιατί πάνω απ'ολα είμαστε μουσικοί.Καλές κιθάρες,με "vibe" βρίσκεις και σήμερα,και μάλλον περισσότερες,γιατί παρ'οτι η βιομηχανοποιήση της μουσικής πήρε ένα μέρος απο τον "ρομαντισμό",μας έδωσε και πιο "σταθερά" όργανα από άποψη ποιότητας.(By the way,αν νομίζει κανείς ότι στις "χειροποιήτες" κιθάρες ο κατασκευαστής κόβει το σώμα με το πριόνι και όχι με cnc router είναι βαθιά νυχτωμένος.)

 

ps. Αυτήν την tele του 72 θα την αγόραζα μόνο αν είχα ακριβό γούστο σε καυσόξυλα....δεν είναι δα και του 52 :twisted:

 

___________________

 

Guitars,women and cars are the best things in this world.In that order.

Slash

Occam's razor makes the cutting clean.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συμφωνώ και επαυξάνω σύντροφε!!

 

δες τιμές να καραφλιάσεις!!!

 

http://www.vintageandrareguitars.com/

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου