Προς το περιεχόμενο

Διλήμματα για εγκατάσταση μουσικού pc


Παστίτσιός

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω ένα λάπτοπ και ένα σταθερό. Τελικά αποφάσισα να μετατρέψω το σταθερό μου σε καθαρά μουσικό υπολογιστή και το λάπτοπ θα το έχω για τις υπόλοιπες μαλακιούλες net, video κ.λ.π. Το σημαντικότερο ίσως βήμα για το στήσιμο του pc είναι η εγκατάσταση του λογισμικού, πρώτα λειτουργικό έπειτα μουσικό λογισμικό.

 

Εδώ έρχεται το 1ο δίλημμα. Να εγκαταστήσω τα 32bit ή τα 64bit των windows xp; Θα δουλέψω με xp αυτό είναι το μόνο στάνταρ.

Κάποια πράματα για το 1ο δίλημμα. Έχω αυθεντικά windows xp 32 bit home edition και αν πώ ότι θέλω να βάλω 64μπιτα θα βάλω απαραίτητα σπασμένα και θα είναι και στην αγγλικήν. Επειδή όμως πάντα προτιμώ αυθεντικό λογισμικό και όχι κλεμένο, προτιμώ να εγκαταστήσω τα 32bit που τα έχω και αυθεντικά. (εάν αποφασιστεί ότι με συμφέρει να δουλέψω με 64bit σπασμένα, δεν το βρίσκω και κακό αφού και δεν πωλούνται πλέον στα xp 64bit και δεν υποστηρίζονται από τη μαμά τους και δεν ξέρω κατά πόσο ανήθικο μπορεί υπό αυτές τις συνθήκες να θεωρηθεί το σπάσιμο τους).

 

Όμως το δίλημμα υπάρχει επειδή παλαιότερα είχα δοκιμάσει 64bit xp και το daw Μου πράγματι είχε 30% μεγαλύτερη επεξεργαστική απόδοση όπως λέει και στο μάνουαλ του. Χρησιμοποιώ το Sonar 6 Studio edition. Εφόσον έχει μεγαλύτερη απόδοση όλοι καταλαβαίνουμε ότι είναι σημαντικό στοιχείο για αυτό που θέλω να κάνω.

 

Πέρα όμως από το καλό της απόδοσης του επεξεργαστή, υπάρχει και ένα κακό με τα 64Bit. Αυτό είναι ότι πολλά free vst plugins είτε δεν δουλεύουν σωστά στα 64bit είτε δεν δουλεύουν καθόλου και κάποια από αυτά που δεν δουλεύουν τα θέλω, αλλά δεν μου είναι και απαραίτητα. Απλώς τα θέλω, όπως λέει και το τραγούδι "δεν μπορώ να αντισταθώωωω, σε θέλω, τανταν τα ταν, σε θέλω". ;D

 

Πείτε λοιπόν ιδέες απόψεις βιώματα κ.λ.π. Τί να κάνω;

 

To 2o δίλημμα. Κάρτα ήχου. Στο λάπτοπ έχω μία εξωτερική soundblaster live usb και στο σταθερό δεν έχω παρά μόνο της μητρικής. Την εξωτερική δεν μπορώ να τη χρησιμοποιήσω στο σταθερό επειδή του λάπτοπ η ενσωματωμένη είναι μονοφωνική και πρέπει να έχω την usb συνδεμένη εάν θέλω να ακούω στέρεο ήχο. Οπότε το pc μένει με της μητρικής του.

Άρα, το 2ο δίλημμα έχει να κάνει με το όχι ποιά κάρτα ήχου να πάρω αλλά με το αν αξίζει κάν να σκάω αν δώσω 50 ευρώ ή 100 ή 200 για κάρτα ήχου. Το λέω αυτό διότι υπάρχουν οι εξής συνθήκες:

a) Αυτά που θα ηχογραφήσω είναι τα σύνθια μου ίσως ηχογραφήσω και φωνητικά και κλασική κιθάρα...

b) Πολλές εισόδους-εξόδους δεν χρειάζεται να έχει η κάρτα ήχου επειδή έχω και έναν μίκτη (Yamaha MW10 usb) στον οποίο έχω συνδεμένα τα πάντα και μπορώ αυτόν να στείλω σε μία στέρεο είσοδο μιας κάρτας και να λήξει η υπόθεση.

c) ΜIDI εισόδους-εξόδους δεν χρειάζεται να έχει η κάρτα είμαι καλυμμένος από άλλες συσκευές-καλώδια usb.

d) Από ότι έχω διαβάσει (αλλά και διαπιστώσει ακούγοντας) για το θέμα του Bit/khz στα 24bit/96 khz έχουμε καλύτερο ήχο από χαμηλώτερες αναλύσεις, άρα κυνηγάμε μία κάρτα με αυτά τα στοιχεία.

e) Από τη στιγμή που κάρτες μέχρι και 200-300 ευρώ θεωρούνται (ή και είναι) ερασιτεχνικές από πολλούς και όχι για σοβαρές ηχογραφήσεις και δεν μπορώ να διαθέσω πάνω από 100 ευρώ ούτε για πλάκα, γιατί να σκάσω αν δώσω 50 ευρώ για κάρτα ή λίγα παραπάνω;

 

Ποιός είναι ο στόχος της ηχογράφησης οργάνων:

1) Θέλω να ηχογραφήσω με τα σύνθ κάποια μέρη τους σε κάποια κομμάτια.

2) Τα μέρη που θα ηχογραφηθούν θέλω να είναι αρκετά άξια σε ήχο όσον αφορά την κάρτα ήχου, ώστε να μπορώ να τα παρω σε ένα σοβαρό στούντιο και να τα μιξάρω από εκεί με άλλα όργανα κ.λ.π.

3) Τα κομμάτια αυτά θα χρησιμοποιηθούν για κυκλοφορία ίσως και "εμπορικού" επιπέδου αλλά καθαρά μέσω διαδικτύου. Για αυτό θα πρέπει να έχουν ένα αξιόλογο ήχο άρα τα μέρη των σύνθ θα πρέπει από την ηχογράφηση τους κιόλας να έχουν καλό ήχο.

4) Για την ηχογράφηση φωνητικών ή κιθάρας η κάρτα ήχου δεν με νοιάζει πόσο καλή δουλειά κάνει επειδή αυτά θα ηχογραφηθούν καθαρά ώς πρόχειρο demo και στο μέλλον η ηχογράφηση τους θα γίνει σε κανονικό στούντιο (όταν κερδίσω το λαχείο δηλαδή).

 

Εάν λοιπόν λάβουμε υπόψην όλα αυτά, αξίζει να δώσω πολλά χρήματα για κάρτα ήχου ή να δώσω λιγότερα για μία κάρτα η οποία θα μου δίνει μόνο τα απολύτως απαραίτητα που είναι η ανάλυση Bit/khz, μία στέρεο είσοδος line in και μία στέρεο έξοδος για ακουστικά η οποία θα βγάζει τον ήχο μέσα στον yamaha μίκτη και από την δική του έξοδο θα ακούω με ακουστικά. Επίσης να τονίσω ότι δεν έχω μονιτορ και ούτε σκοπεύω να πάρω διότι και να τα πάρω δεν έχω την κατάλληλη μόνωση στον χώρο μου για να κάνω καλή μίξη, ούτε έχω σούπερ γνώσεις στην μίξη για να μπορώ σε εντελώς άσχετο χώρο να κάνω σοβαρές μίξες και για άλλους λόγους...

 

Εάν λοιπόν έπαιρνα μία κάρτα της τάξης των 60-70 ευρώ που θα μου έδινε τα απολύτως απαραίτητα 24Bit/96khz εγγραφή, μία είσοδο, μία έξοδο, με την ελπίδα να ηχογραφηθεί αξιόλογος για σοβαρές δουλειές ήχος των ΣΥΝΘ θα μπορούσε να μου προσφέρει αυτό που ζητάω ή όχι; Όταν ηχογραφούμε τα συνθ μέσω καλωδίων είναι τόσο αυστηρές οι απαιτούμενες προδιαγραφές της κάρτας ήχου όπως με τα ακουστικά όργανα ή δεν παίζει τόσο μεγάλο ρόλο με τα σύνθ;

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ έρχεται το 1ο δίλημμα. Να εγκαταστήσω τα 32bit ή τα 64bit των windows xp; Θα δουλέψω με xp αυτό είναι το μόνο στάνταρ. Πείτε λοιπόν ιδέες απόψεις βιώματα κ.λ.π. Τί να κάνω;

 

H 64μπιτη έκδοση των Windows XP δεν υποστηρίχθηκε ποτέ αρκετά, ούτε από τη Microsoft, ούτε από τους περισσότερους κατασκευαστές περιφερειακών. Για να μην κάνεις τη ζωή σου δύσκολη, βάλε την 32μπιτη έκδοση. Μακάρι να είχες τα Pro, αλλά δεν πειράζει.

 

το 2ο δίλημμα έχει να κάνει με το όχι ποιά κάρτα ήχου να πάρω αλλά με το αν αξίζει κάν να σκάω αν δώσω 50 ευρώ ή 100 ή 200 για κάρτα ήχου.

 

Φυσικά. Οι ενσωματωμένες κάρτες γραφικών ακούγονται (και γράφουν) πολύ-πολύ χειρότερα από οποιαδήποτε κάρτα έχει εγγενή ASIO υποστήριξη, ακόμη και από μία Soundblaster.

 

Υ.Γ. Ο ήχος των Synth είναι πολύ μεγάλη υπόθεση. Γι' αυτό σωθήκανε όσοι χρησιμοποιούν VST. Αν πας να γράψεις hardware synth με μέτριο εξοπλισμό, θα καταλάβεις αμέσως ότι δεν υπάρχει κανένα δίλλημα.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ έρχεται το 1ο δίλημμα. Να εγκαταστήσω τα 32bit ή τα 64bit των windows xp;

 

Με τα 32άρια θα βλέπεις το πολύ 3.2GB μνήμης, θα σου φτάσει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ έρχεται το 1ο δίλημμα. Να εγκαταστήσω τα 32bit ή τα 64bit των windows xp; Θα δουλέψω με xp αυτό είναι το μόνο στάνταρ.

 

Είσαι σίγουρος γι' αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είσαι σίγουρος γι' αυτό;

 

Ναί, γιατί όχι;

 

Με τα 32άρια θα βλέπεις το πολύ 3.2GB μνήμης, θα σου φτάσει;

 

Ναί, δεν θα φορτώνω τεράστιες βιβλιοθήκες ήχων.

 

Τί διαφορά για τον μουσικό έχουν τα home από τα pro xp;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η γνώμη μου είναι να πάρεις μια φτηνή κάρτα ήχου, ίσως μεταχειρισμένη αφού δέν σε ενδιαφέρει η ηχογράφηση .Δοκίμασε και το ASIO4ALL μπορεί να σε φτάνει για αρχή.

 

Εάν το pc είναι παλιό ,δεν έχει πολύ μνήμη και δεν σκοπεύεις να αναβαθμίσεις τότε xp 32 είναι οκ, σε αντίθετη περίπτωση  θέλεις 7άρια 64 .

 

Ξεκίνα ταπεινά και στην πορεία βλέπεις τι θα σου χρειαστεί .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναί, γιατί όχι;

 

Δεν έχω καλή εμπειρία χρήσης πλέον με τα xp. Τα έχω ακόμα σε ένα pc.

 

Εάν δε σε προβληματίζει βέβαια, οκ. Το σημαντικότερο πράγμα όμως στον υπολογιστή είναι το λειτουργικό. Δε λέω πως έχουν κάποιο πρόβλημα per se, το περιβάλλον όμως στο οποίο καλούνται πλέον να λειτουργήσουν είναι πιο σύγχρονο/διαφορετικό.

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω καλή εμπειρία χρήσης πλέον με τα xp. Τα έχω ακόμα σε ένα pc.

 

Εάν δε σε προβληματίζει βέβαια, οκ. Το σημαντικότερο πράγμα όμως στον υπολογιστή είναι το λειτουργικό. Δε λέω πως έχουν κάποιο πρόβλημα per se, το περιβάλλον όμως στο οποίο καλούνται πλέον να λειτουργήσουν είναι πιο σύγχρονο/διαφορετικό.

 

 

 

 

 

Από το 2005 που πρωτοξεκίνησα ενασχόληση με μουσική σε pc, τρέχω τα xp σε μουσικές εφαρμογές, είμαι συνηθισμένος σε αυτά. Από άποψη μουσικού λογισμικού όσα εχω και θα χρησιμοποιήσω τρέχουν κανονικότατα στα xp δίχως το παραμικρό πρόβλημα αφού είναι και φτιαγμένα στην εποχή του xp. Αν χρειαστεί να χρησιμοποιήσω κάποιο πρόγραμμα καινούριο πάλι θεωρώ ότι δεν θα έχει πρόβλημα στα xp εάν τα υποστηρίζει. Τα xp δεν τα φοβάμαι και είμαι συνηθισμένος σε αυτά οπότε... 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρεις, αν προσπαθείς να "προσαρμόσεις" ένα pc του 2005, με το αντίστοιχο λειτουργικό (XP Χ32) με το αντίστοιχο λογισμικό (Σοναρ 6) και χωρίς κάρτα ήχου (η onboard δεν πιάνεται) σε σύγχρονο μηχάνημα και μάλιστα τσάμπα, μάλλον ταλαιπωρείσαι άδικα ...  ::)

 

Κάτσε με αυτά που έχεις και ξέχνα τις "σύγχρονες" παραγωγές (με τα "σύγχρονα" εργαλεία και κολπάκια) ... είναι η καλύτερη επιλογή κατά τη γνώμη μου ... θα σου γλιτώσει πολυ χρόνο και χρήμα επίσης ...  ;)

 

Για τα σύγχρονα κόλπα πρέπει πρώτα να αλλάξεις σκεπτικό και να ΕΠΕΝΔΥΣΕΙΣ κατ αρχήν σε ΧΡΟΝΟ και στη συνέχεια σε ΧΡΗΜΑ (νέος υπολογιστής, νέο λειτουργικό, νέα προγράμματα, νέα φιλοσοφία)

 

Ως τότε, τα λέμε ...  ;)

 

/Πετροc  8)

 

ΥΓ. πχ, αλλάζοντας λάστιχα σε Yugo δεν θα το κάνεις Φερράρι ... και δεν θα τρέχεις σαν το Σουμάχερ, επίσης ...  ;)

Πέτροc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου