Προς το περιεχόμενο

Γιατί δεν ακούω ραδιόφωνο...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είναι η τρίτη φορά που συμβαίνει και αποφάσισα να μοιραστώ τις σκέψεις μου μαζί σας. Θα μπω κατευθείαν στο θέμα. Πετυχαίνω ξανά τον RSO 91.7 να κόβει τον Brad Delp στο More Than A Feeling τη στιγμή που πάει να χτυπήσει την κόντρα-Σολ - άντε γεια - και να μ'απογειώσει :P

 

Μα καλά, αυτό είναι το νόημα του τραγουδιού; Όχι αλλά σίγουρα είναι το σήμα κατατεθέν και πολύ σημαντική στιγμή. Δε μπορείς να κόβεις ένα κομμάτι σε οποιοδήποτε μέρος κατά τη γνώμη μου και ειδικά σε μια τέτοια ιδιαίτερη στιγμή και να βάζεις ένα άλλο άκυρο όπως

 

 

Άλλες φορές πάλι ακούω τον εκφωνητή να κόβει ένα τραγούδι στο σόλο (άλλο πολύ σημαντικό μέρος) για να πει τι ωραίο καιρό έχει έξω, πόσο ωραίο και καταπληκτικό είναι το σόλο ή γενικά το τραγούδι που μόλις "κατέστρεψε"(!) δεν έχει φατσούλα facepalm οπότε

 

Epic-Facepalm.jpg

Το θεωρώ απαράδεκτο και μου φαίνεται ως ασέβεια πρώτα στον ακροατή και αν το τραβήξω παραπάνω και ως προς τον καλλιτέχνη.

 

Ελπίζω να μην είμαι ο μόνος που έχω αυτό το παράπονο/καημό. Πλέον έχω περιορίσει το ραδιόφωνο αποκλειστικά στο αμάξι αν και εκεί έχω αρχίσει να γράφω CD γιατί δε πάει άλλο η κατάσταση... Ουφ, ξαλάφρωσα! ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 33
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αφου σε χαλαει ο συγκεκριμενος σταθμος RSO 91.7 (?) γιατι τον ακους? Internet δεν εχεις? Εχεις.

Ε λοιπον, στο internet υπαρχουν μερικες (πολλες) χιλιαδες ραδιοσταθμων με οτι μουσικη γουσταρεις. Διαλεξε μερικους και αραξε. 8)

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αποτελεί κανόνα στο ελληνικο ραδιόφωνο οι δήθεν μουσικες εκπομπές να κόβουν τα τραγούδια στην αρχή στη μέση και στο τέλος. Μάλιστα πολλοί παραγωγοί έχουν το θράσος τη στιγμή που κόβουν το κομμάτι  να λένε "ΗΤΑΝ οι Χ στο Ψ", όταν το κομμάτι βέβαια ακόμη παίζεται. Βασικά τη μουσική τη βλέπουν ως χαλί για να λένε σαχλαμάρες, αρκεί να ακούγεται η φωνή τους. Επίσης θεωρείται έγκλημα να παιχτεί κομμάτι διάρκειας άνω των 5', θεωρείται "αντιραδιοφωνικό". Θα πλακώσει η ραδιο-αστυνομία και θα τους μπουζουριάσει.

 

Αντίθετα σε εκπομπές λόγου, τους βολεύει πολύ να ακούγεται το κομμάτι ολόκληρο αφού πρόκειται για στιγμές που λουφάρουν, και έτσι παρατείνουν το διάλειμμα αυτό όσο μπορούν.

 

Έτσι έχουμε την ειρωνία να ακούγονται τα κομμάτια πετσοκομμένα σε εκπομπές μουσικής, και ως το τελευταίο σβήσιμο του ήχου σε εκπομπές λόγου... (όχι πάντα βέβαια)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αποτελεί κανόνα στο ελληνικο ραδιόφωνο οι δήθεν μουσικες εκπομπές να κόβουν τα τραγούδια στην αρχή στη μέση και στο τέλος.

Νομίζω ότι αυτό κάποτε συνέβαινε για να μην μπορεί ο ακροατής να γράψει το τραγούδι σε .... κασέτα.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ παιδιά, την άλλη φορά είδα μια γκόμενα απίστευτη, δυστυχώς όμως δεν είχα το ρόπαλο μαζί μου, και δεν κατάφερα να την πάρω στη σπηλιά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ παιδιά, την άλλη φορά είδα μια γκόμενα απίστευτη, δυστυχώς όμως δεν είχα το ρόπαλο μαζί μου, και δεν κατάφερα να την πάρω στη σπηλιά...

Φωτό τράβηξες? ;D ;D ;D

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φωτό τράβηξες? ;D ;D ;D

 

 

Προσπάθησα, αλλά την ώρα που μπήκα κάτω από το μαύρο ύφασμα, και έβγαλα απέξω το χέρι μου για να ανοίξω μετρώντας το κάλυμμα του φακού, αυτή είχε φύγει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου