Προς το περιεχόμενο

Bugera Trirec Infinium VS Blackstar Ht-100


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επαναφερω το θεμα καθως βρισκω τον συγκεκριμενο ενισχυτη πολυ ελκυστικο με τα specs που διαθετει.Τελικα τον εχει κανενας να μας πει αποψεις θετικα και αρνητικα? (γιατι....με τρωει η τσεπη μου...)

 

http://www.thomann.de/gr/bugera_trirec_infinium.htm

 

Με μια Bugera 4x12 cabinet που τον φανταζομαι βγαινει γυρω στα 800κια...

http://www.thomann.de/gr/bugera_412hbk.htm

 

και το αντιστοιχο bundle της blackstar με Ht-100 + 4x12 cabinet (με celestion 12') βγαινει 1200 (ειναι το οριο μου στο budget)

 

http://www.thomann.de/gr/blackstar_ht_stage_100_venue_head_bundle.htm

 

εμενα σαν ηχος στο βρωμικο απ οτι εχω ακουσει μεχρι τωρα μου αρεσει μακραν ο bugera....

(στο καθαρο μπορω να τρεξω για βοηθεια μια boss gt-100 ετσι κ αλλιως)

 

μεταξυ των 2 τι θα προτεινατε και ΓΙΑΤΙ?

 

(ειναι για χρηση στο σπιτι αλλα και live)

 

ευχαριστω για το χρονο σας!

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι δυο εντελως διαφορετικα μηχανηματα. Τι ακριβως ρωτας? τι θα προτιμουσα εγω απο τα δυο? Τον bugera. Γιατι? γιατι ειναι πιο ΜΗΧΑΝΗΜΑ με λιγοτερα λεφτα. Απο την αλλη ο blackstar εχει δικο του ηχο. Αν σου αρεσει προχωρα.

 

Τωρα για καμπινα δεν μπορω να προτεινω....

www.facebook.com/BlackBodyRadiationAthens

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν υποθεσουμε οτι ηχητικα μου αρεσουν και οι δυο το ιδιο(πραγμα το οποιο δεν ισχυει)....ποιος ειναι ανωτερος σε ολα τα υπολοιπα?Ποιοτητα κατασκευης,ευελιξια στον ηχο...γενικα πιο value for money...ας πουμε εχω διαβασει οτι γενικα οι bugera ειναι καλυτερος ηχος (οσο κ αν συμφωνω δεν παυει να ειναι κατι υποκειμενικο) αλλα χειροτερη ποιοτητα κατασκευης σε σχεση με Blackstar.(το οποιο μπορει με τα σωστα επιχειρηματα ομως να αποδειχτει αντικειμενικο)δεν λεω οτι συμφωνω με τα παραπανω...λεω οτι εχω ακουσει μπορει ν ειναι και @@ρια.(Πχ ενας V22 που μου εχει δανεισει ενας φιλος εδω και λιγο καιρο μια χαρα φαινεται ΚΑΙ κατασκευαστικα)Ζηταω εμειπριες και αποψεις πανω στα 2 μηχανηματα για να σχηματισω μια ΠΡΩΤΗ αποψη...

 

Ευχαριστω.

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνώμη μου είναι να μη δώσεις τόσα λεφτά για τον HT100.

Αν θες Blackstar μπορείς να χτυπήσεις την σοβαρή σειρά Series One με κανά 1000άρικο

η και με λιγότερα από ebay.

http://www.thomann.de/gr/blackstar_series_one_104_6l6.htm

 

O Trirec είναι κλώνος του mesa rectifier και γενικά προσφέρει πολλά για την τιμή του.

Μιλάμε για αρκετά διαφορετικούς ενισχυτές που θα πρέπει να ακούσεις απο κοντά για να καταλάβεις πιο στυλ σου ταιριάζει περισσότερο.

 

Κατασκευαστικά πιστεύω ότι όλοι μια χαρά είναι και δεν νομίζω να σου βγάλουν πρόβλημα.

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανενα απο τους δυο... !!! Ας ξεκινησουμε απο απλα θεματα... Γιατι τοσα πολλα watt ? Ουτε για σπιτι ουτε για λαιβ χρειαζεσαι τοσο μεγαλο rig. Επισης δεν κουβαλιεται η 4χ12 σε λαιβ μαζι με τον 35κιλο ενισχυτη... Πηγαινε σε πιο βατες λυσεις

 

Παρε αυτον που τα σκοτωνει ολα τωρα οσο προλαβαινεις σε b-stock

 

http://www.thomann.de/gr/evh_5150_iii_50_watt_headb_stock.htm

 

Και μια καμπινα 2χ12 ακομα και αυτην

 

http://www.thomann.de/gr/harley_benton_g212_vintage.htm

 

Και θα εχεις κλασεις ανωτερο ενισχυτη και ηχο γενικα... Ακου με

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν θες να ανεβεις πανω απο τα λεφτα του εξαιρετικου trirec τοτε καλυτερα να παρεις τον EVH που λεει ο αρης....κυριως για το βαρος. Τωρα απο θεμα ηχου και οι τρεις ενισχυτες ειναι διαφορετικοι και πρεπει να τους ακουσεις για να διαλεξεις.....

www.facebook.com/BlackBodyRadiationAthens

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αληθεια ρε guys ειναι οτι ο Blackstar δεν μου κανει και πολυ click...και ειναι και ο μονος που εχω δοκιμασει...μου φανηκε λιγο μουντος...σα να ειχε μια κουβερτα μπροστα στην καμπινα...οσο και αν πειραξα το eq ηχο που να μου κανει click δεν πηρα.εβαια αυτο δε σημαινει οτι ο ενισχυτης δεν ειναι καλος επειδη δεν μου αρεσε εμενα.Μαλλον ο ηχος του ειναι love it or leave it....σα τα vocals του Dexter Holland ενα πραγμα!!!Απο την αλλη ο series one με την καμπινα του ξεφευγει αρκετα απο το budget μου.Αν εφευγα απο τον TRIREC που μου εκανε εξ αρχης click θα πηγαινα στον EVH5150 που ειπε και ο Αρης αλλα νομιζω ο Μesa dual rectifier και κατ επεκταση ο  κλωνος του ειναι αυτο που ψαχνουν τα αυτια μου!!!τα Watt τα θελω για το headroom στα live και οχι μονο και απο τη στιγμη που ο TRIREC εχει και το variapower ποτενσιομετρο μου λυνει λιγο τα χερια.Θελω να πω...αφου μπορω να τα εχω...γιατι οχι?( Η μεταφορα της καμπινας 4χ12 ρε παιδια δεν μου ειναι προβλημα.Αν δεν εχει ηδη θα της βαλω εγω ροδακια....αμαξι και βουρ...δεν θα την παρω στην πλατη...ουτε παιζω και καθε μερα live!)

 

Αυτο που με προβληματιζει με τον TRIREC ειναι η ποιοτητα κατασκευης του.Οχι ο ηχος του.Εχω ακουσει πολλα για το ποσο καλο ηχο εχουν οι bugera αλλα και ποσο "φτηνιαροκατασκευες" ειναι.Δεν περιμενω να ειναι βεβαια σα το τανκ τον dual rectifier της MESA αλλα αν ειναι να σπερνει ο ενισχυτης για κανα μηνα η για κανα χρονο και μετα αρχισει τιποτα βλαβες....ΔΕΝ ΘΑ ΗΤΑΝ ΚΑΛΟ!!!!4

Δεν ξερω τι παιζει με εγγυηση με service στην Ελλαδα...οποιαδηποτε πληροφορια καλοδεχουμενη.

 

Εν τελει αν καποιος μπορουσε να μου υποσχεθει (που βεβαια δεν γινεται)οτι ο Bugera "θα κρατησει"

τοτε η επιλογη μου θεωρειται δεδομενη.

 

(Φιλε Αρη μπορεις να γινεις λιγο πιο συγκεκριμενος οταν λες οτι ο EVH τα σκοτωνει ολα?Γιατι πχ το θεμα του ηχου ειναι λιγο υποκειμενικο πχ εμενα μου αρεσει ο κλωνος του μεσα-ρεκτο...χωρις διαθεση για αντιπαραθεση man απλα ισως ειναι κατι που δεν το εχω υπ οψη μου και μου διαφευγει...)

 

ευχαριστω και παλι για το χρονο σας

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ μεγαλη κουβέντα . Σου έστειλα π.μ. Καλοί ειναι ολοι. Με όλους κανείς δουλεια !!! Οι bugera δεν εχουν πλέον θέματα . Και να εχεις κάποιος θεμα εχεις εγγυηση μη σκας . Ωστόσο σου έστειλα π.μ. Πάρε οποτε θες!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Τωρα παλι τι παιχτηκε με τον τριρεκ και τον θωμα.οι υλολοιποι μπουγκερα εξακολουθουν να πωλουνται κανονικα απο το εν λογω σαιτ...

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου