Προς το περιεχόμενο

Γνωριμια με 3 κουκλες (fender) αλλα πιο μπερδεμενος...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα,

 

λοιπον, πηγα σε γνωστο μαγαζι κεντρο που τωρα πια εχει και επισημα Fender (και αρκετα μοντελα για να δοκιμασεις- που δεν το περιμενα), καταλαβατε ;) και παραθετω τις αποψεις μου, για σχολιασμο σας...

 

Η αγορα αφορα σε Fender strat, φυσικά κάτω απο χιλιάρικο...

 

1. Ξεκιναω πρώτα με την Classic player με 12" radius, και τους custom shop '69 σε 3TSunburst.

- Παχυ μανίκι, ζεστος ήχος, περιερχη ομως αισθηση το 12αρι radius  :-\ σε στρατ, αλλά ηθελα να το δοκιμασω γιατι καλό μου φιανεται στην LP μου

 

2. Μετα λέω να ανεβω σε κασε πιο πολύ, να νιωσω τη διαφορα...και για την εμπειρια, ζηταω την roadworn '60s.

- C shape μανικι 9"radius οπως κυριως πια εχουμε συνηθισει, απιστευτη αισθηση το νιτρο! Δεν ενιωσα να κολλάει το χερι στο σωμα, αρκετα fast στην sanded ταστιερα, ζεστος και vintage πιο μουντος ηχος, αλλά κλασσικος, και γενικά ενιωσα ενα οργανο που ηταν εκει και μου ελεγε "παιξε με"!

 

3. Για να αποκλεισω, αλλά και για να νιωσω την εμπειρια την American Standard, την ζηταω (αν και ειναι τελειως off budget).

- Αρκετα πιο bright, τελειως μοντερνια στο feel, νομιζω λιγοτερο παχυ μπρατσο (δεν ξερω, ισως), αλλά δεν ενιωσα οτι κρατουσα το Holy Grail...

 

 

ΠΟΎ ΕΙΜΑΙ ΛΑΘΟΣ, KAI ΠΟΥ ΠΕΦΤΩ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΜΟΥ;;;

 

Αρκετα προβληματισμενος γιατι:

α) δεν γινεται να καταλαβεις το οργανο σε λιγα λεπτα παιξιματος

β) δεν ειχα τον δικο μου ενισχυτη να νιωσω την διαφορα στον ηχο (πιο πολυ επαιξε ρολο το feel τελικά παρα ο ηχος)

γ) αξιολογα οργανα και τα τρια, τελειως διαφορετικα μεταξυ τους, αλλά μπερδεμενος ακομα πιο πολύ...

δ) ....γιατι η τιμη παιζει και αρκετα μεγαλο ρολο πλεον των παραπανω...

 

 

 

ΥΓ: Τιμες ιδιες με Θωμα ακριβως, αλλά εκει και με 6 ατοκες δοσεις, και μετα απο αυτες αν θες, τοκιζονται οι παραπανω, με μικρη διαφορα...

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Irrelevant, I played about 20 Fender (non CS) in Malmo shops and the best one (by far) was a Mexico 70´s reissue (if it´s called like it). Take a look if you find one.

Sorry for the English but no greek lettering here. ;)

 

Disappointment. Vintage 65 re.

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Classic player 60's σε sonic blue και ξερό ψωμί. Φυσικά μόνο αν το 12άρι radius σε βολεύει.

Καλή και η Road Worn αλλά προσωπικά αυτοί οι tex-mex δεν μου άρεσαν ποτέ. ;D

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κακό με τις Fender είναι οτι τα specs και οι συνδυασμοί είναι πάρα πολλά...

...Το καλό είναι οτι είναι lego!!!

 

Είχα δοκιμάσει τις 2 πρώτες και είχα το παρόμοια συμπεράσματα.

 

Γενικά περισσότερο μου άρεσε η road worn αλλά οι μαγντες της CP ήταν καλύτερoi.

 

Προσωπικά ήθελα και λίγο ποιο παχύ μπράτσο και να μην έχει μεγάλη διαφορά απο την 57 LP που έχω συνηθήσει.....

 

...να μην πολυλογώ κατέληξα στη λήση MJT με ένα U μπράτσo - 9,5 (1 ίντσα), όλα ρέλικ νίτρο, CS 69 μαγνήτες, callaham τρέμολο, cts κλπ και καλύφθηκα σε όλα με κόστος κάπου εκεί που κινείσαι (προς το low end)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου φαινεται αρκετα ξεκαθαρο οπως τα γραφεις οτι περισσοτερο σου αρεσε η δευτερη,οποτε δεν νομιζω οτι υπαρχει και τοσο μεγαλος προβληματισμος τελικα  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιταξτε μπερδεμα:

 

1. Θα προτιμουσα την classic player για το 12αρι radius και τους cs μαγνητες

 

αλλα και

 

2. Την roadworn για το φινιρισμα, την αισθηση του λουστρου, αλλα με προβληματιζει το 7αρι radius.

Φοβαμαι οτι πιανω τις ακρες... Απο 12 σε 7!!!

 

3. Η am st δεν παιζει λογω τιμης, (αν και δεν εχω σκεφτει την αγορα μεταχειρισμενης... :/ )

 

Δεν ξερω παλικαρια....

 

Θα πρεπει νομιζω να το λυσω πρωτα καλα καλα στο μυαλο μου...

 

 

Thanx μαγκες, παω για ψαξιμο ξανα!!!!!!

 

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2. Την roadworn για το φινιρισμα, την αισθηση του λουστρου, αλλα με προβληματιζει το 7αρι radius.

Δεν υπάρχει "σωστό" και "λάθος" radius (αυτό βρίσκει εφαρμογή και σε άλλα specs, εφόσον είσαι μουσικός και όχι κατασκευαστής). Εφόσον μια κιθάρα σε βολεύει ηχητικά και στο παίξιμο, δεν έχει καμία σημασία. Εδώ είναι που λένε "ignorance is bliss"  - εάν δεν ήξερες ότι έχουν διαφορετικό radius, ίσως και να μην το παρατηρούσες :).
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

roadworn '60s.

- C shape μανικι 9"radius οπως κυριως πια εχουμε συνηθισει, απιστευτη αισθηση το νιτρο! Δεν ενιωσα να κολλάει το χερι στο σωμα, αρκετα fast στην sanded ταστιερα, ζεστος και vintage πιο μουντος ηχος, αλλά κλασσικος, και γενικά ενιωσα ενα οργανο που ηταν εκει και μου ελεγε "παιξε με"!

Ετσι ακριβως ,τα ιδια και με την RW `50s μου.και ιδιαιτερα το τελευταιο ,αυτο το "παιξε με" μου το φωναζει καθε φορα που τη βλεπω.Απο μονους μαγνητες δεν εχω εμπειρια να σου πω τη γνωμη μου,αν βαρεθω θα δοκιμασω CS`69.

Το μανικη της soft V ,το βρηκα πολυ ξεκουραστο και βολικο.(να δοκιμαζες και μια `50s?)

Αυτη η αισθηση και το "παιξε με" πιστευω πως ειναι ο βασικος παραγοντας για να πας στην `60s,το radius θα το συνηθίσεις ,τους μαγνητες τους αλλαζεις καποια στιγμη.

Αμα σε εμπνεει το οργανο παρτο.

 

Οι rw ,οπως μου ειχε πει και ο γνωστος φεντερακιας εδω μεσα,ειναι πολυ αξιολογες κιθαρες.προσωπικα εβαλα  callaham block,κοκκαλο nut ,Bass Plate στο μαγνητη της γεφυρας,blender pot και η κιθαρα πεταει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου