Προς το περιεχόμενο

Προτασεις για βελτιωση ακουστικης home studio


Προτεινόμενες αναρτήσεις

γεια χαρα σε ολους..εδω ειναι το στουντιακι που εχω στο σπιτι στην σοφιτα..θα ηθελα τις γνωμες σας και τις ιδεες σας για το πως μπορω να βελτιωσω λιγο τον ηχο μου..καταρχην θελω να σας πω οτι εχω ξυλινη οροφη σε σχημα τριγωνου..ο αριστερος τοιχος εχει 1.8 υψος,περιπου στη μεση εχει υψος 2,4 και στα δεξια ειχει υψος 2 μετρα..εχω βαλει αριστερα και δεξια δυο diy πανελς με μαλλι προβατου επεξεργασμενο και πισω απο την θεση ακροασης 3 πανελς ρικοφον..ακομα δεν εχω βαλει μπασοπαγιδες..επισης θα ηθελα να μου πειτε αν χρειαζεται να αλλαξω και την θεση του γραφειου..αυτη την στιγμη βρισκεται στην μεγαλυτερη πλευρα του χωρου...ακουω τις γνωμες σας

3d.jpg.0a5f1ba4be5f89397971fa0af885a4d1.jpg

2d.jpg.90225b20f7cad51f8a812d570acc0e56.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεχωρα απο τις γνωμες των εμπειρων του noiz επι του θεματος,μια εξαιρετικα καλη γνωμη θα ειναι αυτη της Auralex . Προκειται για εταιρια κατασκευης ηχοαπορροφητικων υλικων. Το site της προσφερει υπηρεσια που σου δινει ακριβως τετοιου ειδους γνωμες με περιορισμενα δεδομενα(οπως πχ κανεις δεν γνωριζει την ακουστικη του δωματιου σου συμφωνα με συγκεκριμενο ηχο) . Σε αυτην την υπηρεσια λοιπον στελνεις τα δεδομενα σου, οπως το σχεδιαγραμμα του δωματιου σου με οσο το δυνατον περισσοτερες λεπτομερεις(πχ η επιφανειες απο τι υλικο αποτελουνται,ξυλο, σοβας,κουρτινες κλπ), τα monitor που διαθετεις ,και λοιπες πληροφοριες. Επειτα συμφωνα με αυτα που τους εχεις δωσει σου προτεινουν τι ηχοαπορροφητικο υλικο ταιριαζει στο χωρο σου και που. Το αρνητικο στην υποθεση ειναι οτι δεν θα σου προτεινουν κατι σε diy αλλα αποκλειστικα τα προϊοντα της auralex... :P .Οπως και να εχει ομως ειναι κατι δωρεαν και ειναι μια αποψη απο ειδικους.

 

ΥΓ:κανε και μια γυρα εδω μεσα στο site,υπαρχει παρα πολυ ζουμι απο αντιστοιχες περιπτωσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

??? ???

 

Κατευθειαν να ριξει 100ευρα στην auralex??

 

Γιατι;

 

Πχ, 8 μπασσοπαγιδες τους κανουν 300 ευρω, εγω ηδη φτιαχνω 10 πανελ με πετροβαμβακα με 30 ευρω + 27 το πακετο πετροβαμβακα...

 

εκανα και εγω τη λαλακια και πηρα πριν μερικα χρονια με 114 ευρω 36 ρικοφον απο auralex,  μεχρι να την ψαξω και μονος μου...

 

Αν και η ακουστική ειναι επιστημη, υπαρχουν και πιο οικονομικοι τροποι (για οσους βεβαια αποποινικοποιουν το πετροβαμβακα  ::) )

 

Οποτε, ψαξιμο θελει..

 

Βαλε youtube και ψαξε για bass traps, acoustic treatment, ή ξεφύλισε τα ηδη ανελυμενα θεματα εδω στο noiz

 

;)

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειπα πως ειναι απαραιτητο να βαλει auralex,απλα μπορει να χρησιμοποιησει ως δεικτη την θεση και το ειδος των προϊοντων που η ιδια προτεινει για τη συγκεκριμενη περιπτωση

 

ηδη φτιαχνω 10 πανελ με πετροβαμβακα με 30 ευρω + 27 το πακετο πετροβαμβακα...

 

Ενα "how to" θα ηταν καλο παντως,ετσι για καμια ιδεα επιπλεον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα,

 

Λοιπόν, απο praktiker για να φτιαξω τα 10 πανελ, χρειαστηκα

- 12 μαδερια των 3m.

http://www.praktiker.gr/p/kadroni-planismeno-19x44x3000mm-22145

 

Τα πανελ ειναι 1,20 x 60. (προσοχη, καθως θα φαγωθει ξυλο κατα την κοπη, πρεπει να κοπουν 119cm x 59cm), οποτε:

 

- Πετροβαμβακα πακετο των 10, δεν κανει πανω απο 30 ευρω

 

- Βιδες, γωνιες κτλ

 

- Βαμβακερο υφασμα φθηνο με το μετρο, απο λαική

 

- και απο μαγαζι με σιδηρικά κτλ, λινατσα

 

Απο πανω υφασμα με σχεδια όπως ο τυπος στο βιντεο

 

 

ΥΓ.: Ειμαι γνωστης των κινδυνων κατα το χειρισμο του πετροβαμβακα, ξέρω οτι πρεπει να παρω όλα τα μετρα ατομικής προστασιας για τις ελευθερες ινες που θα κυκλοφορουν στον αερα (οποτε και στους πνευμονες μπορει να μπουν, και ερεθισμο μπορει να προκαλέσουν στο δερμα), αλλά επίσης, ο χώρος που θα τα βάλω, δεν θα ειναι το υπνοδωματιο μου ή το σπιτι μου, αλλά σε αλλο χωρο.

 

Οποτε, ο καθενας να το ψαξει πρωτα, και να ειναι σιγουρος οτι δεν θα εχει προβλημα με τον πετροβαμβακα.

Αλλιώς, το πιο υγιεινο ειναι τα πανελ ricofon...αλλά και πιο ακριβα

 

It's your call  ;)

 

 

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω πολυ φιλε μου...οσον αφορα την θεση ακροασης...νομιζεις οτι πρεπει να κανω την αλλαγη και να παω το mixing desk στον μικροτερο τοιχο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επιγραματικα να σου απαντησω: ναι.

 

Αν και ολο αυτο το θεμα καθως ειναι επιστημη οπως σου ειπα, και αυτα που σου λεω ειναι απο τις δικες μου πηγές που εχω βρει (γιατι υπαρχουν και εδω μεσα ειδημωνες του αντικειμενου)

 

Ριξε μια ματια εδω:

 

Ο κανονας λενε ειναι να καθεσαι στο πιο μικρο τοιχο, περιπου 1/3 της αποστασης απο μπροστα προς πισω. Επισης, μιας και εισαι σε σοφιτα με ξυλο ( ;) ) και τριγωνικο ταβανι (ξαναμανα  ;) ) εχεις πολυ καλυτερες προδιαγραφες απο τους περισσοτερους που φτιαχνουν στο δωματιο τους

 

 

Βαλε και τον τυπο στο search: Ethan Winer, και θα δεις μια θαλασσα για ακουστικη χωρων ;)

http://realtraps.com/art_studio.htm

 

art_studio1.gif

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου