Προς το περιεχόμενο

Επιλογη booster και μερικα αλλα....


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 36
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

ο Jca22h (τον οποιο εχω παιξει αρκετα) εχει εντελως αλλο κυκλωμα απο οτι ο jca50 καθως και αλλες τελικες. Ως εκ τουτου ειναι αναμενομενο να εχει αρκετα διαφορετικο ηχο. Απλα ξεκαθαρισα οτι ο 50αρης δεν ειναι μεγαλυτερη εκδοση του 22 οποτε η γνωση μου σταματαει στον μικρο και δεν μπορω να προτεινω (μιας και δεν τον εχω ακουσει) τον 50αρη.

Τωρα για το headroom, ο 22 απλα δεν εχει. Εχει 2 καναλια το ενα crunch και το αλλο overdrive. Δεν εχει καθαρα. Καθαρα θα παιξει μονο σε εντασεις δωματιου με το gain στο 1. Για live πχ δεν μπορεις να παιξεις καθαρα και να τον εχεις για monitor. Τωρα αν βαλεις μικροφωνο μπροστα και τον ακους απο τo pa ειναι ασχετο με τον ενισχυτη.  Ο φιλος που εχει τον 22 εχει αλλαξει μια προενισχυτρια με 12at7 και κερδισε αρκετο headroom αλλα αυτο για καποιους αποτελει mod και φανταζομαι δεν ενδιαφερει αμεσα τον operator.Με γνωστο μου που εχει δοκιμασει τον 50αρη μου ειπε πως και ο 50αρης ειναι της ιδιας λογικης. Δεν εχει "καθαρο" καναλι οποτε και αυτος δεν θα παιξει καθαρα (σαν monitor) σε live.

 

Οποιαδηποτε διευκρινηση θελετε ρωτηστε....τα ειρωνικα post δεν πιστευω οτι μου αξιζουν. Ουτε εξυπνος το επαιξα, ουτε εχω αμεσο κερδος απο τη συζητηση. Την εμπειρια μου / γνωση μου μοιραζομαι μηπως και βοηθησει τον operator....

"Την εμπειρια μου / γνωση μου μοιραζομαι μηπως και βοηθησει τον operator"....Πολυ ωραια και σε ευχαριστω πολυ γι' αυτο εγω που τον θελω για το σπιτι και θα υπαρχουν στιγμες που θα του τα χωνω οσον αφορα την ενταση θα με ικανοποιηση το αποτελεσμα ??

( Για τον 20αρη μιλαω ) ή επειδη ειναι λιγα βατ θα αρχισει να παραμορφωνει ??

Απο την αλλη οι λαμπατοι ενισχυτες για να δειξουν τα καλλη τους δεν πρεπει να τους τσιτωνεις ?? δεν ξερω δεν ειχα ποτε λαμπατο αλλα ετσι εχω ακουσει .

"Ο φιλος που εχει τον 22 εχει αλλαξει μια προενισχυτρια με 12at7 και κερδισε αρκετο headroom "

Για πες για πες οι μοντες ειναι οι αγαπη μου ( μην ξεχνας οτι η κυρια της φωτογραφιας ειχε ενα μονο ενα διπλο και τωρα εχει δυο διπλους ακτιβ με κνομπς απο Στρατοκαστερ ) ποσο πηγε το μαλι και τι αλλαξε στον ενισχυτη του φιλου σου ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν μάλλον εννοείς...γιατί τα clean booster σαν το EP μετά δίνουν volume όχι όγκο ;)

 

 

Παιδες αν καταλαβατε τον τροπο που ειναι συνδεμενα πεταλιερα κιθαρα στον ενισχυτη υπαρχει τροπος να μπει κατι σαν το V- Drive για να εχουμε πιο πολυ ντιστορτιον κτλ ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν και δεν δινεις πολλες πληροφοριες για τη μουσικη που παιζεις θα τολμισω να προτεινω αυτο το bundle:

http://www.thomann.de/gr/jet_city_amplification_jca22h_guitar_head_bundle.htm

 

ο ενισχυτης παιζει απο soft rock μεχρι metal χωρις πεταλια. Στην κρεβατοκαμαρα (οχι σε live) παιζει και πολυ ωραια καθαρα. Εχει πολυ καλο loop για να βαλεις την πεταλιερα για τα εφε της αλλα θεωρω οτι ειναι κριμα να του χαλασεις τον υπεροχο ηχο του με την rp :P

 

 

 

 

Με βαση τα μετεπειτα posts σου ΔΕΝ εχει καθαρα ... αρα το πολυ ωραια καθαρα ειναι υποκειμενικο.

Τα καθαρα του δεν κανουν για live , και στην χρηση ακομα και εντος δωματιου πανω στο παιξιμο αν θελει και crunch και καθαρο ηχο σε εναλλαγες θα πρεπει να 'τρεχει' να χαμηλωνει το gain.

 

Με αυτα και μ'αυτα ... γιατι σε αυτα τα λεφτα (αντε 400) να μην παρει εναν combo λαμπατο ΜΕ 3 ΚΑΝΑΛΙΑ , ωραιο καθαρο καναλι , reverb και με αρκετα watt ωστε αν θελησει να τον βγαλουν και σε live?!?!

'Αληθεια???'

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Με βαση τα μετεπειτα posts σου ΔΕΝ εχει καθαρα ... αρα το πολυ ωραια καθαρα ειναι υποκειμενικο.

Τα καθαρα του δεν κανουν για live , και στην χρηση ακομα και εντος δωματιου πανω στο παιξιμο αν θελει και crunch και καθαρο ηχο σε εναλλαγες θα πρεπει να 'τρεχει' να χαμηλωνει το gain.

 

Με αυτα και μ'αυτα ... γιατι σε αυτα τα λεφτα (αντε 400) να μην παρει εναν combo λαμπατο ΜΕ 3 ΚΑΝΑΛΙΑ , ωραιο καθαρο καναλι , reverb και με αρκετα watt ωστε αν θελησει να τον βγαλουν και σε live?!?!

 

Οπως ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υποθέτω ότι είναι ο OP.

Αυτό υποθέτω και εγώ.

Αλλά op σημαίνει original poster και όχι operator.

Απλώς για να μην μπερδευόμαστε.

 

Αυτά και παρακαλώ συνεχίστε.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως ??

 

http://www.musicstore.de/en_EN/EUR/Guitars/Guitars/Bugera-6260-212-Guitar-Amp-Combo-/art-GIT0021392-000

http://www.musicstore.de/en_EN/EUR/Guitars/Guitars/Bugera-6262-212-Infinium-Combo-120-Watts-2x12-Speaker/art-GIT0021390-000

http://www.musicstore.de/en_EN/EUR/Guitars/Guitars/Bugera-333XL-212-Infinium-Valve-Guita-r-Amp-Combo-/art-GIT0021386-000

 

Τι πιο οικονομικο , αρκετα ποιοτικο και full λαμπατο (που θεωρουντε και κλωνοι καλων ενισχυτων)  απο τους Bugera.

 

Ανεφερα τους combo , για να μην μπλεκεσαι με κεφαλες/καμπινες (αν και ειμαι 100% υπερ αυτων). Σε τιμες καινουριων μια κεφαλη/καμπινα θα σου εβγαιναν αρκετα ακριβα οταν εσυ απλα παιζεις με εναν μικρο combo και απλα ηθελες να εχεις το γκαζι που εχασες.

Αλλα αν στην περιπτωση που θελεις κεφαλη/καμπινα σκεψου την εκδοχη των μεταχειρισμενων κεφαλης/καμπινας: εγω πχ ειχα δωσει το κεφαλι 6260 infinium καπου στα 220/250 ευρω , βαλε και μια μεταχειρισμενη καμπινα 2x12 φθηνη κανα 200αρι ...

Οποτε στα λεφτα του καινουριου combo παιρνεις μεταχειρισμενη κεφαλη/καμπινα ή σιγουρα πιο φθηνα ενα μεταχειρισμενο combo. :)

'Αληθεια???'

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3καναλο λαμπατο με αρκετα watt στα 400 ευρω??? Εχεις καποιον κατα νου?

 

  Ο ενισχυτης απο κατασκευης του, δεν εχει clean καναλι. Μπορει ομως να παιξει clean σε εντασεις ΔΩΜΑΤΙΟΥ (οι γειτονες θα διαμαρτηρηθουν πριν σπασει ο ηχος σε πολυκατοικια ;)). Το προβλημα να δυναμωνει που ειναι? εχεις 2 καναλια με ανεξαρτητα volume. Αν θες κανε το ενα καθαρο και το αλλο μεταλ. Στην τελικη αντι να χαμηλωνει το gain του preamp μπορει να χαμηλωνει την κιθαρα απο το knob της. Τωρα για live δεν σε βγαζει ο καθαρος ηχος και αν αυτο ηταν το ζητουμενο δεν θα τον προτεινα. Απο crunch και πανω σε βγαζει ανετα live και στο σπιτι ριχνει τοιχους. Επισης αποδιδει το ιδιο καλα και χαμηλα. Τον προτεινα βασιζομενος στις αναγκες του OP, που τον θελει για "bedroom" και μεταλ. Εγω προσωπικα δεν μπορω να σκεφτω αλλο ενισχυτη σε αυτα τα λεφτα. Αν εχεις κατι να προτεινεις φυσικα ευπροσδετκτο ;)

 

@OP:

    Τωρα αν σε ενδιαφερουν τα mods στο νετ υπαρχουν παρα παρα πολλα. Η αλλαγη της λαμπας κοστισε οσο η λαμπα  :P 10-15 ευρω (αναλογα τι θα βαλεις) και 2 λεπτα να την αλλαξεις.

 

ΥΓ: ουπς....γκαφα!!! Δεν ηξερα τι ακριβως σημαινει το OP και το εξελαβα αυθορμητα ως operetor. Λαθος μου  :-\

www.facebook.com/BlackBodyRadiationAthens

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου